BENTLEY BENTAYGA, SUZUKI IGNIS Bana bulaşma, ıslanırsın!

Çamurda isyan! Cüce tavşan, majestelerine baş kaldırıp kaportasına tükürüyor. Bakalım Japon dağ keçisi, SUV’ların lüks gemisine neler yapabilecek!

Auto Show - - EDİTÖR -

Majesteleri İngiltere Kraliçesi’nin her akşam saat 5’te çay içmek için hazırlanması ne kadar hoş. Earl Grey çay, üzerine birkaç damla süt, yanında bir sandviç ve sonrasında da küçük bir tatlı. Kraliçe 2. Elizabeth aynı saatlerde Roma yakınlarındaki bu çamurlu alanda yaptığımız şeyi bilse köpeklerini üzerimize salardı herhalde.

Peki ama Kraliçe’yi bu kadar kızdıracak ne yapmış olabiliriz? Şöyle söyleyelim: Arkadaşlarımızın emirlerinde 435 HP güç varken ve çamurda 175 bin Euro’luk bu araçları bozma ihtimalini de düşünerek neler yapacaklarını görmek istedik. İşte olay başlıyor: Yepyeni bir Bentley’i çamur ve balçığın içine sürüyorlar. Foşşşş! Sular fışkırıyor... Dannnn! Sıçrayan taşlar zemin sacına çarpıyor… Arkalarında da çamuru yara yara gelen Suzuki Ignis’in 1.2 lt’lik motorcuğunun kısa çığlıkları duyuluyor. Kısa bir süre sonra Suzuki, çamur, taş ve su fışkırtarak Bentley’i geçiyor. Bana bulaşma, ıslanırsın! Bu sırada Kraliçe, Buckingham Sarayı’nda oturuyor, çayını höpürdetiyor, minik köpeklerini okşuyor... Ancak bu geleneksel törenin dergimizdeki bu resimler tabletine ulaşana kadar süreceğinden eminiz. Sonrasında mı? “Deli bunlar!”

Araçlar bu haldeyken yarış pistine çıkamayız. Bu halde derken, 21 inçlik

jantlara ve 285 mm tabanlı lastiklere sahip Bentley’in her yerine işlemiş olan çamuru kastediyoruz. Çamurlu haliyle yola çıksak belediyenin tüm temizlik araçları peşimize düşer herhalde. O yüzden ikiliyi çekiciye yüklüyor ve kirli alt kısımlarına bir göz atma imkanı buluyoruz.

Önce Ignis ile başlayalım: Bu 3.70 m’lik ufaklık kesinlikle kısacık bir SUV. İç mekana geçiyor ve incelemeye başlıyoruz. Kokpite ve kapı döşemelerine elimizle vurduğumuzda tek duyduğumuz klok klok sesleri oluyor. Bu sesler bizlere, Suzuki maliyet muhasebecilerinin piyasadaki tüm stok fazlası plastiği satın aldıklarını ve bunları araçlarında bolca kullandıklarını düşündürüyor. Sevgili Suzuki! Eğer biraz daha yumuşak plastik kullanıp biraz da sevgi katsanız bu araç, piyasanın ilk aşık olunası SUV’u olabilirdi. O yüksek yan yüzeyler! O etkileyici orantılar! O kalın C sütunları! SUV’ların büyük çamur kazıma makineleri olması gerektiğini düşünen herkesin Ignis’e bir bakmalarını rica ediyoruz. Bir VW Up’ın uzunluğuna ve bir BMW X5’in oturma yüksekliğine sahip olan bu ufaklık, kesinlikle çekici görünüyor. Aynı şey koltuk konsepti için de geçerli. Comfort ve üzeri paketlerde arka koltuklar tek tek ileri-geri kaydırılabiliyor ve bu işlem çok rahat yapılıyor. Arkada büyük bir kutu taşıyacaksanız ileri itiyor, yanınızda uzun boylu

bir yolcu daha olacaksa geri kaydırıyorsunuz. Her şey mümkün, hatta koltuk sırtlık eğimlerini ayrı ayrı ayarlamak bile. Sıra Majesteleri’nin, akaryakıt istasyonu sahiplerinin, Oligarkların, Loto milyonerlerinin ve para avcısı kadınların sevgili otomobilinde. Para mı demiştik! Hazır konuya gelmişken: Bu dört tekerlekli lüks kalenin Almanya fiyatı 174 bin 335 Euro’dan başlıyor. Kokpitin ön kısmında, navigasyonla halavandırma ızgaralarının arasında bir Brightling saat tıkırdıyor. Ancak o Brightling, yani 8 adet elmasla süslenmiş Bentley Mulliner Tourbillion değil, normal (!) bir Brightling. Çünkü her 15 dakikada bir hassas mekanizması sayesinde kendi etrafında üç kez dönen ve bir atom saatinden bile hassas olduğu söylenen Bentley Mulliner Tourbillion’un fiyatı 150 bin Euro. Araçta bu servet değerindeki saat olmamasına rağmen, içine geçtiğiniz anda lüksün kokusunu, hatta tadını alıveriyorsunuz ve bu hoşunuza gidiyor. Bunun için kapitone deri döşemeler bile tek başına yeterli. Bu döşeme için ölmesi gereken ineği büyük ihtimalle aşırı okşayarak öldürmüşlerdir! Diğer taraftan burada bir gerçeği dile

Bentley Bentayga Diesel

Motor: V8, biturbo, önde uzunlamasına; Motor hacmi: 3956 cc; Maks. güç: 435 HP-3750 d/d; Maks. tork: 900 Nm-1000 d/d; Maks. hız: 270 km/s; 0-100 km/s: 4.8 sn; Güç aktarımı: 4x4, 8 ileri otomatik; U/G/Y: 5140/1998/1722 mm; Bagaj hacmi: 484-1774 lt; Boş ağırlık: 2506 kg; Tüketim: 8.0 lt/100 km; CO : 210 gr/km getirmemiz gerekiyor. Bentayga’nın arka koltukları 1.63 m boyundaki Kraliçe’nin kendisini tahtında oturuyormuş gibi hissetmesi için uygun olabilir ama 1.91 m’lik Prens William arka koltuklara geçtiğinde şikayet etmeye başlayacaktır: “Ne, Skoda Superb’in bile içi daha geniş!” Arkadaki tekli koltuklar elektrikli olarak ileri-geri kaydırılabiliyor ve sırtlık eğimleri de ayarlanabiliyor ama Prens’in bacak bacak üstüne atarak oturmasına imkan yok. Ayrıca 484 lt’lik bagaj hacmi de çok bonkör değil. Ignis’in 204 lt’lik hacmiyse gerçekten küçük. Ancak koltukları katlayıp (oluşan can sıkıcı basamağı dikkate almadığınızda) ortaya çıkan 1086 lt’lik hacim Bentley’i ikiye katlıyor. Ayrıca Bentley, Ignis’ten 10 kez daha pahalı!

Biz “sıradan” insanların en küçük, en mütevazı araçlar için bile iyi şeyler yazabildiğimizi fark etmişsinizdir. Hatta Ignis’in motorcuğu için dikiş makinesi gibi bir benzetme de yapabiliriz. Ancak

Suzuki Ignis 1.2 Dualjet Allgrip

Motor: sıralı 4, önde enlemesine; Motor hacmi: 1242 cc; Maks. güç: 90 HP-6000 d/d; Maks. tork: 120 Nm-4400 d/d; Maks. hız: 165 km/s; 0-100 km/s: 11.9 sn; Güç aktarımı: 4x4, 5 ileri manuel şanzıman; U/G/Y: 3700/1660/1595 mm; Bagaj hacmi: 204-1086 lt; Boş ağırlık: 945 kg; Tüketim: 5.0 lt/100 km; CO : 114 gr/km

gerçekleri söylemeden de edemeyiz tabi ki!

Ignis’i kullanırken gaza bastığınızda, 4400 d/d gibi yüksek bir devirde üretilen 120 Nm’lik tork, sanki arkanızda bir Bentley çekiyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Direksiyon ise, size Lehman-Brothers hissesi satmaya çalışan bir İngiliz bankeri kadar hissiz. Yoksa ruhsuz mu desek? Tamam, 10 m’lik dönüş çapıyla şehir içinde pratik bir otomobil olsa da, Ignis ile hızlı otoyollara çıkarak ona bir iyilik yapmış olmazsınız. Bentley ise meslektaşımız gaza sonuna kadar bastığında bir mermi gibi ileri atılıyor. Rölanti devrinin hemen üzerinde kullanıma hazır olan 900 Nm’lik tork ve Speedy Gonzales hızında çalışan 8 ileri otomatik şanzıman sayesinde Bentayga, gözünüzün önünden neredeyse ışınlanarak uzaklaşıyor. Bu dev gardırobun bu kadar hızlı ivmelenmesi (0-100 km/s: 4.8 sn) de, yola bir spor otomobil gibi oturması da inanılmaz. Aracın havalı süspansiyonu, dinamizmle bulutların üstünde gidiyormuş gibi hissettiren konfor arasında mükemmel bir denge sunuyor.

Şimdi ne yapalım? 4x4 uzmanımız Martin Braun’u arayalım. Bentley neden bu kadar iyi? Braun: “Neticede karoserinin altında bir Audi Q7 gizli. Tamam, onunla taşlı ağır araziye girmek istemeyebilirsiniz. Ancak tork konvertörlü şanzımanı ve zeminden yüksekliğiyle orada da bir dağ keçisi gibi ilerleyebileceğine emin olabilirsiniz. Hatta Suzuki’nin takılıp kalabileceği zeminlerde bile...”

“Yani yine çamura mı çıkalım?” Martin: “Evet, Suzuki orada gayet güçlü.” Gün bitmeden Bentayga çamurda sersemlemiş gibi ilerlerken arkadan sallanarak gelen Suzuki suya dalıyor ve etrafına çamur püskürtüyor. Bana bulaşma ıslanırsın! Pardon ama sayın Kraliçe, biz bunu yapabiliriz, neticede biz Auto Bild’iz! Bu da “Test The Best” organizasyonu.

David ile Goliath gibi! Heybetli V8 Bentley, 4 silindirli minik Suzuki. İkisi de kendi tarzlarıyla mutlu ediyor.

İki kullanım kitapçığı: Biri deri kaplı, diğeri küçücük bir defter gibi. Ne olmuş yani? Sonuçta ikisi de torpido gözünde durmuyor mu?

Serbest stil yüzücü: 30 km/s hızla çamur çukurlarından geçmek 4x4 Ingis için sorun değil.

Tamam, 285/45 ebatlı lastikler ve 21 inçlik jantlar çamur için yaratılmamış. Ama olsun!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.