PEUGEOT 308 Konforuna teknoloji ekledi

Konforuyla beğeni toplayan Peugeot 308’in makyajlı versiyonu kalite ve teknolojideki iddiasını artırmayı hedefliyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Peugeot’nun bugüne kadar 760 bin adetlik satışa ulaşan 308 modeli, ömrünün ikinci yarısına makyajlanarak girdi. Makyajdaki en önemli unsurları ise iyileştirilen kalite ve zenginleşen elektronik donanımlar oluşturuyor.

Markanın yeni ön tasarımını yansıtan ve ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dikey konumlu ön ızgara, oldukça şık ve dinamik tasarımlı motor kaputu ve tüm donanım seviyelerinde sunulan LED gündüz farları ile etkileyici bir dış tasarım yaratıyor. Makyajlı 308, hatchback ve station gövde seçeneklerine, dengeli orantılara ve 6 donanım seviyesine (Active, Allure, GT Line, GT ve GTi) sahip. Kısa ön ve arka çıkıntıları ise iyi bir manevra kabiliyeti ve günlük kullanım kolaylığı sağlıyor.

Malzemelerin görsel ve hissel kalitesinin arttığı iç mekana yeni grafik efektleriyle 3 boyutlu uydu navigasyonu ve tüm fonksiyonlara kolay erişim sağlayan “kapasitif” dokunmatik ekrana sahip Peugeot i-Cockpit domine ediyor. i-Cockpit’in en iyi tarafı ise sistemin tüm mobil cihazlarla entegre olabilmesi. Sadece IOS işletim sistemi değil yani. Kokpitin 3008’de kullanılandan farkı, göstergelerinin geleneksel olması.

Sürücü destek sistemleri ve bağlanabilirlik

Yeni Peugeot 308 fren yaparak aracı durdurabilen (otomatik şanzımanlı versiyonlarda veya manuel şanzımanlı versiyonlarda 30 km/s fonksiyonu ile birlikte) adaptif hız sabitleme sistemine sahip PSA Grubu’nun ilk otomobili olmasıyla öne çıkıyor. Bunun dışında 308’i, aktif güvenlik freni ve güvenli

Artan kalitesi ve zenginleşen elektronik donanımlarla ikinci baharına hazır.

takip mesafesi uyarısı, aktif şerit takip sistemi, yorgunluk tespit sistemi, akıllı farlar, aktif hız levhası tanıma sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi, VisioPark 1 ve park yardımcısı olmak üzere en güncel sürüş destek sistemleriyle donatmak mümkün.

Emisyonlar 3 yıl sonrasının sınırlarının bile altında

Peugeot 308’de performansla yakıt ekonomisini aynı potada eriten verimli dizel ve benzinli motorlar görev yapıyor. BlueHDi 130 S&S ve BlueHDi 180 S&S dizel motorlar ile sekiz ileri otomatik şanzıman en önemli yenilikler olarak öne çıkıyor. Peugeot’nun yeni egzoz gazı arıtma sistemi sayesinde hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri Euro 6.c normuna uygun. Yani 3 yıl sonrasının emisyon normları şimdiden karşılanıyor. Yeni Euro 6.c motorların yansıması olarak yeni Peugeot 308’in yakıt deposu kapağı yeniden tasarlanmış. AdBlue depo girişine yer açmak için daha önce yuvarlak olan yakıt deposu kapağı artık dikdörtgen bir forma sahip.

Segmentinde ilk: “Park by Wire”

308 GT’de sunulan BlueHDi 180 S&S dizel motor, Japon şanzıman uzmanı Aisin ile birlikte geliştirilen tamamen yeni sekiz ileri EAT8 tam otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Hızlı ve yumuşak vites geçişleriyle dikkat çeken bu otomatik şanzıman 20 km/s hıza kadar sürüşlerde aktif olan stop&start özelliğiyle yakıt verimliliğini destekliyor. Yeni EAT8 otomatik şanzıman yerini aldığı EAT6 otomatik şanzımanla karşılaştırıldığında yüzde 7’ye varan bir yakıt ekonomisi sunarken daha kompakt boyutlarının da katkısıyla 2 kg’a kadar daha hafif. Yeni şanzımanın en önemli yeniliği ise segmentinde bir ilk olan “Park by Wire” özelliği: Motor stop edildiğinde şanzıman, otomatik olarak park moduna geçiyor.

308 GTi by Peugeot Sport

Peugeot 308 GTi abartıdan uzak bir sportiflik ve ayrıcalık sunuyor. 11 mm daha alçak olan karoserin altında THP S&S 270 turbo benzinli motor görev yapıyor. Bu da Peugeot 308 GTi’ı 6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor. Michelin Pilot Super Sport lastikler, sınırlı kaydırmalı Torsen kilitli diferansiyel ve diğer elektronik sistemler, yüksek gücün yola daha kontrollü ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Yüksek performansı dizginlemek için araçta, Peugeot Sport logolu ve kırmızı kaliperli fren sistemi (ön fren diskleri 380 mm, arka diskler 268 mm) kullanılmış.

Sürüş izlenimi

Avusturya Alplerinde yaptığımız test sürüşlerinde makyajlı 308’in, Peugeot’nun iddialarının birçoğunu rahatlıkla yerine getirdiğini gördük. Özellikle EAT8 adlı yeni otomatik şanzıman, hassas ve konforlu vites değişimleriyle beğenimizi topladı. Asistan sistemler ise 308’in zaten yüksek olan konfor seviyesini daha da artırırken, kullanım rahatlığını ve sürüş güvenliğini de iyileştirmiş.

2017 sonunda Türkiye’de

Yeni Peugeot 3008 ve 5008 SUV modellerinde de kullanılan tüm gelişmiş sürücü destek sistemlerini kullanıma sunan yeni Peugeot 308, 2017 yılının son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak. Yeni Peugeot 308, satış başlangıcından itibaren Aluminium Gri’nin yerini alan yeni Bej renk de dahil olmak üzere 10 farklı gövde rengiyle sipariş edilebilecek. Yeni Peugeot 308 GTi ise Manyetik Mavi ve İnci Siyah renklerini harmanlayan çift renk opsiyonu da bulunacak.

Aslan logolu dikey ızgara ve LED gündüz farları çok şık.

Klasik göstergelerin takibi kolay.

Ekran hem IOS hem de Android cihazlarla uyumlu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.