DACIA LODGY İyi bir hayat arkadaşı

Lodgy pek seksi bir araç değil, ama sağlam teknik yapısıyla kesinlikle çekici bir aile vanı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Futboldan milyonlar kazanan Mehmet Scholl, Almanya’daki Dacia reklamlarında bu markanın modellerini anti-statü sembolü (statü sembolü aramayanların statü sembolü) olarak gösteriyordu. Buna inanmak mümkün mü? Mümkün olacak ki Almanlar, 2016 yılında 51 bin adet Dacia satın aldılar. Ancak bu alış verişlerde en önemli konunun çok düşük olan fiyatlar olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Sıfır kilometre müşterilerini sevindiren düşük fiyat, ikinci el müşterisi için iki yanı keskin bir bıçağa dönüşebiliyor. Neticede kelepir diye düşünülen bir otomobil, çıkaracağı sorunlarla hızla bir servet tüketiciye de dönüşebilir. TÜV’ün ikinci muayene arıza istatistiklerinde Dacia Logan, Duster ve Sandero modelleri, aşırı kötü sonuçlara imza atıyor. 2012 yılında piyasaya çıkan Lodgy ise henüz bu istatistiklere dahil değil, çünkü henüz birçoğunun ikinci muayene zamanları gelmedi. Ancak bugüne kadarki değerlendirmeler umut vaat ediyor: Yeni M0 platformunu kullanan ikinci nesil, markanın ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Daha kaliteli malzemeler ve daha iyi işçilik, Lodgy’yi bir premium model yapmasa da, bir fiyat-performans ustası haline getiriyor. Bu 7 koltuklu vanın aslında ne kadar iyi olduğunu ise, lisansör dergimiz Auto Bild’in gerçekleştirdiği ve Lodgy’nin 2+ notuyla bitirdiği 100 bin kilometre testi gösteriyor: Bozuk bir far şalteri, sallantılı depo göstergesi ve bagaj fitilleri çevresindeki hafif pas izleri... Bunların tümü basit ayrıntılardı.

Beş ya da 7 koltuklu olarak satın alınabilen Lodgy, alçak yükleme eşiği, 2167 lt’ye varan inanılmaz büyüklükteki bagajı ve 600 kg’lık yükleme kapasitesiyle bu zayıflıkları rahatça dengeleyebiliyor.

Bazı dizel motorların 10 bin kilometrelik servis periyodu biraz kısa olsa da, yağ değişim periyodu 20 bin km. 1.6 MPI motorların 80 bin kilometredeki triger değişimi de ucuz bir işlem değil. Neyse ki bu motor, 2015 yılında yerini Nissan’dan alınan triger zincirli bir motora bıraktı. 1.5 dCi dizellerde ise triger değişim periyodu 120 bin km veya 8 yıl.

Bolca iç mekan, kısıtlı lüks: Üçüncü koltuk sırasıyla 7 kişi yolculuk yapmak mümkün.

Süspansiyon sert olsa da bir aile vanı olduğu için sportiflik öne çıkarılmamış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.