AUDI S5, MERCEDES-AMG C 43 Hızlı şezlonglar

Bir cabrioda 350 HP ve daha fazlasını gereğinden fazla mı buluyorsunuz? O zaman bu iki otomobili bir kez bizzat kullanmanızı öneririz. İnsan hiçbir zaman bu kadar hızlı (!) ve güzel bronzlaşamaz.

Auto Show - - EDİTÖR -

İtalya’nın masmavi göğünün altında yıldırım hızıyla ilerliyoruz. Ve bu sırada tabi ki tozu dumana katıyoruz. Ve bunu şöyle yapıyoruz: Audi S5’in “drive-select” düğmesini çevirip “Dynamic” adlı modu seçiyor, 8 ileri oranlı otomatik şanzımanın ikinci vitesiyle 60 km/s’ye kadar hızlanıyor ve hemen ardından direksiyonun ardındaki kollardan sağdakini çekip üçüncü vitese geçiyoruz. Bu sırada 4’lü egzoz çıkışlarından ilginç bir “pffffffzzz” sesi yükseliyor. Çıkan ses çok güçlü ve kaba ama kesinlikle harika. Ancak burada önemli olan şey aracın arkasında neler olduğu değil tabi ki. Yine de Mercedes’in bu konudaki yeteneğini de göz ardı etmemek lazım: AMG C 43 Cabrio’nun egzozlarından da harika ses-

ler yükseliyor.

Ayrıntılara girmeden önce aklınıza gelebilecek “Burada neden bir BMW de yok“sorusuna cevap verelim: Çünkü açılır metal tavana sahip 326 HP’lik bir 4 Serisi’nin gücü, hemen hemen aynı fiyata satılmasına rağmen, bu ikiliden çok daha düşük. Tamam, şimdi Audi ve Benz ile ilgilenmeye başlayabiliriz. GENEL ÖZELLİKLER: İKİSİ DE 4x4 VE KUMAŞ TAVANLI Testimize geçen yaz piyasaya çıkan tanıdık bir modelle başlayalım: Mercedes C Serisi Cabrio. 4.69 m’lik, heybetli ve şık bir araç ve burada “küçük” AMG versiyonuyla temsil ediliyor. C 43’te, 376 HP güç üreten çift turbolu 3.0 lt’lik bir V6 görev yapıyor. Diğer 4Matic C Serisi modellerinde motor gücü, ön ve arka aksa 45:55 oranıyla aktarılırken, AMG’de bu oran 31:69 olarak seçilmiş. AMG mühendisleri bu oranı, arkadan itiş odaklı 4x4 olarak adlandırıyor. Bizler ise her zaman şunu söyleriz: Güç arkadan geliyorsa, direksiyon hissi daha iyidir! Sıra tavanda: Kumaş tavan 20 sn içinde 50 km/s’ye kadar hızlarda araç hareket halindeyken de açılabiliyor.

Düellomuzun yeni modeliyse güneşlenmeye başlama sürenizi 5 sn daha

kısaltıyor: Tavanın açılması sadece 15 sn sürüyor. Hareket halinde açılabildiği maksimum hız burada da 50 km/s. 4,69 m ile S5, öncüsünden 5 cm daha uzun ve rakibiyle milimetresine kadar aynı boyda. Ancak 380 lt ile bagaj bölmesi C 43’ten 20 lt daha büyük. Diğer taraftan bunlar gerçeğin sadece bir kısmı, çünkü sadece tavan kapalıyken geçerliler. Yani tavanı açtığınızda bagaj hacimleri düşüyor: Audi’de 320 lt, Mercedes’te 285 lt.

Ancak bizler için bunun bir önemi yok. Neticede bu hızlı plaj şezlonglarıyla gazlarken arkada 20 lt eksik ya da fazlaymış kimin umurunda olur ki? İki rakibin de bir konuda haklarını vermek gerekiyor: İkisinde de 4 yetişkin konforlu bir şekilde yolculuk edebiliyor. Ayrıca; sadece iki kişiyseniz ve uzun bir tatile çıkıyorsanız, arka koltukları ekstra bagaj alanı olarak kullanmak mümkün.

Piste çıkmadan önce Audi’nin 4x4 sistemi hakkında birkaç şey söyleyelim: Normal şartlarda gücün yüzde 60’ı arka, yüzde 40’ı da ön aksa yönlendiriliyor. Daha iyi bir güç aktarımı sağlayabilmek için bu oranlar, ön aksta yüzde 70’e, arka aksta ise yüzde 85’e kadar değiştirilebiliyor.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: BİRİ ROCK’ÇI, DİĞERİ HEAVY METAL’Cİ

Bir cabrionun ağırlığı bir SUV’dan fazla olabilir mi? Birçokları hayır dese de durum gerçekten de öyle. Mercedes’in ağırlığı 1870 kg iken, SUV akrabası GLC 43 AMG’nin ağırlığı 25 kg daha az. Audi ise bu karşılaştırmanın ağır abisi olsa da 1915 kg ile hala SUV kardeşi SQ5’ten 30 kg hafif. Bu rakamları aklımızdan çıkarmadan gaza basarken, ister istemez biraz ağır kanlılık bekliyoruz…

İlk sırada AMG var... 367 HP güç ve 520 Nm tork, aracı 4.8 sn’de 100 km/s’ye ulaştırıyor. Test aracımızda, omuz hizalarında, içinden 4 bağlantılı emniyet kemerlerinin geçtiği boşluklar bulunan ve yan destekleri çok güçlü olan AMG performans koltukları (2.300 Euro) bulu-

nuyordu. Mercedes, bu cabrionun, yarış pistlerine sık sık çıkacağını düşünmüş olmalı. Biz de bu düşünceyi haksız çıkarmıyor, AMG Ride Control’ün ayarlı amortisörlerini Sport+’a getirip piste fırlıyoruz. AMG Sport ayarlı direksiyonun direktliği daha ilk virajda nefesimizi kesiyor. Aynı şey egzozlardan yayılan cehennemi sesler için de geçerli. Birkaç metre içinde bu aracın yere zamk gibi yapıştığını da fark ediyoruz. Diğer bir izlenimimiz ise AMG’nin ruhunda Heavy Metal olduğu. Bagaj kapağındaki spoyler gözümüze pek hoş görünmüyor ve yere bastırma etkisi nedeniyle bundan vazgeçmek de mümkün değil. Birçokları bırakın vazgeçmek istemeyi, 2 bin 100 Euro daha verip karbon spoyler kiti paketini de satın alıyor.

Peki yeni Audi’nin durumu nedir? O sadece sert değil, yumuşak olmayı da başarabilen bir otomobil.

Audi’nin buradaki daha çok yönlü otomobil olduğunu en fazla 3 saniye içinde anlıyorsunuz. Ah o koltuklar! Mükemmel yan desteklerine rağmen hala çok konforlular. Ah o sessizlik! Mercedes’in ön yolcu koltuğundaki kemer tokası tıkırtı yapıyor, arkadan ise gacırtı sesleri geliyordu.

Audi’ye ise neredeyse mutlak bir sessizlik hakim. Bu otomobille rahat ve yavaş gezintiler yapabiliyor, bir cabrionun mükemmele ne kadar yaklaştırılabileceğini görebiliyorsunuz. Ancak onunla gazlamak, virajları art arda avlamak da mümkün. S5’in 5 kollu spor süspansiyonu mükemmele yakın sürüş özelliklerini, spor diferansiyeli ise her durumda yeterli tutunmayı sunabiliyor. Peki ama her şeyi mi Benz’ten daha iyi? Hayır! 0-100 km/s hızlanmada AMG’den 0.3 sn daha yavaş. Ayrıca ayarları da AMG’deki kadar sert değil. Ancak onun direksiyonuna geçtiğinizde “lütfen pistte bir tur daha atayım” demek yerine 1000 kilometrelik bir tatil yolculuğunun hayalini kurmaya başlıyorsunuz.

MALİYETLER: 75 BİN EURO! NORMAL BÜTÇEYE UYGUN DEĞİL

Almanya’da Audi, S5 için en azından 67 bin 800 Euro talep ediyor. Navigasyon, dijital kokpit, 19 inçlik jantlar ve inci efektli boya ile bu rakam 74 bin Euro’ya çıkıveriyor. AMG’nin 68 bin 455 Euro’luk başlangıç fiyatı rakibinden daha yüksek. Ayrıca; Comand-Online navigasyonu, metalik boya ve büyük jantlarla onun da fiyatı 75 bin Euro’ya ulaşıyor. Bu iki plaj şezlongu sadece çok hızlı olmakla kalmıyor, sundukları keyif için çok yüksek bedeller de talep ediyor.

İkisi de 4 kişilik cabriolar. Mercedes’in arka bacak mesafeleri (solda) daha geniş. Bunun nedeni AMG’nin yarış tipi koltukları.

MERCEDES-AMG C 43

Kırmızı renkli keyif katili: C 43 AMG ile yalnız seyahat ediyorsanız, arka ve ön yolcu emniyet kemerleri tıkırtı seslerine neden oluyor.

2 Sporcu: Küçük bir arka spoylere sahip olan Mercedes-AMG C 43’ün bagajı 360 lt. Comand-Online navigasyon pahalı bir opsiyon. Sport+ programında süspansiyon ve direksiyon ayrı ayrı ayarlanabiliyor.

yönlü yetenek: 4 çıkışlı Audi S5 Cabrio’nun bagaj hacmi 380 lt. Büyük ekranlı navigasyonu, tam dijital kokpitle paket opsiyon. Driveselect düğmesinde 5 sürüş modu var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.