PORSCHE 918, BMW S 1000 RR İki dünyanın savaşı

Hangisi daha iyi hızlanır? Otomobil mi, motosiklet mi? Bu sorunun cevabını, DEKRA’nın test pistinde BMW S 1000 RR ve Porsche 918 ile araştırdık.

Auto Show - - EDİTÖR -

BMW S 1000 RR ve Porsche 918

Motosiklet otomobile karşı... Normal hayatımızda kullandığımız 4 tekerlekten çekişli ağır sıklet otomobilleri böyle bir karşılaştırma için kullanmak makul olmazdı. Yani her iki dünyanın da güçlü ve hafif modellerini seçmemiz gerekiyordu. Tercihlerimiz ise bir BMW S 1000 RR ve bir Porsche 918 oldu. Ancak minicik bir seleye sahip olan bu iki tekerlekli motosiklete bakarken aklımızdan, Porsche’nin rahat ve iyi iklimlendirilmiş iç mekanında çok daha rahat oturduğumuzu düşünmeden edemedik.

Her iki dünyanın da en sıra dışı modellerini seçtiğimiz için, küçük bir yarış pisti yerine, araçların 300 km/s’ye kadar hızlanma değerlerini ölçebileceğimiz bir piste odaklandık. Sıra dışı modeller derken, gerçekten uç noktalardaki iki araçtan bahsediyoruz. Bunlardan ilki olan Porsche 918 Spyder’ın sadece güç verisi bile ne demek istediğimizi açıklayacaktır: 887 HP. Aynı şey BMW S 1000 RR için de geçerli: 199 HP. Bir tarafta abartılı gücünü 4 adet magnezyum jant üzerinden yola aktaran bir hibrid, diğer tarafta ise sahip olduğu her HP başına sadece 1 kg ağırlık düşen muhteşem bir motosiklet...

Motosikletin abartılı gücünü dizginleyebilecek, onun hakkını sonuna kadar verebilecek tecrübeye sahip meslektaşlarımızın sayısı hiç de fazla değil. Aslında yok. İşte bu nedenle BMW, bu hızlı karşılaştırma haberimiz için motosikleti sürücüsüyle birlikte göndermeyi tercih etti. Çok hızlı bir pilot olan Lucy Glöckner, jumpstrat’larıyla (ön lastik havaya kaldırılarak yapılan kalkışlar) tanınan Superbike-IDM yarışçısı bir kadın. Ancak bu kadar profesyonel bir motosiklet yarışçısı bile ilk metrelerde Porsche 918 için bir tehdit oluşturamıyor. Zuffenhausen’in ileri teknoloji ürünü mermisi 100 km/s’ye 2.8 sn’de ulaşırken, Lucy’nin ön tekerleği yerde tutabilmek için çok hassas davranması

gerekiyor. Burada mükemmel kalkış, iki tekerleğin de yerde kalmasını gerektiriyor. Doğru ayarları bir kez yakaladığında Lucy de yıldırım hızıyla ivmeleniyor ve sadece 6.9 sn sonra hız ibresi 200 km/s’yi geçiyor. 0-240 km/s hızlanma süresi de 10 sn’nin altında ve ivmelenme 300 km/ s’ye kadar kesinti olmadan devam ediyor. 0-280 km/s hızlanmadaki zafer, herkese kazananın BMW olacağını düşündürmeye başlamışken, 300 km/s yolunda çekiş birden azalıyor. Bu sırada Porsche kükremeler eşliğinde hızlanmayı devam ettiriyor, farkı salise salise kapatıyordu. Son metrelerde, yani ibre 300 km/s’yi bulduğunda ise liderlik el değiştirdi ve kazanan Porsche oldu. Ucu ucuna ama çok güzel bir galibiyetti!

Motosiklet pilotu Lucy Glöckner yeteneğine, meslektaşımız ise Launch Control’a güveniyor.

Çekiş kontrolü ve lastik kaldırma engelleyicisi maksimum itiş gücü kaybını engelliyor. Hibridin 0-300 km/s hızlanma süresi 20.8 sn. Aşırı güçlü seramik frenler, her şartta güvenli duruş sağlıyor.

Ön lastik 200 km/s’deki hızlanmalarda bile havaya kalkabiliyor.

Sportif komuta merkezi kaliteli deri ve iyi işlenmiş alüminyumla kaplı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.