TOYOTA COROLLA 50 YAŞINDA Reşat altını gibi

Yarım asırdır en çok tercih edilen model olan Corolla için Toyota, “Premium 50. Yıl” modelini çıkardı. Toyota Türkiye Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Corolla’nın ikinci el satışında da değerini bulduğunu ve reşat altını gibi kıymetli olduğunu söyledi

Auto Show - - EDİTÖR -

Japon otomotiv üreticisi Toyota’nın en çok satan modeli Corolla, aynı zamanda 44 milyon adetle dünyanın en çok tercih edilen otomobil modeli. Bugün 50 yaşını deviren ve onbirinci neslin makyajlanmış haliyle üretilen Toyota Corolla, ilk üretildiği 1966’dan beri birçok evrimden geçmiş olsa bile, her zaman otomobil kullanıcılarının gönlünde taht kurmayı başarmış. Özellikle 1994’te Türkiye’deki Adapazarı fabrikasında üretilmeye başlayan AE92 kasa kodlu yedinci nesil akıllarda en çok iz bırakan model olsa gerek.

Onbirinci nesli de Türkiye’de üretilen Corolla, 2016’da Türkiye pazarının en çok satan ilk iki binek modelinden biri oldu. Toyota, modelin başarısını taçlandırmak için şimdi de Corolla’nın 50’nci yılı dolayısıyla “Premium 50. Yıl” versiyonunu piyasaya sundu. Görsel değişiklikler ve özel logo ile üretilen Corolla’nın bu yeni donanımı, aynı zamanda opsiyonel olarak 50. Yıla özel 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlarla da tercih edilebilecek. Bunun yanı sıra bu versiyonda Akıllı Bagaj Açma özelliği de bulunuyor, bagaj kapağı elektrikli olarak kontrol edilebiliyor. Ayrıca Toyota Safety Sense, 50’nci yıla özel olarak üretilen Corolla’da standart olarak sunuluyor.

Yerli Corolla ile filo satışları iki kat arttı

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Corolla’nın yarım asırlık serüvenini şu sözlerle özetledi; “Corolla 50 yıllık başarılı geçmişiyle insanların otomobil anlayışını değiştiren, sorunsuzluk denince akla ilk gelen, ekonomik özellikleriyle öne çıkan, geliştirilen yeni teknolojileri ilk olarak uygulayıp böylelikle insan hayatını kolaylaştıran bir Toyota modeli.

Toyota için Corolla’nın önemi çok büyük. Toyota’nın Corolla üreten 16 fabrikasından biri de Türkiye’de. Tüm dünyanın tercih ettiği bir modelin ülkemizde üretiliyor olması bizler için de ayrı bir gurur kaynağı. Corolla’nın Türkiye’de üretilmesi aynı zamanda bizim için çok önemli avantajlar da sağlıyor. Devletimizin regülasyonlarına göre; kamu satın almaları ve kiralamalarda yerli üretim otomobillerin olması gerekiyor. Bu özellikleri taşıyan Corolla ile kamu alımlarında dikkat çekici bir seviyeye ulaştık.

Toyota Türkiye olarak satışlarımızın yüzde 60’ını da Corolla oluştururken, filo pazarında markamızı çok önemli bir yere taşıdı. Türkiye’de üretilen Corolla ile birlikte filo satışlarımız 2 katına çıktı.

Corolla’nın bir diğer özelliği ise sorunsuz bir model olduğu için ikinci el satışında değerini bulması ve kolayca satılabilmesi. Corolla’yı bu yüzden “ikinci elde reşat altını” şeklinde tanımlıyorum.

Türkiye’de en beğenilen 7’nci nesil Corolla 1994’ten itibaren Adapazarı’nda üretilmeye başlandı.

İlk nesil ve onbirinci nesil Corolla’nın fotoğrafları 50 yılda otomobil teknolojisinin katettiği mesafeyi gösteriyor.

Toyota Türkiye Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.