VW Golf Golf’e yeni yüz

VW’nin en çok satan modellerinden olan, kompakt sınıfın referansı Golf, ülkemizde de büyük beğeni topluyor. Golf VII, ürün ömrünün ortasında hafif bir makyaj geçirdi ve yeni bir yüze kavuşmanın yanında teknolojileri de geliştirildi.

Auto Show - - EDİTÖR - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Golf VII, ürün ömrünün ortasında hafif bir makyaj geçirdi. Yenilenen ızgara, tampon, far ve LED stoplarıyla çekici bir görünüme bürünen Golf karşımıza çıktığında göz alıcı rengiyle farklı olduğunu bize hissettirdi. Genlerine sadık kalan Golf’ün iç mekanında yeni bir bilgi/eğlence sistemi kullanılmış. Aynı zamanda sezgisel dokunmatikte de geliştirmeler yapılmış.

En yeni teknolojileri barındıran Golf’le, 60 km/s hızla yarı otonom sürüş mümkün. Highline donanımla birlikte sunulan LED “Mid” ön farlar, hareketli bir şekilde yanıp sönen “kayan” arka sinyaller ve LED stop lambalarını da artık Golf’te görebiliyoruz.

Zengin motor ailesi

Golf’ün baz motor seçeneği 1.0 lt TSI (110 HP) manuel ve otomatik vites seçenekleriyle sunuluyor. 1.4 lt TSI motor ise (manuel ve otomatik şanzıman seçeneğiyle) 125 HP güç sunuyor. Aynı motorun 150 HP’lik versiyonu ise sadece otomatik şanzımanla alınıyor. Dizellerden 1.6 TDI BMT 115 HP manuel ve otomatik, 90 HP’lik versiyon ise sadece manuel şanzımanla sunuluyor.

Serinin zirvesinde ise 310 HP’lik (+10 HP) Golf R var. Golf R, hızlı kompaktlar arasında 4MOTION (dört çeker) ve otomatik şanzımanıyla zirveye oynuyor.

İç mekandaki değişim

Highline donanımında standart olarak sunulan 9,2 inç büyüklüğündeki Active Info Display adlı dijital gösterge panelinde, sürüş, navigasyon, bilgi-eğlence sistemlerinin bilgilerini görmek mümkün. Bir diğer yenilik de hareket

duyarlı kontrol (Gesture Control). Bu teknoloji sayesinde ekrana dokunmadan, sadece hareket ve sezgisel yöntemlerle ekranı kontrol etmek mümkün. Kablosuz şarj imkanı da sunan modelde telefonu belirtilen yere bırakmanız yeterli oluyor. Trafikte sürüş asistanı (Traffic Jam Assist) sayesinde makyajlı Golf, sensörler yardımıyla 60 km/s hıza kadar öndeki araçla takip mesafesini koruyarak seyir sağlıyor. Şerit Takip Asistanı (Lane Assist) sayesinde istenmedik bir şekilde şeritten çıkacağını algılayan sistem, aracı şeritte tutmak üzere direksiyonu, otomatik olarak ve hafif bir şekilde şerit içerisine yönlendiriyor. Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) sistemi ise önde bulunan bir araçla güvenli takip mesafesinde seyir sağlamaya yardımcı oluyor. Direksiyon üzerindeki asistanlar ile takip mesafesini ve maksimum hızı ayarlayıp, pedallara basmadan seyir sağlayabiliyorsunuz. Frene bastığınız anda bu sistem devreden çıkıp kont- rolü sürücüye bırakıyor.

Sürüş izlenimi

Golf, Passat’la birlikte, Türkiye’de en çok beğenilen Volkswagen modelleri arasında yer alıyor. Çünkü kim bu otomobili görse dönüp bir kez daha bakıyor. Yeni Golf garajımıza gelince, Turmerik Sarısı rengiyle oldukça dikkat çekti. Yenilenen yüzü ise onu daha göz alıcı bir hale getirmiş olmalı ki şöyle baştan sona kadar bir süzüyorsunuz aracı. Kapıların orta kısmındaki iddialı çizgiler dinamik görüntüyü profilde de devam ettiriyor. Arka kısma geçince LED stoplar sizi karşılıyor. Yenilikler arasında yer alan stoplar, akan sinyal ışıklarıyla desteklenmiş. İç mekanda ise 9,2 inç’lik ekran ve Golf’ün karizmatik atmosferi sizi karşılıyor. Kaptan köşküne geçince bir anda her şeyin sizin için konumlandırıldığını görüyorsunuz. Ekran el harektlerine duyarlı bir teknolojiye sahip ve çalışma disiplinini beğendim. Üç kollu direksiyon ele iyi oturuyor. Direksiyon üzerindeki kontroller ise sürüş esnasında çok yardımcı oluyor. Yarı otonom sürüşü direksiyon üzerinden ayarlıyorsunuz. Otomatik şanzıman motorla uyum içerisinde ve dinamik şekilde çalışıyor. Gösterge takibi kolay ve dikkat dağıtmıyor. Sürüş pozisyonunu rahatça bulabildim. İç mekan ferah bir alana sahip. Sürüş esnasında sağladığı görüş açısı gerçekten oldukça iyi. Arka sıra koltuklar da yeterli alana sahip. 1,4 lt 150 HP’lik benzinli motor atak bir yapı sergiliyor. Bagaj hacmi ise kompakt bir hatchback için yeterli olanı sunuyor.

Bir ekrandan oluşan kokpit grafikleri isteğe bağlı şekillendirilebiliyor.

Izgara, tampon ve farlarda hafif değişiklikler yapılmış.

Turmerik sarı adlı bu özel renk, yolda bayağı dikkat çekiyor.

Teknoloji zirvesi: Sanal kokpit ve hareketle kontrol.

LED sinyaller akan grafiklere sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.