Infiniti Q50 Otonom sürüşte Infiniti imzası

Infiniti’nin D segment temsilcisi Q50, Drive by Wire direksiyon sistemiyle karşımıza çıktı.

Auto Show - - EDİTÖR - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Otonom sürüşte yeni nesil teknolojilerle donanmış olan Q50, test garajımıza geldiği anda, Drive by Wire teknolojisiyle ilgimizi çekmeyi başardı. Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi (Direct Adaptive Steering-DAS 2.0), ikinci nesliyle Q50’de kullanılmış. Dünyada bir ilk olan bu sistem Drive by Wire özellikli DAS’ın ikinci nesli olarak biliniyor. Sistemi Infiniti dünya çapındaki Infiniti kullanıcılarından gelen bilgilerle geliştirmiş. Araştırmalar ve testler sonucunda, 1 milyon km’den fazla yol yapılarak bu sistem üzerindeki iyileştirmeler tamamlanmış. Sistem, sürücünün tepkilerini anında tekerleklere vermek üzerine kurulu. Çünkü mekanik sisteme oranla daha hızlı bir tepki süresi var. Yol durumunu size geri bildirimde bulunuyor ve tekerleklerden gelen direksiyon ters tepkisini ve titreşimini de ortadan kaldırıyor. Donanım versiyonları arasında 2.0 T Premium versiyonunda hıza duyarlı hidrolik elektronik kremayer ve pinyonlu bir sisteme yer verilip, 2.0 T Sport Tech de dahil olmak üzere diğer Q50 modellerinde ise DAS 2.0 sistemi kullanılmış. DAS 2.0’da gelişmiş direksiyon modu seçeneklerine yeni Sürüş Modu Selektörü (DMS)’den erişiliyor. Ana konsolda konumlandırılmış menüler yoluyla DMS’te Standart, Kar, Sport ve Kişisel olmak üzere 4 farklı moddan biri seçilebiliyor.

İç mekan

Q50’nin iç tasarımında Infiniti, In- Suite adı verilen 7 ve 8 inçlik iki farklı dokunmatik ekran kullanmış. Kokpitin üst kısmında yer alan 8 inçlik ekrandan navigasyon bilgilerini takip edebiliyorsunuz. Alt kısımda yer alan 7 inçlik ekranda ise klima ayarları, multimedya, kişiselleştirilmiş menüler veya internet erişimine ulaşabiliyorsunuz. Vites kolunun arkasında yer alan, dairesel kontrol butonundan ise aracın pek çok özelliğine hükmedebiliyorsunuz. Sürüş karakterlerinin belirlendiği Infiniti Sürüşü Modu menüsü de bu alanda mevcut. Zero lift aerodinamik ile otomobilin dengeli bir sürüş sağlaması için hava akışı kontrol altına alınmış. Bu aerodinamik özellik, yüksek hızlarda giderken otomobilin savrulma veya sallanma gibi etkenlerini ortadan kaldırmak için geliştirilmiş. Çift pistonlu amortisörler ise sürüşü hassas kılmak için yol koşullarına göre kendini ayarlıyor. Akıllı hız sabitleyici (ICC) sistemi ise önünüzdeki aracı takip ediyor.

Sürüş izlenimi

Infiniti’nin D segmentindeki oyuncusu Q50 farklı bir tatla karşımıza çıktı. En

büyük yeniliği ise kuşkusuz Drive by Wire direksiyon sistemi. İlk anda ben de bir tedirginlik yaşadım tabi. Güvenlik konusunda. Ama günümüz şartlarında artık teknolojiler otonom sürüşe doğru giderken, mühendislerin bu sistemi 1 milyon km boyunca test ettiğini öğrendikten sonra daha çok rahatladım.

Gelelim aracın dış tasarımına. Infiniti’nin dış tasarımı akıcı ve hareketli bir yapıya sahip. Önde büyük ızgarası ve far tasarımıyla agresifçe size bakıyor. Farlar adaptif olma özelliğiyle otomatik uzun yanan far teknolojisini de içinde barındırıyor. Profilden arkaya doğru geçince yine hareketli tarzını görmek mümkün. Stop tasarımları ise yine kışkırtıcı…

Sürücü koltuğunda ise oturma pozisyonunu rahat buldum. Otomatik şanzıman çalışma disiplinini beğendim. 2.0 lt motor ise seri. Gaza bastığınız anda tepkiyi görebiliyorsunuz ama lüks segment olmasından dolayı konfor ön planda tutulmuş. Sürüşünü yaptığım Q50 2.0t Sport Tech donanımına sahip versiyon 2,0 lt, 211 HP güç ve 350 Nm tork üreten benzinli bir üniteye sahip.

Agresif bakan bir yüze sahip.

Klas bir iç mekana sahip.

Genel hatlarında akıcı bir dil kullanılmış.

Gösterge takibi kolay yapılıyor. Asistanları kumanda ederken göstergelereni ortasındaki alandan takip edebiliyorsunuz. 2 litrelik bu ünite 211 HP gücün hakkını veriyor.

Sürücü koltuğuna geçince tasarımın size odaklı olduğunu görüyorsunuz. Arka sıra koltuklarda ise yeterli alanı bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.