FIAT 500L Aile bağları güçlendi

FIAT’ın Avrupa pazarındaki aile aracı 500L yenilendi. 500 ailesinin geniş üyesi, 1950’lerden kalma 500 mirasını güçlendiren bir tasarım, yepyeni bir cross versiyonu ve gelişmiş donanım özellikleri ile aile bağlarını güçlendiriyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

FIAT’ın, yıllar sonra bir ikon haline gelecek 500 modeli, 1957 yılında ilk kez yollara çıktığında, sadece 479 cc’lik bir motora ve 3 metreden daha az bir uzunluğa sahipti. Yıllar içerisinde kültleşen bu şirin ve pratik tasarım, FIAT’ın marka yüzü haline geldi. 500’ün 60 yılı aşkın mirası, FIAT’ın son zamanlarda Avrupa pazarındaki en başarılı modellerinden biri olan 500L’nin yeni neslinde de devam ediyor.

FIAT’ın en çok üzerinde durduğu nokta, 500 modelleri arasındaki aile bağlarını kuvvetlendirmek olmuş. Yeni 500L, LED gündüz farları ve krom detaylara sahip yeni ön tampon tasarımı ile daha genç ve dinamik görünüyor. Arkada ise LED farlar ve yeni bir tampona yer verilmiş. Yeni 500L Urban ve Wagon versiyonları ile kişiselleştirilebiliyor ama FIAT’ın asıl sürprizi ise yeni bir Cross versiyonu olmuş.

Crossover segmentine de giriyor

Özgün ön tampon ve ızgara tasarımı ile kendini farklı kılan 500L Cross, 17 inçlik iki renkli jantları, diğer modellere göre daha koyu renkler tercih edilen sportif ön yüzü ile daha maskulen bir görünüme sahip. Kardeşlerine göre yerden yüksekliği 25 mm daha fazla olan 500L Cross, farklı arazi modları ile de sürücüsüne yardım edebiliyor. Araç içerisindeki arazi modları düğmesinden 500L, Normal, Traction+ ve Gravity Control

modlarına alınabiliyor.

Teknolojiyi yakından takip ediyor

Tamamen yenilenen kokpit, 500 mirasından kalan izleri kaybetmemiş. FIAT 500’ün gövde rengiyle uyumlu ön konsol kaplaması unutulmamış. 1.5 metrelik cam tavan seçeneği, geniş bir iç hacme sahip olan 500L’yi daha ferah bir hale getiriyor. Teknolojik yeniliklere ağırlık verilen 500L yepyeni bir gösterge paneline kavuşmuş. Hız ve devir göstergelerinin ortasına yerleştirilmiş 3.5 inçlik renkli ekran, araçla ilgili bilgileri gösteriyor. 7 inçlik dokunmatik Uconnect HD Live ekran ise standart olarak sunuluyor. Android işlemcili bu ekran Apple Car Play ve Android Auto ve Google Play Store gibi uygulamaların yanı sıra USB, Bluetooth bağlantı, Navigasyon gibi özellikler içeriyor. Ayrıca arazi modlarının seçimi de bu ekrandan takip edilebiliyor.

500L’nin şehirli üyesini Urban versiyon üstleniyor. Popstar ve Lounge olmak üzere iki farklı donanım seçeneğine sahip olan Urban versiyon, günlük kullanım rahatlığı, şehir trafiğine uyum ve pratiktlik üzerine tasarlanmış. Baz versiyon Popstar, ABS, ESP, 6 havayastığı, hız sabitleyici ve Uconnect multimedia sistemi gibi özelliklere sahip. Lounge ise, bunlara ek olarak çift bölgeli otomatik klima, cam tavan, yağmur sensörü ve daha kaliteli iç malzemeleri içeriyor.

Wagon versiyon ise, 7 koltuk seçeneği sunuyor. Farklı şekillerde konfigüre edilebilen koltuk düzeni ile 500L, geniş ailelere hitap ediyor.

Sürüş izlenimi

FIAT 500 ailesinin motorları ise, müşterinin ilgi ve isteğine göre farklı seçenekler sunuyor. Benzinli grubunu 1.4 lt’lik motorun 95 HP ve 120 HP’lik versiyonlarıyla 0.9 litrelik TwinAir adlı 105 beygirlik motor oluşturuyor. Dizel motorlarda ise 95 beygirlik 1.3 MultiJet ve 120 beygirlik 1.6 Multijet seçenekleri bulunuyor. Bütün dizel motorlar Dualogic otomatik şanzıman ile alınabiliyor.

500L, rahat sürüşü, konforlu oturma pozisyonu, geniş görüş açıları ile sürücüsünü rahat ettiriyor, güven veriyor. 1.4 lt 95 beygirlik versiyon biraz güç eksikliği hissettirse, aile kullanımı için yeterli olan performansı sunabiliyor. Eğer beş kişi ve dolu bagajla sıklıkla seyahat edenlerdenseniz, daha güçlü versiyonları öneririz. Daha küçük hacimli TwinAir ise daha güçlü motoru ve daha ekonomik tüketimiyle tatmin ediyor ancak dört silindirli motorlara oranla daha gürültülü ve sarsıntılı çalışıyor. Dizel motorlarla birlikte sunulan Dualogic şanzıman ise sarsıntılı vites geçişlerine sahip.

LED stoplar ve tampon, 500L’nin arka tasarımındaki yenilikler.

Gösterge paneli yenilenirken, ortasında 3.5 inçlik bir renkli ekrana yer verilmiş.

Uconnect HD Life ekran, birçok fonksiyonu içinde barındırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.