FORD GT Sadece: Aşırı güçlü!

Auto Show - - EDİTÖR -

Her şeyin iyi ve kötü tarafları vardır. Ford GT’nin de... İyi tarafı –bir zamanlar planlandığı gibi- bir Mustang türevi olmaması. Kötü tarafıysa V8 yerine bir V6 ile yetinmek zorunda olması. Bu basit EcoBoost motor, bir süper sporcuya gerçekten uygun mu?

Tabi ki olabilir! Çünkü 656 HP güç üretiyor. Ve tüm kızgınlığıyla sürücünün sırtının hemen arkasında çalışıyor. Karoserin neredeyse tamamı karbon-fiber destekli bir malzemeden üretilmiş. 7 ileri oranlı çift debriyajlı şanzımanla kombine edilen bu motor tabi ki tasarruf mucizesi de değil. Çünkü ağırbaşlı kullanımlarda bile 100 km’de 17 lt yakıt tüketiyor ve skalanın ucu yukarıya doğru tamamen açık.

Ee! Ne olmuş? Neticede bunun karşılığında 200 km/s’ye kadar roketleri aratmayan bir ivmeyle hızlanıyor. Maksimum hız ise 348 km/s olarak açıklanıyor. Diğer taraftan bu motor, klasik bir yarış motorunun o etkileyici akustik macerasını yaşatamıyor: Çoğunlukla ıslık çalıyor, çığlık atıyor ve hışırdıyor. Bu ses yelpazesi için ne güzel ne de sessiz diyebiliriz.

Yüksek performanslı fren sistemi aşırı güçlü. Gücüne alışık olmadığımızdan ilk viraj öncesinde fazla erken fren yapıyoruz. McLaren 675LT gibi diğer süper otomobillerin aksine fren hissi oldukça rahat. Ayrıca yüksek hızlarla hava freni de size yardımcı oluyor. Hidrolik servo direksiyonun ayarları da rakiplerindekinin aksine fazla “sivri” değil. Ancak tepkileri hassas ve geri bildirimleri de iyi.

Sürüş sırasında yaşayacağınız maceranın tadını farklı sürüş modlarıyla değiştirmeniz mümkün. Modların isimleri ise şöyle: Wet (ıslak), Normal, Sport, Track (yarış pisti) ve Vmax (maksimum hız). Son üç modda her şey gerçekten ciddileşiyor. Track modda zeminden yükseklik 7 cm’ye düşürülüyor ve aerodanimak fren hafifçe yükseltiliyor. Şanzımanın vites değişim karakteri de Formula 1 otomobillerinin sıralı şanzımanlarını hatırlatıyor. Viraj çıkışında agresif bir şekilde hızlandığınızda bu 1385 kilogramlık tüy sıklet, ESP devreye girip kontrolü alana kadar arka tekerlekleri (Michelin Pilot Sport Cup 2) üzerinde güçlü bir şekilde dans ediyor. Tabi ki ESP “açık” moddaysa!

Bu güç abidesi, yüksek kapı eşiğinden atlayarak girdiğiniz oldukça dar kesimli bir kokpitten kontrol ediliyor. Güncel Ferrari veya Lamborghini modellerinde neredeyse yayılarak oturulabilirken, GT sürücüsü kendisini neredeyse klostrofobik bir sıkışıklık içinde buluyor. Yan koltuk yolcusuyla da aranızda sadece birkaç milimetre boşluk kaldığını hissediyorsunuz.

Yine de tüm şalterler olmaları gereken

Daha yakıcısı olamazdı: Tasarımı 1966 GT40’ı hatırlatıyor.

Bu Ford’un üzerinde EcoBoost yazıyor, içinde ise bir V6 görev yapıyor. Sonuç mu? Bir Ferrari kadar etkileyici!

Ne profil ama: 4.76 m’lik uzunluğa karşı sadece 1.11 m’lik yükseklik. Arka spoyler hareketli ve hava freni olarak da görev yapabiliyor.

3.5 lt’lik V6 EcoBoost motorun sesi çok etkileyici değil ama 656 HP ile yıkıcı bir gücü var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.