KIA PICANTO Küçüklerin yükselişi

Koreli minik yenilendi: Kia’nın en küçüğünün 3.6 m’lik boyu aynı kalırken, birçok konuda gelişmeler yaşadı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Küçük otomobillerin varlığı kesinlikle iyi bir şey ve Kia da bu sınıfta iddialı bir modele sahip: Picanto. Yenilenen ufaklığın boyunun, şehir içi kullanımı kolaylaştıran 3.60 m civarında tutulmuş olması da doğru bir karar olmuş. Bu sırada aks mesafesi ise 1.5 cm artarak 2.40 m’ye ulaşmış. Yükseklikteki (artık 1485 mm) artış ise sadece 5 mm’de kalmış.

İç mekan genişlikleri bu ebatlarda bir otomobil için kesinlikle gayet iyi. Minderleri biraz kısa kalsa da konforlu olan ön koltuklarda geniş ayar imkanları sunuluyor ve sürücü ideal sürüş pozisyonunu rahatça bulabiliyor. Arkada ise bu şehir cücesi tabi ki o kadar bonkör değil: Baş mesafeleri yeterliyken, dizleriniz ön koltuklara temas edebiliyor. Ancak fazla iri yapılı değillerse iki yetişkin, uzun yolculuklarda bile çok fazla zorlanmıyor. Picanto artık 55 lt daha büyük bagaj hacmi ve ayarlı bir bagaj zemini de sunuyor.

İçsel değerleri bu kadar incelemek yeterli. Bizim asıl merak ettiğimiz konu bu ufaklığın nasıl gittiği! Cevap: Şaşırtıcı bir olgunluk sunuyor. 1.0 lt’lik motor, 3 silindirli motorlardan tanıdığımız derinden gelen seslerle çalışırken, hoş bir

Kia Picanto 1.0

Motor: sıralı 3, önde enlemesine; Motor hacmi: 998 cc; Maks. güç: 67 HP-5500 d/d; Maks. tork: 96 Nm-3500 d/d; Maks. hız: 161 km/s; 0-100 km/s: 14.3 sn; Güç aktarımı: önden çekiş, 5 ileri manuel şanzıman; U/G/Y: 3595/1595/1485 mm; Bagaj hacmi: 255-1010 lt; Boş ağırlık: 935 kg; Tüketim: 4.4 lt/100 km; CO : 101 gr/km sarsıntısızlık sunuyor ve 67 HP’lik kısıtlı gücüne rağmen yeterli performansa sahip. 4 silindirli 1.2 lt’lik motorla arasında hissedilir bir performans farklılığı bulunmuyor.

Manuel şanzıman ilk anda biraz “gevşek” bir etki bırakmasına rağmen, vites geçişleri oldukça rahat ve vites yolları da gayet belirgin. Direksiyon da hassas ve başarılı geri bildirimler sunuyor.

Benzer bir başarı süspansiyon için de geçerli. Korelilerin hissiz, sallantılı ve yetersiz süspansiyon önyargılarının aksine Picanto, sportif sertlikte bir yürüyen aksama sahip. Bu sertlik yüksek viraj hızlarına izin verirken, can sıkıcı vuruntulara da neden olabiliyor. Özellikle arka aks, enlemesine zemin darbelerine güçlü vuruntularla tepki veriyor. Kısa aks mesafeli araçlardan beklenmeyecek derecede başarılı bir düz gidiş sunması ise bu zayıflığın etkilerini biraz olsun hafifletiyor.

Koreli üretici 3 kapılı versiyonu üretim programından tamamen kaldırırken, 1.0 lt 67 HP’lik motorlu versiyonda Almanya fiyatları 9 bin 990 Euro’dan başlıyor. Tamam, bu rakam da hala 4 haneli ama öncüsünden 550 Euro daha yüksek.

Küçük otomobil, büyük ilerleme: Picanto görünümü kadar sürüş özellikleriyle de sempatik.

Modern ve fonksiyonel ama klima düğmeleri biraz daha yüksekte olmalıydı. Küçük boyutlarına rağmen 255 lt gibi kullanışlı bir bagaj hacmi sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.