ANLIK UYKU Direksiyonda uyuklama ile savaş

Direksiyonda uyuklamanın sık rastlanan nedenlerinden biri olan uyku apnesinden kurtulabilirsiniz.

Auto Show - - EDİTÖR -

Ağırlaşan göz kapakları, yanan gözler, sık esnemeler, kısıtlanan görüş... Araç kullanırken hissedilen yorgunluğun belirtileri gayet açıktır. Ancak sürücülerin neredeyse yarısı, tecrübeleri sayesinde yorgunlukla baş edebileceklerine inanıyor ve bu da sık sık ölümcül kazalarla sonuçlanıyor. Neticede yorgunken araç kullanmak, en az alkol etkisinde olmak kadar tehlikelidir. Direksiyonda uyuklama, birçokları tarafından yeterince önem verilmeyen bir problemdir: Sürücülerin dörtte biri hayatları boyunca en az bir kez direksiyonda uyukladıklarını itiraf ediyor.

Gündüz yorgunluğunun sebebi nedir?

Bahar ve yaz aylarında alerjilere karşı antihistaminik adı verilen ilaç kullananların özellikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bu etken madde yorgunluk verir. Anlık uyuklamalarda sık rastlanan başka bir sebep de gece yaşanan uyku bozuklukları yani apne sendromudur.

Apne sendromunu bu kadar tehlikeli kılan nedir?

Apne sırasında nefesi kesilen kişi, uyanır ve sonra yeniden uyur ama bunun farkına varmaz. Bu sırada oluşan nefes kesilmeleri sık sık bir dakikadan uzun sürer ve derin uykuya dalınmasını engeller. Derin uyku sırasında vücudun yaptığı oksijen birikimi, bizlerin gün bo- yu uyanık kalmasını sağlar ve apne bunu engeller. Yani gündüz uykularına neden olur. Oksijen eksikliği, çok ağır ilerlerler ve çoğunlukla fark edilmez.

Uyku molaları vermek yorgunluğu gidermeye yardımcı olur mu?

Hayır, çünkü apneye neden olan sebeplerin tıbbı müdahale ile giderilmesi gerekir.

Direksiyondaki yorgunluğa karşı başka neler yapılabilir?

Düzenli olarak aktif molalar verin. Bunun en iyi periyodu 2 saatte birdir. Aynı sürelerde sürücü değiştirmek de işe yarayacaktır. Yolculukta yemekler ağır olmamalı, yanınızda hafif yiyecekler bulunmalı.

Tehlikeli uyuklamaların ardındaki sebep, gece uykusu sırasında nefesinizin sık sık kesiliyor olmasıdır.

Mercedes’in sistemi, sürüş tarzını analiz edip göstergedeki bir ikon ile mola tavsiyesi veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.