Hafta sonu yarışçıları

Transanatolia yarışına hazırlanan iki sporcuya, motosiklet tutkularını sorduk. Yazı ve fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Auto Show - - ICINDEKILER -

Transanatolia yarışına hazırlanan iki sporcuya, motosiklet tutkularını sorduk.

Malik Akkafa ve Denizhan Sökmen, iki eski arkadaş. Bu iki kişinin ortak bir tutkuları da var. Aslında motosiklet onlar için bir hobi çünkü hayatlarını kazanmak için yaptıkları iş daha farklı. Motosiklet ise boş vakitlerinde, hafta sonlarında vakit ayırabildikleri bir yaşam stili. Malik Akkafa ve Deniz- han Sökmen şimdilerde ise sıkı bir antrenman programına kendilerini sokmuş durumdalar çünkü Ağustos’ta gerçekleştirilecek ve bir hafta sürecek, zorlu bir Transanatolia yarışına katılacaklar.

Motosiklet tutkusunu kendilerinden dinleyelim. Önce Malik Akkafa anlatıyor;

“1984 İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 6 yaşında bir oğlum var. Kendimi bildim bileli otomobil ve motor sporlarının içindeyim.

Babam ben henüz 5-6 lı yaşlardayken ralli yapmaktaydı. Şimdilerde ise hala aktif olarak Off Road yarışlarına katılmakta ve araç hazırlamakta. Sanırım o zamanlardan bu adrenalin duygusuna alışmışım.

Ben kendimi motosikletin üzerinde sanırım daha özgür hissettiğimden, motosiklet benim için her zaman bir adım öndeydi. İlk olarak enduro alanında yarışmaya başladım. Hede

f i mdeki şampiyonluğa ulaşmam çok gecikmedi ve 2006-2007 yılını şampiyon olarak tamamladım.

Daha sonra evlilik ve çocuk derken uzun bir ara vermek zorunda kaldım. Tabi bu süre zarfında motosikletten hiç uzaklaşmadım günlük olarak kullanmaya devam ettim.

Oğlum Mert 3 yaşına geldiğinde doğum gününde ona motosiklet hediye aldım. Sanırım genlerinde var, 3 yaşında Türkiye’de motosiklet kullanan tek çocuk. Şimdi 6 yaşına geldi ve aktif olarak motosiklet ve ATV kullanıyor. Bu sene tabi ki onu da yarıştırmaya başlatacağız. Cumartesi günleri yarım gün çalışıp, kalan süreyi de Mert’in motosiklet ya da ATV eğitimi için ayırmaktayız.

Pazar sabahları ise kar kış yağmur çamur demeden antrenmanlarımızı düzenli bir şekilde yapıyoruz. Öğlene kadar kullanıp öğlen eve yetişiyorum. Kalan süreyi de ailemle planlayıp birlikte zaman geçiriyoruz”.

Sözü bu kez Denizhan Sökmen’e veriyoruz. O da motosikletle olan birlikteliğini şu sözlerle anlatıyor; “En büyük tutkun ne deseler hiç düşünmeden ‘Motosiklet’ derim. Özgürlüğüme düşkün bir insan olduğum için iki teker hayatımın vazgeçilmezi. İlk olarak çocukken mahallede bisiklete binerek başlayan bu tutku, yerini ilk gençlik yıllarında motosiklete bıraktı. Off road maceram ise 2001 yılında bir enduro motor almamla başladı. 2003 yılında enduro ve motokros şampiyonasında yarışmaya başladım. 2004 yılında geçirdiğim ağır kaza sonrası profesyonel motorculuk hayatım son buldu ancak motosiklet hayatımdan hiç çıkmadı. 2011 yılında süpermoto şampiyonasında yarıştım ve o sene şampiyon oldum. Yarış hayatımı aynı sene, iş yoğunluğundan dolayı bırakmak zorunda kaldım. O zamandan bu yana fırsat buldukça trafiğe açık olmayan yollarda ve alabildiğimiz bütün güvenlik önlemlerini alarak motora biniyoruz. Bu sıralar ise her zaman düşündüğüm bir hayalimi hayata geçirmemin mutluluğunu yaşıyorum. 2004 yılından itibaren reklam sektöründe hizmet veren şirketimizle, hobimi birleştirerek profesyonel motosiklet etiketleri tasarlayıp üretmeye başladık.”

Tutkulu ikili pazar sabahları kar kış yağmur demeden antrenman yapıyor.

Malik Akkafa ve Denizhan Sökmen, iflah olmaz birer motosiklet tutkunu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.