BATARYA TEKNOLOJISI ÜZERINE

Auto Show - - DOSYA -

Toyota önümüzdeki dönemde, hibrit otomobilleri için batarya teknolojisinde değişiklikler yapacak mı? Metal-hidrid bataryalardan Li-Ion’a geçiş olacak mı? Plug-in teknolojileri için Ni-Mh anlamlı değil, zaten bu modellerde Li-Ion kullanıyoruz. Ama konvansiyonel hibritler için Ni-Mh ve Li-Ion bataryaların farklı avantajları var. Bataryadan ne kadar performans beklendiğine, hangi otomobilde kullanıldığına göre tercih yapılabilir. Toyota olarak Nikel-metal-hidrid bataryalar üzerinde 20 yıllık bir deneyime sahibiz, bu bataryalar çok dayanıklı ve güvenilir. Li-Ion’lar boyut ve ağırlık olarak bir avantaja sahip ama öte yandan termal bakımdan da önemli dezavantajları da var. Alüminyum batarya ve diğer yenilikçi batarya

teknolojileri üzerinde çalışmalarınız var mı?

Doğaldır ki bu alanda birçok yeni teknolojiler ortaya çıkıyor ve Toyota’da da bu teknolojileri araştırmak için özel bir bölüm var. Belki de önümüzdeki en büyük teknolojik sıçrama Solid State batarya teknolojisinde olacaktır ama bu bile şu an kullanmakta olduğumuz fosil yakıtların enerji depolama kapasitesine ulaşamaz.

Mercedes kendi bataryalarını Accumotive fabrikasında üretiyor, siz ise Panasonic’ten alıyorsunuz. İleride kendi bataryalarınızı üretecek misiniz?

Panasonic ile uzun süredir başarılı bir joint-venture çalışmamız var. Bunu değiştirmek için bir neden göremiyorum.

Hibrit, elektrikli otomobillere giden yolda bir geçiş teknolojisi mi?

Roma üniversitesi bir araştırma yaptı, 20 tane Prius’u, 20 farklı kullanıcıya Roma trafiğinde denettirdi. Yapılan toplam mesafe 2000 km’den fazlaydı. Sonuç olarak şehir trafiğinde kullanım süresinin ve katedilen mesafenin dörtte üçü elektrikli yani sıfır emisyonla gidildi. Bu da bize şunu gösteriyor; Pahalı bir altyapı gerektiren elektrikli otomobillere acil olarak geçmemize gerek yok, hibritlerle şehir trafiğinin yüzde 75’ini zaten elektrikli olarak ve çok daha ucuza katedebiliyoruz. Bugün Yaris gibi ekonomik modellerle herkes için hibrit teknolojisini sunmak mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.