Kia lifestyle’ı keşfetti

Mini SUV pazarı sürekli büyüyor ve Stonic ile Kia da bu karlı pazardan pay almayı hedefliyor.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Mini SUV pazarı sürekli büyüyor ve Stonic ile Kia da bu karlı pazardan pay almayı hedefliyor.

Stonic nedir? Bir taş (İngilizcede stone: taş) mı? Yoksa bir müzik eserinin ana tonu mu? Ya da bir içecek adı? Hepsi yanlış, çünkü Stonic, Kia’nın minik SUV’unun adı. Bu suni sözcük ile Kia, aracın atak karakterinin altını çizmek istemiş.

Kia Stonic, günümüz modasına uygun özelliklere de sahip. Örneğin 5 adet tavan ve 9 adet gövde rengiyle çok sayıda kombinasyon yapmak mümkün. Modaya bu kadar dikkat etmesine rağmen Stonic, teknolojik ikizi Hyundai Kona’ya göre biraz daha içe dönük, biraz daha temiz ve basit çizgilere sahip.

Stonic, Kia Rio’nun zemin grubu, motorları, süspansiyonu ve kokpitini kullanıyor. Bu nedenle minik SUV’da 4x4 seçeneği bulunmuyor. Motor cephesinde 3 benzinli (84/100/120 HP) ile bir dizel (110 HP) yer alıyor ve bunların tümü manuel şanzıman ve önden çekişle kombine ediliyor. Kia, 2018 Haziran’ında 1.0 T-GDI (120 HP) motor için çift debriyajlı bir otomatik şanzıman seçeneği sunacağını açıkladı.

Uzunluğu sadece 4.14 m olmasına rağmen sahip olduğu 2.58 m’lik göreceli uzun aks mesafesi sayesinde Stonic, gayet geniş bir iç mekan sunuyor: Baş, diz ve dirsek mesafeleri sorunsuz. Hem de sürücü ve ön koltuk yolcusu 1.90 m uzunluğunda olsalar bile. Aynı şey arka sıra için de geçerli!

Aracın 1155 lt’lik maksimum bagaj hacmi de makul bir rakam. Akıllı telefon tutkunları içinse Stonic, Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu 7 inçlik bir dokunmatik ekranı standart olarak sunuyor. Dürüst olmak gerekirse: Böyle bir donanım varken kimin (pahalı) bir navigasyonu aygıtına ihtiyacı olur ki? Stonic’te, şerit takip asistanından yaya tanımlama yeteneğine sahip acil durum fren sistemine, kör açı uyarısından yorgunluk sensörüne kadar birçok asistan sistem de bulunuyor.

Sonbahar aylarında piyasaya çıkacak olan Kia Stonic’in Almanya başlangıç fiyatının 13 bin Euro civarında olması bekleniyor. Ve buna 7 yıllık uzun bir garanti süresi de dahil!

Bonkör aks mesafesi sayesinde arkada uzun Stonic sade ve şık bir tasarıma sahip.

boylular da rahat edebiliyor.

Rio’dan tanıdık olan kokpitin ergonomisi sorunsuz ama bolca ucuz plastik de kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.