Teknoloji cep telefonunda

Tasarımı, konforu ve teknolojileriyle herkesin beğenisini kazanan bir model olan E Serisi’nde araç dışındayken cep telefonu ile park manevraları yapabilmeniz gerçekten ilginç bir deneyim.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Tasarımı, konforu ve teknolojileriyle herkesin beğenisini kazanan bir model olan E Serisi’nde araç dışındayken cep telefonu ile park manevraları yapabilmeniz gerçekten ilginç bir deneyim.

Mercedes E Serisi... Tasarımı, konforu, dinamizmi ve sahip olduğu teknolojilerle orta sınıfın en beğenilen modellerinden biri. Aslına bakılırsa onun için, çoğu opsiyon listesinde yer alsa da, “teknoloji üssü” demek de mümkün. Çünkü Intelligent Drive paketiyle E Serisi, otonom ve kazasız sürüşe iyice yaklaşmış bir durumda.

Araçta sunulan teknolojik asistan listesi gerçekten çok uzun: Pre-Safe, araç anahtarı veya uyumlu akıllı telefonlarla açılma ve motor çalıştırma, Comand Online bilgi-eğlence sistemi, uzaktan park yardımcısı, Dynamic Select sürüş karakter seçimi, Drive Pilot… Ve bize bunlar arasında özellikle iki sistem gerçekten oldukça ilerici.

Bunlardan ilki bu yıl itibariyle sunulmaya başlanan Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı…. Sistem sürücüye çok şeritli yollarda sollama esnasında destek veriyor. İki saniye süreyle sinyal vermeniz durumunda aktif hale gelerek geçmek istediğiniz şerit müsait ise, direksiyona müdahale ederek aracı o şeride geçiriyor. Bu işlem için bazı şartlar aranıyor: Sinyal lambalarının 2 saniyeden daha uzun yanması, kör nokta yardımcısının 3 saniye içerisinde şerit değişikliğine imkan tanıması, direksi-

yon yardımcısının aktif olması, Comand Online navigasyon sisteminin çok şeritli yollar veya otoyol benzeri yollardaki sürüş konumunu belirlemesi, araç hızının 80 ile 180 km/s olması… Sensör sisteminin (ön, yan ve arka radarlar, ön stereo kamera) bir engel algılaması, şerit çizgilerini algılayamaması, sürücünün direksiyon ile karşı hamle yapması veya direksiyon yardımcısının devreden çıkartılması durumunda sistem aktif şerit değiştirme sürecini kesiyor.

Bizce en ilginç sistem ise sürücüsüz park. Türkiye’de ilk olarak E Serisi’nde satışa sunulan bu sistemde, akıllı telefonunuz ile Bluetooth üzerinden araca bağlanıyor ve aracı kontrol edebiliyorsunuz. Mercedes tarafından geliştirilen Android ve iOS destekli uygulama, Mercedes me hesabı üzerinden aktive ediliyor. Aracı dışarıdan kontrol edebilmeniz için gereken tek koşul, 3 metre uzağında durmanız. Uygulamada, dışarıdan park için sistem tarafından önerilen önceden tanımlanmış senaryolardan (dikey veya paralel, sol veya sağ, önden veya geri geri) birini seçme- niz gerekiyor. Akıllı telefon üzerinden herhangi bir müdahale olmadıkça araç, tercih edilen senaryoya uygun manevrayı otonom olarak gerçekleştiriyor. Tanımlanmış seçenekler arısında bir de serbest mod bulunuyor: Bu seçenekte aracı 15 metreye kadar ileri veya geri hareket ettirilebiliyor ve ileri hareket ederken engeller çevresinde manevralar yapabiliyorsunuz. Park yerinden çıkma manevralarında ise, önce aracın kilitlerini açmanız gerekiyor. Ardından daha önce sisteme tanımlanan akıllı telefonu araç sistemine bağlayıp manevrayı yapabiliyorsunuz.

Sürüş izlenimi

Sürüş izlenimlerimize konuk olan Mercedes E 300 AMG, 1991 cc hacimli 4 silindirli ve 245 HP’lik bir motora sahip. Başarılı vites geçişleri sunan 9 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen bu motorun çalışma karakteri Mercedes’in rahat ve konforlu imajına çok yakışıyor. Ancak dikkat: Bes izolasyonunun çok iyi olması, yüksek motor gücü ve başarılı süspansiyon, sürüş sırasında hızı hissetmenizi engelliyor. Yani hızınızı algılayamayıp ehliyetinize birkaç puan ceza yazdırmanız işten bile değil. E Serisi, coupeleri andıran tavan, akıcı çizgiler ve dinamik burun tasarımıyla da beğenimi kazandı. Bazı Mercedes modellerinde en çok şikayet ettiğim detay olan sonradan eklenmiş gibi duran bilgi-eğlence ekranı burada karşıma çıkmadı. Bunun yerine sanal bir kokpit ve orta konsola iyi entegre edilmiş bir bilgi-eğlence ekranıyla karşılaştım.

245 HP ile gayet güçlü. Gürültü seviyesi kesinlikle çok düşük.

Arkaya doğru alçalan siluetiyle coupeleri andırıyor.

Sanal kokpit ve büyük merkezi ekran ile “ben bir teknoloji üssüyüm” diyor.

Sanal kokpitin grafikleri isteğe göre değiştirilebiliyor.

Dört adet ızgara ile havalandırma da optimum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.