GOODYEAR WRANGLER ALL-TERRAIN ADVENTURE Kevlarla gelen sağlamlık

Goodyear, yeni arazi lastiği Wrangler All-Terrain Adventure modelini tanıttı. Bu yeni lastik, arazi sürüşleri için, kurşungeçirmez bir malzeme olan kevlar ile güçlendirilmiş.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Bir 4x4 arazi aracınız varsa ve bununla sıkça araziye giriyorsanız, güvenilir bir ekipmana ihtiyacınız var demektir. Lastik üreticisi Goodyear, yenilediği arazi serisi lastiklerini, Lüksemburg ve Düsseldorf’ta yaptığı bir dizi etkinlikle kamuoyuna tanıttı. Yeni 4x4 grubu lastik serisi şu modellerden oluşuyor; Wrangler AT Adventure, Wrangler DuraTrac ve Eagle F1 Asymmetric SUV. Bu lastikler arasında Wrangler AT Adventure modeli, kurşungeçmez olarak bilinen ve askeri amaçlarla zırh teknolojisinde de kullanılan kevlar malzemesiyle güçlendirilmiş olan yapısıyla öne çıkıyor.

Lüksemburg’daki Goodyear Ar-Ge merkezinde, arazi lastiklerinin nasıl geliştirildiği açıklandıktan sonra, Düsseldorf’taki Land Rover Experince Center’da ise bu 4x4 lastiklerini arazi sürüşlerinde test etme şansını bulduk. Arazi test sürüşlerinde Land Rover’ın Discovery, Discovery Sport ve Range Rover Sport modellerini kullandık.

Arazide kevlar zırhı

Arazi lastik grubunun yeni yıldızı Wrangler AT Adventure, kevlarla güçlendirilmiş yapısıyla öne çıkıyor. Bu özellik lastiğin, patlamalara karşı maksimum direnç kazanmasını ve off-road kullanımlarında sürücüye güven vermesini sağlamış. Lastikte yer alan DuraWall teknolojisi sayesinde yanaklarda silika kullanılmış, böylece lastik yapısındaki polimer matrixleri daha iyi entegre edilmiş, sonuç olarak ise arazi sürüşlerinde yanakların kesiklere karşı daha dirençli olması sağlanmış. Optimize edilen taban

deseni sayesinde de geniş bir temas alanı ve homojen bir basınç dağılımı sağlanmış, bu da arazideki sert zeminlerde daha iyi tutunma anlamına geliyor. Taban desenindeki bolca kılcal damar ise lastiğe güvenli tutunma ve fren özellikleri kazandırmış.

Ailenin sert çocuğu DuraTrac

4x4 lastikleri içerisindeki sert çocuk olan Wrangler DuraTrac ise en zorlu arazi koşulları için özel olarak geliştirilmiş. Bu lastiği Land Rover Discovery üzerinde test ettik. Lastiğin taban desenindeki açık omuzlu bloklar, çamur gibi yumuşak zeminlerde ilave tutunma gücü yaratıyor. Desen üzerindeki değişken genişlikteki bloklar ise lastik tabanının kendi kendisini temizlemesine olanak sağlıyor, böylece çamurlu arazide lastik tabanı tek bir dönüşte dolup görev yapamaz hale gelmiyor, taban sürekli temiz kalarak etkili bir çekiş gücü sunabiliyor.

SUV’da sportif sürüş karakteri

Eagle F1 Assymetric SUV isimli lastik ise Jaguar Land Rover tarafından orjinal ekipman olarak seçilmiş. Bu lastiği, yeni modellerden Jaguar F-Pace ve Range Rover Velar üzerinde görmek mümkün olacak. Biz ise test sürüşlerimizde Range Rover Sport modelini kullandık. Lastiğin tabanında kullanılan asimetrik desen tasarımı hızlı dönülen virajlarda daha fazla yanal kuvvet aktarılmasına olanak tanıyor. İç yapıda yer verilen spiral katmanlar ise lastiğin karkas yapısını destekleyerek yüksek hızda sportif sürüş ve patlamaya karşı geliştirilmiş dayanıklılık sağlıyor.

Lastik taban yapısındaki kevlar doku patlamalara karşı, silika ile güçlendirilmiş Durawall isimli yanak yapısı da arazideki taşların yol açtığı kesiklere karşı ekstra koruma sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.