JAGUAR F-TYPE 400 SPORT F-Type’da zirvenin yeni adı

Kardeşlerinden 20 HP daha güçlü olan bu özel Jaguar sadece bir yıl üretilecek.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Jaguar, yuvarlak rakamları seven bir marka. Örneğin şu sıralar 600 HP’lik XE, Nordschleife’de test sürüşlerinde yeteneklerini gösteriyor. F-Type’ı ise İngiliz marka, bu kez 400 HP’lik versiyonla piyasaya çıkardı: F-Type 400 Sport. Kolay akılda kalıyor, değil mi? Peki ya sürüşü de kolay mı?

Jaguar’ın sayılarda oynamaktan çok daha fazla şeyler yaptığını daha ilk metrelerde anlıyoruz. Çünkü 400 Sport’un adaptif süspansiyonu, konfor modda en kötü darbeleri bile zorlanmadan emerken, virajları gayet hızlı alabilmenizi sağlayacak kadar da yetenekli.

Adı Sport olduğundan süspansiyonun Dynamic modunu seçip gaza yükleniyoruz. Evet, dinamizm konusunda bu araç, neredeyse topmodel SVR kadar deneyimli. Gerçekten de tek fark, alt devirlerde hızlanırken biraz daha yavaş kalması. 8 ileri oranlı otomatik şanzımanın vitesleri direksiyonun arkasındaki kollarla rahatça kontrol edilerek, V6 motor her zaman doğru devirde kullanılabiliyor. 460 Nm’lik yüksek tork, 3500-5000 d/d ara- sında sürekli kullanıma hazır. 400 HP’lik maksimum güç içinse 6500 d/d çevirmek gerekiyor. Diğer taraftan bunlar, SVR versiyona tırnaklarını göstermek için tabi ki yeterli değil. Ancak 400 Sport’un yarış pistleri için yaratılmadığını da hatırlatmamız gerekiyor. Seramik frenler bu araçta da sunuluyor ama paket halinde 11 bin Euro’luk aşırı yüksek bir opsiyon bedeliyle. Bu nedenle sadece 7 bin Euro daha fazla ödeyip cabrio versiyonu satın almak daha mantıklı olabilir.

F-Type 400 Sport’un asıl güçlü özelliğiyse yumuşak huylu ev kedisiyle vahşi bir jaguar arasında gidip gelebilen karakteri. Ayrıca 380 HP’lik versiyondan 10 bin Euro daha yüksek tutulan fiyatı da kabul edilebilir. Neticede bu rakama, 20 HP’lik güç artışı ve adaptif süspansiyonun dışında, hoş dikiş izlerine sahip premium deri koltuklar da dahil. Örneğin sarı renkli dikiş izleri, aynı renkteki “400 Sport” amblemlerine çok yakışıyor. Aynı şey özel tasarımlı 5 kollu jantların ardındaki kaliperlerin üzerindeki 400 ibareleri için de geçerli.

Deri koltuklar rahat ve yan destekleri çok iyi.

Makyajla birlikte stoplarda siyah gölgeleme yapılmış. 400’ün egzoz çıkışları ortada.

400 Sport ibaresi kaliperlere de işlenmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.