VOLVO XC60, AUDI Q5 Volvo zirveye saldırıyor

Modacı sporcuya karşı: Volvo XC60, sınıf lideri Audi Q5’e meydan okuyor. Acaba bu büyük İsveçli sadece güzel mi yoksa başka yetenekleri de var mı?

Auto Show - - ICINDEKILER -

Biz otomobil gazetecileri, futbol hakemleri gibi tarafsız olmalıyız. Yani kararlarımız her zaman objektif kriterlere dayanmalı. Ancak bu kez benim için durum biraz farklı. Yin de: Audi ne düşünürse düşünsün, bir şeyi itiraf etmem gerekiyor. Baş Tasarımcı Thomas Ingenlath, tam bir başyapıt ortaya çıkarmış, çünkü orta sınıf SUV liginde Volvo XC60’dan daha güzel bir model yok. Tamam, söylemem gereke- ni söyledim ve karşılaştırmamız artık devam edebilir. Volvo XC60, sınıf lideri Audi Q5’e meydan okuyor!

GENEL ÖZELLİKLER: BU ELİT SUV’LAR ÇOK YÜKSEK KONFOR SUNUYOR

XC60’ın içine giriyor ve şaşırıyoruz: Hem baş hem de bacak mesafeleri muazzam! Audi’nin içinde de kendimizi kısıtlanmış hissetmiyoruz ama Volvo’nun arka sırası kesinlikle daha konforlu ve ferah. Ayrıca camlar da daha büyük. Yeni SUV’un boyu 5 cm artarak 4.69 m’ye ulaşmış ve büyümenin etkileri arka kısımda daha iyi hissediliyor. Ancak aynı şey bagaj için geçerli değil: 505-1432 lt’lik hacim makul olsa da, kendisinden 3 cm kısa olan Audi 550-1550 lt ile daha fazlasını sunuyor. Hem Volvo hem de Audi’nin ortak bir eksikliği var: Bagaj rulosunu gizleyebileceğiniz bir zemin gözü. Diğer taraftan arka koltukları katlarken

Volvo tam bir şov yıldızına dönüşüyor: Bagajdaki bir düğmeye basıldığında kafalıklar öne katlanıyor, sırtlık yatıyor ve her şey çok hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca Q5’in aksine bagajda düz bir zemin oluşuyor.

Şov demişken: Volvo’nun kumanda merkezi, tablet tarzında 22.9 inçlik bir dokunmatik ekrandan oluşuyor. 1170 Euro ekstra bedel karşılığında bu ekrana, eşzamanlı trafik bilgileri geliyor. Buna 450 Euro daha ilave ettiğinizde ise navi- gasyon ekranını, kokpitteki iki göstergenin arasından da takip edebiliyorsunuz. Volvo’nun buradaki fiyatlandırması gayet iyi, çünkü navigasyon ekranı ve sanal kokpit için Audi 3 bin 350 Euro talep ediyor. Yüzeylerde kullanılan malzemeler de alkışı hak ediyor: Bolca yumuşak plastik aksam mükemmel şekilde bir araya getirilmiş ve (ahşap dekorasyondan şık dikiş izlerine kadar) en küçük detaylara bile büyük önem verilmiş. Ancak yanlış anlaşılmayalım: Audi de kesinlikle çok kaliteli. Keşke gösterge panelinin altında sert bir plastik yüzey kullanılmasaymış daha da kaliteli görünecekmiş.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: BİRİ SADECE KONFORLU OLABİLİYOR

Sürüş özelliklerini karşılaştırırken, ikilinin arasında 45 HP’lik bir güç farkı olduğunu unutmuyoruz. Q5’in en güçlü dizel versiyonu 2.0 TDI, 190 HP üretiyor. Benzer güçte bir dizel XC60’ta da var ama Volvo, test için bizlere 235 HP’lik dizeli hazırlayabildi. Audi’nin aksine bu motorda, AdBlue katıklı egzoz gazı temizleme sistemi bulunmasa da 480 Nm ile (Audi: 400 Nm) daha yüksek bir torka sahip. Bu sayede XC60 100 km/s hıza 7.2 sn’de yani Audi’den 0.7 sn daha önce ulaşıyor. Maksimum hızlarda ise neredeyse eşitlik (Audi: 218 km/s, Volvo 220 km/s) söz konusu. Süspansiyon ayarlarındaki farklılıklar ise daha belirgin. Teste konuk olan Volvo’da opsiyonel (2.270 Euro) adaptif havalı süspansiyon görev yapıyordu. Orta konsoldaki bir düğme ile XC60 sürücüsü, farklı sürüş modları arasında seçim yapabiliyor. Seçimsiz çalıştırmalarda ise Volvo, konfor modunda harekete geçiyor ve bu modda zemin bozukluklarını inanılmaz bir başarıyla yok ediyor. Dinamik modda karoser 2 cm alçalırken, direksiyon, süspansiyon ve şanzıman daha sportif bir karaktere bürünüyor. Ancak üzerinde dinamik ibaresi bulunan her şey mutlaka dinamik olacak anlamına gelmiyor. Çünkü bu dev asfalt gemisi hızlı virajlarda fazla yana yatıyor ve direksiyonu da hissiz çalışıyor. Sonuç olarak Volvo, 2 tonluk ağırlığının da etkisiyle sadece konforlu olabiliyor.

Audi ise 145 kg daha hafif ve bu sayede şehir dışı yollarda çok daha kıvrak olabiliyor. Havalı süspansiyon (1950 Euro) hem kaba hem küçük darbeleri başarıyla filtreliyor ve hassas bir denge de kurabiliyor. Yani sadece yumuşak

değil, gerektiğinde sert de olabiliyor. Audi’nin dinamizmi gerçekten de BMW seviyesinde: Virajları gerçekten çok canlı bir şekilde dönüyor ve direkt çalışan direksiyonu asla sinirli tepkiler vermiyor. Bu noktada Audi’yi alkışlamamız gerekiyor, çünkü sürüş dinamiklerinde Q5 tamamen farklı bir ligde oynuyor. İsveçliler de bunu biliyor olmalı ki “XC60 satın alan biri konfor istiyordur” diyor ve bu sözün karşılığını sonuna kadar veriyorlar.

Sıra, 300 km’lik yolculuğumuz sırasında araçlarımızda ölçtüğümüz tüketim değerlerinde. Hızlı sayılabilecek parkurda Volvo XC60’ın yol bilgisayarında 9.3 lt/100 km rakamını okuduk. Volvo’nun ortalama tüketim iddiası ise 5.5 lt/100 km. Bizce gerçek tüketim rakamı bu iki değerin ortasında bir yerlerde olacaktır. Aynı parkurda Q5’in yol bilgisayarı 8.6 lt’lik bir tüketim gösterirken, Hamburg çevresindeki test rotasında ölçtüğümüz rakam ise 7.2 lt/100 km oldu.

MALİYETLER: VOLVO İLK ETAPTA GÜÇLÜ VE PAHALI

235 HP’lik D5 motorlu XC60 için Volvo, Almanya’da en azından 52 bin 600 Euro talep ediyor. 190 HP’lik giriş modelinde ise bu rakam 48 bin Euro olarak açıklanıyor. Peki ama neden bu kadar pahalı? Bunun sbebi, otomatik şanzıman ve 4x4 sisteminin her zaman standart olması olabilir. Audi ise 150 HP’lik Q5’i, manuel şanzıman ve önden çekişli olarak 39 bin 500 Euro’ya satabiliyor. Bize göre Volvo da buna tepki gösterecek ve daha küçük motorlu versiyonları daha ucuz fiyatlara satacaktır. Test aracımız XC60, Inscription adlı donanım paketine (deri döşeme, dijital kokpit, sürüş modu seçici) sahipti ve fiyatı 57 bin 350 Euro’ydu. Bunlara navigasyon, metalik boya ve 20 inçlik jantlar da eklendiğinde rakam rahatlıkla 60 bin Euro sınırını geçiyor. Teste konuk olan spor paketli Q5’in (navigasyon, deri döşeme, metalik boya ve daha büyük jantlar) fiyatıysa 55 bin Euro’ydu. Geriye dile getirilmesi gereken bir gerçek kalıyor: Volvo ucuz değildir. Zevke hitap eden şeyler de... Tebrikler Volvo! Yeni XC60 ilk meydan okumasını sınıf liderine yani Audi Q5’e karşı yaptı. Bu şık İsveçli gayet başarılı bir mücadele de verdi. Cool bir tasarıma ve yüksek konfora önem verenlerle orta sınıf SUV manzarasının dışına çıkıp fark edilmek isteyenler için XC60 iyi bir seçenek olacaktır. Bize göre XC60, bu sınıfın en çekici stiline sahip ve rakiplerinin hiçbiri onun kadar cool olamıyor. Ancak o bir sporcu değil. Konfor ve dinamizmi birlikte isteyenlerin Audi’yi tercih etmeleri gerekecek. Q5, ikisinin arasında harika bir denge kuruyor ve sürüş özelliklerinde çıtanın yüksekliğini belirliyor.

Cool İsveçli sol şeritte! Volvo, karakter sahibi bir tip, Audi ise tam bir sporcu.

Audi Q5: Bagaj hacmi 550-1550 lt arasında ama koltuklar katlandığında düz zemin elde ediliyor.

Volvo XC60: Bagaj hacmi 505-1432 lt arasında. Koltuklar katlandığında oluşan zemin düz değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.