BMW X3 Artık daha büyük ve akıllı

Yeni X3’ün boyu iyice büyüdü. Bolca yeni teknoloji ise onu çok akıllı bir SUV’a dönüştürdü. Bakalım ne kadar akıllanmış?

Auto Show - - ICINDEKILER -

Bir saniye, spottaki “büyüdü” sözü ne anlama geliyor? Neticede hala eskisi gibi görünüyor. Ancak hayır, çünkü orantıları F25 fabrika kodlu öncüsü ile aynı kalmasına rağmen, boyutları tüm yönlerde gerçekten de büyümüş. Bunu sağlayan şeyse, yeni 5 Serisi’nde de kullanılan CLAR adlı platform. X3’ün üçüncü kuşağı, öncüsünden neredeyse 7 cm daha uzun. Buna genişlik ve yükseklikteki 1.5’ar cm’lik artış da ekleniyor. Aks mesafesindeki büyüme ise 5 cm’den daha fazla ve tüm bunlar konforlu bir iç mekan genişliği anlamına geliyor.

Dıştaki değişikliklere bakalım. Öncelikle farların altındaki yuvarlak sis farlarının ortadan kalktığını, bunun yerine sedan kardeşlerini hatırlatan bir görünüme kavuştuğunu görüyoruz. Izgaranın boyutları da büyürken, topmodel M40i’de devasa havalandırma girişlerine de yer verilmiş. Tüm bunlar X3’e daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. Profildeki değişikliklerse gerçekten çok kısıtlı. Yine de ikinci bakışta fark edilebilen farklılıklar görmek mümkün: Arka camın alt kısmındaki kıvrım artık tek bir açı yapıyor ve çamurluklar artık tamamen yuvarlak olmak yerine arkaya doğru hafifçe genişliyor.

Boyutlardaki büyümeyi gizlemek için BMW, giriş modelinde bile 18 inçlik büyük jantlar (öncüsünde 17 inç) kullanmaya karar vermiş. Konuğumuz olan yeni X3’ün 21 inçlik jantları ise çamurlukları hoş bir şekilde dolduruyor. Yeni X3’ün arka tasarımı ise her iki taraftaki büyük egzoz çıkışlarıyla (tüm motor seçenekleri için geçerli) oldukça şık görünüyor.

Kasım 2017’de yeni X3, ilk etapta 2 dizel (20d: 190 HP ve 30d: 265 HP) ve güçlü versiyon M40i (360 HP) ile piyasaya çıkacak. 2018 başında bunları iki

benzinli versiyon (20i: 184 HP ve 30i: 252 HP) takip edecek. Tüm X3’lerde 4x4 ve 8 ileri otomatik şanzıman standart olacak. Mercedes AMG GLC 63’e rakip olacak 400 HP’den daha fazla güce sahip olan bir X3 M’in de çalışmaları sürüyor.

Hadi yine stüdyoya dönelim... Kapıyı açıyor ve bir sürprizle karşılaşıyoruz: Bu bir 5 Serisi olmasın? Neredeyse, çünkü X3’ün tamamen yeni olan iç mekanı sedan kardeşine gerçekten de çok benziyor: 10.2 inçlik ekran orta konsolun üzerinde yüzüyormuş gibi duruyor ve kokpit de 5 ve 7 serilerindeki gibi dijital. Dekoratif çıtalar taze bir hava ve kaliteli bir görünüm kazandırıyor. Galvanize düğmeler dokunma hissinizi okşarken, masif metalden üretilmiş gibi hissettiriyor. Sürüş pozisyonu ve ergonomi konularında ise herhangi bir sorun yok.

Bağlanabilirlik de gayet iddialı: Apple CarPlay kablosuz çalışıyor, Android Auto da destekleniyor. Bunun dışında X3’ün fonksiyonlarını uzaktan sadece el hareketleriyle kontrol etmek de mümkün. Gerçekçi renklere sahip head-up gösterge ise X3 pilotlarına gerekli bilgileri ön cam hizasında gösteriyor. Sürüş asistanları konusunda da 5 ve 7 serileri örnek alın- mış ve seçenek yelpazesi oldukça geniş: Yarı otomatik fonksiyonlarla desteklenen X3, sürücüsüne, şerit değiştirme/korumada ve yönlendirmede (Kasım 2017’de sunulacak) yardımcı oluyor, dikey trafik hakkında uyarılar verebiliyor ve kavşaklarda hangi aracın geçiş önceliği olduğunu algılayabiliyor.

BMX X3’ün bu kadar akıllı olması sürücülerin hoşuna gidecektir. Peki ya yolcular? Örneğin büyüyen aks mesafesi sayesinde arka koltuklarda genişleyen iç mekan ölçüleri (özellikle baş ve diz mesafeleri). Artık boyu 1.95 m olanlar bile arka koltuklarda rahatça oturabiliyor. Arkaya doğru 12 cm uzatılan panoramik cam tavan da ferahlık hissini artırıyor. Arka koltukların sırtlık eğim açıları ayarlanabiliyor.

Daha az katmanlandırıldığı için artık daha kullanışlı olan bagaj bölmesi (5501600 lt) için mühendisler ilginç bir fikre de imza atmışlar: Bagaj rulosu kullanılmadığı zamanlarda, zemindeki bir yuvada gizlenebiliyor. Önceki modelde bu kaba donanımı ya evinizde ya da garajınızda bırakmanız gerekiyordu. Yeni X3’ün 40 bin Euro’luk başlangıç fiyatı da gayet akılcı.

Yuvarlak hatlardan vazgeçilmiş: Sis farları (eskiden daireseldi) artık yok. Burun kısmındaki kapaklar cW değerini iyileştiriyor.

Öncüsünün kokpiti: Ergonomi burada da başarılı. Ama göstergeler daha basit ve ekran orta konsolun içinde gizlenebiliyor. Devasa egzoz çıkışları tüm modellerde standart. Tavan spoyleri daha belirgin. Yükleme eşiği öncüsüne göre daha alçak. Tam dijital kokpit opsiyon listesinde. Standart modellerde kokpit yarı dijital. Metal kaplamalı düğmeler çok şık.

Büyüyen aks mesafesi sayesinde diz mesafeleri artmış. Arka koltukların sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor. Kısmi elektrik kontrollü arka koltuklar bir düğmeyle yatırılabiliyor. Maksimum hacim 1600 lt.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.