HİBRİDLER Hibrid modeller hakkında her şey

Hibrit teknolojili otomobillere getirilen teşvikle birlikte, bu teknolojiye sahip yeni otomobiller de pazara çıkıyor. Hibrit teknolojisinde başı çeken Toyota modellerine, Kia ve Hyundai gibi Güney Koreli markalardan da rakipler geldi. Hırant Kasapoğlu

Auto Show - - ICINDEKILER -

Geçtiğimiz yıl sonunda hibrit otomobillere getirilen ÖTV teşvikleri, özellikle içten yanmalı motorunun hacmi 1.8 lt’den daha küçük olan hibrit sistemli araçlarda önemli bir avantaj sağladı, ÖTV oranı yüzde 90’dan yüzde 45’e düştü. Bunun sonucunda ise bazı modellerin anahtar teslim fiyatları yüzde 25 kadar geri geldi. Örneğin teşvik öncesi fiyatı 56 bin Euro olan Toyota Prius’un fiyatı, hibrit teşviğinden sonra 45 bin Euro oldu. Türkiye’de üretilen ilk ve tek hibrit model olan Toyota C-HR’ın fiyatı teşviksiz 155 bin TL iken, ÖTV teşvikiyle birlikte 117 bin TL’ye kadar geriliyor. Toyota, hibrit teşviğinin ardından Türkiye pazarına 5 farklı hibrit modelinden oluşan zengin bir ürün gamı sunuyor. Teşvik öncesinde yıllık 500 adet olarak hedeflenen Toyota C-HR satışları, ÖTV teşviğinin açıklanmasının ardından 5 bin adet olarak revize edildi. Toyota ürün gamında Prius ve C-HR’ın yanı sıra Yaris, Auris ve RAV4 modellerinde de hibrit versiyonlar sunuluyor. Seriye

en son eklenen Auris modeli, 100 bin TL’lik başlangıç fiyatıyla ilgi çekiyor. Türkiye pazarındaki en ucuz hibrit otomobil ise 85 bin TL’lik fiyatıyla Toyota Yaris Hybrid.

Toyota’ya ilk rakip Kia Niro

Toyota’nın hibrit ürün gamına bir rakip de Güney Koreli Kia’dan geldi. Kompakt bir SUV ve Crossover görünümünde olan Kia Niro, tıpkı Prius örneğinde olduğu gibi, hibrit teknolojisi için özel olarak geliştirilmiş bir platform üzerinde yükseliyor, geniş iç mekanı, geniş bagajı ve kolay kullanım özellikleriyle göz dolduruyor. Niro’lar sadece hibrit sistemiyle üretiliyor ama yıl sonunda Plug-in Hybrid versiyonları da gelecek. 1.6 lt’lik benzinli motora elektrik motoru eşlik ediyor, önden çekişli Niro’nun toplam sistem gücü 141 HP’ye ulaşıyor. Bu da Kia Niro’ya segmentinin en güçlü hibritd modeli unvanını kazandırıyor. Ayrıca Kia Niro, Amerika kıtasını baştan başa katederek yakıt ekonomisi rekoru kırmış ve bu özelliğiyle de Guiness rekorlar kitabına girmiş. Bu özelliğiyle Rekortmen Hibrit olarak tanımlanan Niro’nun ortalama tüketim değeri 3.8/100 km. Kia Niro’nun ÖTV teşvikli fiyatı 124 bin TL’den başlıyor.

Aerodinamik formlu Hyundai Ioniq

Hibrit savaşına son katılan asker ise Hyundai’ın Ioniq isimli modeli oldu. Yurtdışında full elektrikli ve Plug-in Hybrid versiyonları da bulu- nan Ioniq, Türkiye pazarına Hybrid versiyonuyla ithal edilmeye başlandı. Tıpkı Prius gibi Ioniq de, ince ve uzun, su damlası formunda, aerodinamik bir fastback tarza sahip. Ioniq’in 0.24’lük aerodinamik sürtünme katsayısı yüksek hızlarda enerji verimliliğini korumasına yardımcı oluyor. 1.6 lt benzinli ve elektrikli motorunun sinerjisiyle hayat bulan hibrit sistem, Hyundai Ionic’e düşük CO2 salımı ve düşük yakıt tüketim değerleri sağlıyor, Ioniq’te ortalama tüketim 3.9 lt/100 km. 3 yıl sınırsız tam garantiye sahip olan Ioniq’te hibrit sistemi ve bataryalar için ayrıca 8 yıl/100 km garanti sunuluyor. Mayıs ayında İstanbul Autoshow’da sergilenen Ioniq Temmuz başı itibariyle, 124 bin TL’den başlayan fiyatla pazara sunuldu. Red Dot tasarım ödüllü Ioniq’in bu yıl içerisinde 500 adet satması hedefleniyor.

Dizel otomatiklere çevreci alternatif

Yüksek teknolojili hibrit modeller bugüne kadar yüksek fiyat ve aynı orandaki vergilerden dolayı Türkiye pazarında pek de rağbet görmemişti. Yeni getirilen teşvikle birlikte bu modellerin pazarda şansları daha fazla olabilir, böylece Toyota, Kia ve Hyundai markalarını, global anlamda ürünü bulunan başka rakip markalar da takip edebilir. Hibritd teknolojisi çevreci yönünün yanında, yakıt ve bakım giderlerini düşürdüğü için de tüketicilere daha cazip gelebilir. Bugüne dek dizel otomatik versiyonlar ekonomik yakıt giderleri ve konforlu sürüş için tercih edilirken, hibrit modeller şehir içinde sağladıkları yumuşak, stressiz ve sessiz sürüşle dizel otomatik modellere alternatif olmaya aday. Ayrıca düşük yakıt tüketimleri ve düşük bakım giderleri sayesinde toplam kullanım maliyeti konusun da hibrit otomobiller dizel otomatik araçlara iyi bir alternatif olabilir. Hibrit otomobillerin dizellerden daha çevreci olduklarını da tekrar hatırlatmamız gerekiyor.

Birçok üretici artık yeni dizel motorlar geliştirmeyeceğini açıkladı. Yani şu sıralar rüzgar benzin hibrit araçların ardından esiyor.

Toyota CH-R Türkiye’de üretilen ilk ve tek hibrit araç olma özelliğine sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.