VOLVO S90 D5 AWD Dizelle yüksek volümlü tango

Volvo’nun sedan sınıfındaki amiral gemisi D5 AWD, güçlü tasarımı, kaliteli malzeme ve işçilik kullanımıyla üst segmentte ışıldıyor. Güçlü dizel motor biraz gürültülü çalışma rejimine sahip, bu nedenle üst sınıfın standartlarının gerisinde kalıyor.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

İsveçli Volvo’nun SUV sınıfındaki amiral gemisi XC90 ise, sedan sınıfında ise bayrağı hiç kuşku yok ki S90 taşıyor. S90, tasarım anlayışında XC90’ın başlattığı yönü devam ettiriyor. Küt bir burun, radyatör ızgarasında krom barlar, Thor’un asasını temsil eden gündüz LED farları, S90’ın ön bölümündeki karakter işaretleri. Arkada da yüksek bagaj kapağı, krom konturlar, egzoz uçları ve geniş stoplar Volvo’nun amiral gemisi kimliğini vurguluyor.

Bu cesur tasarım iç mekanda daha da gelişerek devam ediyor. Öncelikle Volvo’nun, S90’ın iç mekanında üst sınıfa yakışır malzeme kalitesi ve işçilik standardı kullandığını belirtmek gerekiyor. Malzemelerin ve renklerin seçimi ve uyumu başarılı yani üst sınıfın gerekliliklerini yerine getiriyor. İç mekanda, çok abartıya kaçmayan İskandinav sadeliği teknolojiyle ustaca harmanlanmış. İlginç tasarımlı detaylar arasında beyaz renkli direksiyon simidi, start düğmesi ve sürüş mod seçim düğmesi hemen ilk akla gelenler. Dijital gösterge paneli ve dik konumlu Sensus ekranı da S90’ın teknoloji merkezini oluşturuyor. Bu büyük Sensus ekranı navigasyon, müzik sistemi gibi birçok alana erişim sağlıyor. Kullanım ilk başlarda epey bir alışkanlık gerektiriyor olsa da, daha sonrasında kolylıkla kullanılıyor, akıllı telefon kullanan herkes bu Sensus ekranı da kullanabilir. Zaten Volvo’nun mottolarından biri de bu değil miydi, otomotiv sektörünün Apple’ı olmak.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iç mekandaki malzeme seçimi beğenimizi kazandı. Açık renkler iç mekanı ferah gösteriyor. 5 metreye yaklaşan toplam boy ve 3 metreye yaklaşan dingil mesafesi önde ve arkada iyi bir genişlik sağlıyor, ancak dış boyutlara kıyasla iç mekandaki genişlik bir üst segment araçta olması gerektiği kadar hissedilemiyor, örneğin Mercedes S Serisi’nden daha küçük hissettiriyor. Belki de çarpışma güvenliği için geliştirilen ekstra kalın kapılar, kalın kapı içi dolguları ve geniş sütunlar bu hissi yaratıyor olabilir. S90’da dört kişi rahat, konforlu ve lüks bir seyahat deneyimi yaşıyor ama üst segment bir araçta olduklarını o kadar da iyi hissedemiyor. Seyahat demişken, 500 lt’lik derin bagaj alanı, bir ailenin seyahat ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli. Kaliteli müzik sistemi de seyahatlerin keyifli geçmesine katkı sağlıyor.

Daha önce S90’ı D4 motorlu versiyonuyla denemiştik, şimdi ise daha güçlü olan D5 motorlu ve AWD çekiş sistemli versiyonunu test sürüşlerimize konuk ettik. D5 turbo dizel motorun ilk dikkat çeken özelliği, sunduğu yüksek güç ve de etkileyici seviyedeki yüksek tork. 235 HP güce ulaşan 2 lt’lik dizel motorun verimi çok yüksek, öte yandan 480 Nm’lik sürüş sırasında büyük keyif veriyor. 2 tona yaklaşan ağırlığa rağmen S90 keyifli ve atak kullanım sunuyor, yüksek hızlarda bile yorgunluk belirtisi göstermiyor. Bu ataklığa rağmen tüketim de iyi kontrol edilmiş, hiçbir zaman 6,5 lt/100km seviyelerini geçmiyor, hatta Eco sürüş modunu seçerek bu rakamı daha da düşürmek de mümkün.

Öte yandan sürüş dinamikleri ve

Küt burun ve Thor’un asasını temsil eden gündüz farlarıyla özgün bir yüze sahip.

motor özellikleriyle ilgili birkaç eleştirimiz var; dizel motorun gürültü seviyesi üst segmente yakışmıyor, izolasyonda daha da iyileştirilebilecek noktalar olmalı. Direksiyon da biraz hissiz ve geniş lastikler fazla yol gürültüsü üretiyor. Volvo 2019 yılında elektrikli, Plug-In ve Mild-Hybrid teknolojilerine bütünüyle geçeceğini açıkladı. Bu, benzinli ve dizel motorların ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor elbette ama tüm bu termik motorların, elektrikli motorlarla birarada çalışacağı anlaşılıyor. Hibrit sistemlerle birlikte dizel motorun en azından şehir içi hızlardaki sürüş gürültüsü azaltılmış olacaktır.

Sürüş dinamiklerinin yanı sıra sürüş asistanları ve güvenlik konusunda da S90, modern bir otomobilde olması gereken tüm asistan sistemleri bünyesinde barındırıyor, ikinci nesil Auto Pilot Assist, 360 derece kameralar, park yardımcısı, sollama uyarısı bunlardan sadece birkaçı. Şerit takip ve şertitte kalma yardımıcısı, çarpışma uyarısı ve acil fren sistemi de aslında Auto Pilot Assist ile entegre olarak çalışıyor.

Yatay çizgiler onu daha geniş gösteriyor. İç mekan genişlikleri ve konfor her iki koltuksırasında da oldukça bonkör. Müzik sistemi çok kaliteli.

Kalitesiyle göz dolduran kokpit, sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.