OPEL INSIGNIA GRAND SPORT Sportif amiral gemisi

Alman Opel’in sevilen modeli Insignia yenilendi. Yeni Insignia bu kez sedan değil, fastback formuyla pazara çıktı, ismi de Insignia Grand Sport oldu. Ama değişiklik bununla sınırlı değil.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Bizler 2008’de Vectra’nın yerini alan Insignia’yı hep bir sedan olarak görmeye alışmıştık. Elbette Insignia’nın HB ve Wagon versiyonları da vardı ama Türkiye pazarında bu segment, oturaklı ağır abilerin kullanmaya alışık oldukları gibi sedanların hegemonyasındaydı. Öyle ki Renault’nun Laguna’sı bile bir dönem, sedan versiyonu olmadığı için pazarda zorluk yaşamıştı.

Fakat Opel radikal bir kararla, ikinci nesil Insignia’nın ismini Insignia Grand Sport olarak değiştirdi ve sedan formundan vazgeçerek onu Gran Tourismo ve Fastback modellerin yer aldığı, daha sportif görünümlü bir arenaya soktu. Elbette ki Insignia’nın Sports Tourer isimli wagon versiyonu da var ve belki de Avrupa pazarlarında wagon model daha fazla talep görebilir ama Türkiye pazarında yeni Insignia’yı fastback formuyla görmeye başlayacağız. Aslında Insignia, bu yeni formuyla, isminin de hakkını verircesine, eskisinden çok daha sportif görünüyor ve bu taze görünümünü de uzun yıllar koruyabilecek potansiyele sahip.

Insignia Grand Sport’un sportif görünümünde sadece arkadaki liftback bagaj kapağı değil, önde inceltilen burun, daha basık motor kaputu ve ince farlar da rol oynuyor. İnce görünüşlü IntelliLux LED ön farlar aynı zamanda, uzun hüzmede 400 metrelik menzile sahip. Arkaya doğru eğimli gelen tavan ve arka cam, spor profil yapısını destekliyor. Bu premium görünüm iç mekanda da kendisini gösteriyor. Kokpitteki en önemli değişiklik, artık birçok fonksiyonun Intel- liLink ekranına toplanması ve düğme kalabalığının iyice azaltılmış olması. Direksiyon üzerindeki düğmelerle de birçok kontrol sağlanabiliyor. Basık ve alçak motor kaputu, ayrıca daha basık tasarlanmış kokpit, sürücünün önündeki yolu daha iyi görmesine ve

çevresine, eskiye oranla daha fazla hakim olmasına olanak tanımış.

Yeni Insignia Grand Sport’un boyu 55 mm uzamış ve 4897 mm’ye ulaşmış. Öte yandan dingil mesafesi 92 mm uzamış ve 2829 mm’ye ulaşmış. Toplam genişlik 7 mm, ön ve arka iz açıklıkları 11 mm artmış. Arkada diz ve omuz mesafesi ise 25 mm genişlemiş. Toplam yükseklik ise 29 mm aşağıya çekilmiş, benzer şekilde sürüş yüksekliği de 30 mm alçaltılmış. Boyutlardaki büyümeye rağmen aracın ağırlığı bazı versiyonlarda 175 kg’a kadar hafifletilmiş.

Benzinli motorlar yeni

Yeni Insignia’da benzinli seride tamamen yeni motor ve aktarma organları yer alıyor. Örneğin başlangıç seviyesi olan 1,5 lt direkt enjeksiyonlu ve turbo benzinli yeni motor 165 HP gücünde. Hem manuel, hem de otomatik vitesle alınabilen bu modelde fiyatlar, manuel versiyonda 123 bin TL’den, otomatik versiyonda ise 138 bin 500 TL’den başlıyor. 165 HP’lik benzinli motorun ortalama tüketim değeri 5.7 l/100 km.

Benzinli motor yelpazesinin zirvesinde ise 2,0 lt hacimli 260 HP gücünde, 400 Nm torka sahip turbo motor bulunuyor. Bu benzinli ünite tamamen yeni, sekiz ileri oranlı otomatik vites ve tork vektörleme özellikli dört çeker sistemi ile işbirliği yapıyor. Insignia serisinin zirvesindeki bu üst modelin fiyatı ise 271 bin TL.

Bizim test otomobilimizde yer alan 136 HP’lik 1.6 CDTI dizel motor ise daha önceden Opel ürün gamında Insignia dahil birçok modelde yer almış ve etkinliğini kanıtlamış bir motor seçeneği. Bu motorun otomatik şanzımanla kombinasyonu ise başarılı bir formül ortaya koyuyor. Dizel otomatik versiyonda ortalama tüketim 5.1 lt/100 km, başlangıç fiyatı ise 148 bin TL.

Sürüş izlenimi

Opel’in tümüyle yenilediği Insignia Grand Sport’u, 1.6 CDTI dizel motor ve otomatik şanzımanla kullandık. Bu motor zaten bu gövde üzerindeki yeterliliğini bir önceki nesilde kanıtlamış ve başarılı satış rakamlarına da ulaşmıştı. Şimdi yeni Insignia Grand Sport’ta yapılan hafifletme çalışmaları sayesinde, 5 metreye yaklaşan test otomobilinin ağırlığı 1440 kg’da tutulabilmiş. 136 HP’lik dizel motor, 0.25 Cd katsayılı aerodinamik formunun da katkısıyla Insignia’ya 203 km/s’lik bir son sürat kazandırıyor. 10.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ise dizel otomatik rakipleri yanında ancak ortalamaları karşılıyabiliyor.

Insignia boyut olarak büyümüş olmasına rağmen, otomobili kullanmak da aynı oranda kolaylaşmış. AGR sertifikalı sürücü koltuğu uzun sürüşlerde bile yormuyor. Kokpitin alçaltılmış konumu, yol görüşü ve yola hakimiyete olumlu katkı yapıyor.

Insignia’da yer alan sürüş destek sistemleri de rakiplerini kıskandıracak nitelikte. On Star 7/24 hizmet asistanı, 32 LED lambaya sahip yeni IntelliLux LED matrix far sistemi ve yeni IntelliLink bilgi eğlence sistemi (Apple Car Play ve Android Auto’yu destekliyor) var. Ayrıca çarpışma uyarılı ACC adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanı sayesinde Insignia’yı neredeyse otonom olarak kullanmak mümkün.

Artık Fastback formlu olan Insignia, Grand Sport adıyla piyasada.

Öne doğru incelen burnu ve liftback tasarımıyla sportif bir hava sergiliyor.

Genişlikler arka sırada da oldukça bonkör. İdeal sürüş pozisyonu rahatça bulunabiliyor. Arkadan aydınlatmalı üçlü gösterge grubu gayet şık.

Gösterge paneli ve IntelliLink sisteminin monitörü kokpite başarıyla entegre edilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.