TOYOTA C-HR HYBRID Tasarım ve kullanışlılık bir arada olamıyor

Auto Show - - ICINDEKILER -

İlk hibrit otomobil Prius’u 20 yıl önce pazara sunan Toyota, bugün ürün gamının büyük bölümünde hibrit alternatifine sahip. Hatta Türkiye pazarında bile 5 farklı hibrit model sunmaya başladı. Hibrit otomobillere getirilen teşvikle ülkemizde de, otomotiv sektöründe bir hibrit savaşı başladı.

İlk yerli hibrit

Adapazarı’nda Toyota fabrikasında üretilerek geçtiğimiz yılın sonunda yollara çıkan C-HR Türkiye için birçok ilkelere sahip. Türkiye’de üretilen ilk ve tek Crossover olmasının yanında, aynı zamanda Türkiye’de üretilen ilk ve tek hibrit model unvanına da sahip. Toyota Türkiye’de ilk etapta yılda 500 adet hibrit C-HR satmayı planlarken, hibrit teşviğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte satış hedefini 10’a katlayarak 5 bin adede yükseltti. Çünkü teşvikle birlikte hibrit versiyonun fiyatı konvansiyonel motorlu kardeşinin fiyatlarına çok yaklaştı, tüketici de tercihini daha modern, çevreci ve tutumlu olan hibritten yana kullandı. Otomatik vitesli 1.2 lt motorlu C-HR’ın başlangıç fiyatı 101 bin TL, benzer donanımlı hibrit versiyonun başlangıç fiyatı ise 117 bin TL.

Yerden yüksek Coupe formu

C-HR’ın öne çıkan özellikleri arasında tasarım ilk sırada yer alıyor. İsmi de Coupe High Rider’ın kısaltılmış hali imiş. Profilde bir Coupe’yi andıran Crossover tasarımı C-HR’a çok yakışıyor. Önde yüksek motor kaputu, ince ışık çizgileri, LED farlar, profilde arkaya doğru eğimli tavan ve o eğimi ters yönde takip eden arka kapı cam çizgisi, parlak siyah tavan, katmanlı stoplar, tavanda ve bagaj kapağında çift spoyler, sis far yuvaları ve yüksek tampon... Tüm bu unsurlar C-HR’ın tasarımına dinamizm katıyor. Toyota’ya ne oldu böyle? Daha

Coupe fomlu tavan sportif bir etki yaratırken, çamurluk çıkıntıları kaslı bir görünüm yaratıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.