PEUGEOT 3008 GRIP CONTROL Farkı akıllı çekiş sistemi

Peugeot’nun beğenilen modeli 3008, Grip Control isimli çekiş kontrol sistemiyle donatılmış versiyonlarıyla pazara verildi. Grip Control farklı zemin koşullarında 3008’e daha iyi çekiş özellikleri kazandırıyor.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Peugeot 3008, 2016 sonunda pazara sunulduğunda, güçlü ön tasarımı, SUV’lara gönderme yapan dik ızgarası, LED farları, aslan pençesi formundaki stop dizaynı ile otomobil kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarmıştı. İç mekanda ise ikinci nesil i-Cockpit’in yer alıyor olması, 3008’e ileri teknolojiyle örtüşecek bir imaj kazandırdı. 3008’in Avrupa’da Yılın Otomobili seçilmiş olmasında bu etkileyici tasarımın ve ilerici kokpit konseptinin de katkısı olmalı. Peugeot, 3008’i bir SUV olarak tanımlıyor. Her ne kadar 4x4 versiyonu şimdilik bulunmasa da ya da bir SUV’dan çok, tıpkı önceki nesli gibi, hala bir Crossover’a daha çok benzese de, burada markanın SUV konumlamasını doğru kabul etmek durumundayız. Böylesi bir durumda, bir SUV’un Yılın Otomobili seçilmiş olması da pek sık görülen bir durum değil. Ama artık SUV’ların da, kullanışlı ve geniş iç hacimli birer aile otomobili olarak kabul edilip tercih edildiklerini de unutmamak gerekiyor.

Yeni test aracımız 3008’le, 4 ay önce test ettiğimiz yeni 3008 versiyonu arasındaki en önemli fark, seriye yeni eklenen Advanced Grip Control teknolojisi oldu. Bu teknolojiyi daha önce ilk lansmanı sırasında kış şartlarında denemiştik. Şimdi ise yaz koşullarında, toprak ve kum zeminli hafif arazide denedik. Viraj dönüşlerinde önden çekişli 3008, Advanced Grip Control sayesinde, toprak zeminde tam gaz yapıldığında bile çekiş gücünü zemine aktarabiliyor. Advanced Grip Control siz aşırı gaz verseniz bile gerekli olan gücü, kayma olmadan, kolay kontrol edilebilir bir tutumla yola aktarıyor. Ne çekişi düşürecek kadar gazı kesiyor ne de kaymaya sebep olacak şekilde aşırı gaz vermiyor.

Peugeot, Grip Control sisteminin önceki neslinde, arkadan itişli Alman otomobilleri için geliştirilmiş sistemi önden çekişe adapte ederek kullanmış. Yeni 3008’de ise önden çekişli araçlar için yeni nesil bir teknoloji geliştirmişler. Diğer çekiş kontrol sistemlerinde, tekerleklerde kayma başladığı anda, siz pedala bassanız bile, sistem gazı kesiyor. Bu ise, sürekli çekiş gücüne ihtiyaç duyduğunuz çamurlu arazi gibi kaygan koşullarda dezavantaj yaratıyor. Yeni Grip Control sistemi ise, tekerleklerin bir miktar patinaj yapıp tutunma ve çekişi sağlamalarına izin veriyor. Dört tekerlekteki hız sensörleri, fren basınç sensörleri ve yalpa açısını ölçmek için jiroskoplardan oluşan sistem, tüm bu bilgileri ECU’ya gönderiyor. ECU ise herbir tekerleğe ne kadar güç veya fren gönderilmesi gerektiğine karar veriyor. Sonuçta iki tekerden çekişli 3008, kay-

gan ve gevşek zeminlerde, neredeyse 4x4 araçların sunduğuna yakın bir sürüş performansı ve güvenlik hissi yaşatabiliyor.

HADC sistemi yokuşlarda güvenlik sunuyor

HADC (Hill Assist Desent Control) sistemi, çamur, kar, buzla kaplı kaygan zeminli yokuşlarda, yokuş aşağı inişlerde güvenli sürüşe imkan tanıyor. HADC sistemi, vites kolunun önünde duran bir düğmeyle devreye alınıyor. Sistem iki farklı moda sahip. Otomatik vitesli 3008’de yokuşu, vites D pozisyonundayken inmek isterseniz, belli bir hızda inerken frene basarak, yokuşu inmek istediğiniz hızı bu şekilde seçip sabitliyorsunuz. Gerisini HADC sistemi hallediyor. Sistem sizi yokuşun sonuna dek bu hızda indirebiliyor, hızı azaltmak istediğinizdeyse tekrar frene müdahale etmeniz mümkün.

Yokuşu daha düşük bir hızla, daha yavaş bir şekilde inmek istediğinizde ise ikinci bir alternatif daha bulunuyor. Bu durumda vitesi boşa alıyorsunuz ve HADC sistemi, önceden belirlenmiş olan, ortalama 4-5 km/s hızla yokuşu inmenize yardımcı oluyor. Off-Road için geliştirilmiş rakip araçlarda da HDC teknolojisi uzun yıllardır yer alıyor. Peugeot’nun teknolojisi ise, sizin belirlediğiniz hızları kullanmaya izin vermesiyle farklılaşıyor. Yani uzun bir eğimi, 5 km/s hızla inmek zorunda değilsiniz, eğer koşullar uygunsa daha yüksek hızları kullanmanız mümkün olabiliyor.

Klasik şalterlerle (solda) modern gösterge paneli hoş bir tezat oluşturuyor. Ergonomi sorunsuz.

Tasarımda genel olarak modern hatlara yer verilmiş. İşçilik kalitesi ve malzemelerin verdiği kalite hissi gayet yüksek.

Günümüzün olmazsa olmazı büyük dokunmatik ekran test aracımızda da vardı. Bu ekran üzerinden birçok fonksiyonu kontrol edebiliyorsunuz.

Aslan pençesi olarak tabir edilen dikey konumlu üçlü stop lambaları, gece trafiğinde ilk anda bir Peugeot olarak algılanmasını sağlıyor.

Yuvarlak bir düğme ile seçilen modlar, gevşek arazide neredeyse 4x4’lerin performansını ve güvenlik hissini sunabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.