SKODA KODIAQ Alaska’dan Avrupa’ya

Skoda’nın yeni SUV ailesinin en büyük ferdi olan Kodiaq, 5 ve 7 kişilik versiyonlarıyla geniş aileleri hedefliyor. Platform kardeşleri VW Tiguan ve Seat Ateca’dan çok daha büyük olan Kodiaq, yüksek fiyatıyla da markanın amiral gemisi olduğunu gösteriyor.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Çek Skoda, SUV segmentinde büyümek istiyor. Bu amaçla da marka, yeni SUV serisini de gelecek yılın başına kadar tamamlamayı hedefliyor. Markanın ilk büyük SUV modeli Kodiaq oldu. Eski serideki Yeti ise artık üretilmeyecek ve yerini yeni SUV serisinde Mayıs ayında tanıtılan Karoq’a bırakacak. Çek markanın yenilikleri bununla da sınırlı değil, gelecek yılın başında B SUV segmentinde yeni bir oyuncu daha savaşa katılacak. Seat Arona formlarına yakın bir tasarıma sahip olması beklenen B SUV ile Skoda’nın yeni nesil SUV üçlemesi tamamlanmış olacak.

Gelelim bu ailenin en büyük ferdi olan Kodiaq’a. Alaska’daki bir ayı türünün ismini alan Kodiaq, tıpkı Alaska ayısı gibi büyük, güçlü ve heybetli bir SUV olarak doğdu. VW’nin MQB platformunu kullanan Kodiaq, boyut olarak platform kardeşleri Seat Ateca ve VW Tiguan’dan çok daha büyük duruyor. 4.70 m uzunluk, 2.80 m dingil mesafesi Kodiaq’ta iç mekanın oldukça geniş olmasına imkan tanımış. Bu nedenle Skoda pazarlamacıları aracı hem 5 koltuklu, hem de 7 koltuklu versiyonla pazara sunmuşlar. En arkadaki iki koltuk çocuklar için uygun ancak koltuklar açık pozisyondayken bagaj hacmi neredeyse yok gibi. Bu son sıra koltuklar katlandığında ise 720 lt’lik oldukça cömert bir bagaj alanı ortaya çıkıyor. Bu nedenle önceliklerinize göre 7 koltuk veya 5 koltuk seçimi yapabilirsiniz.

Kodiaq’ta tasarım önde VW Tiguan, arkada ise Audi Q7’yi ve Seat Ateca’yı hatırlatan detaylara sahip. Ama her şartta yolda heybetli duruyor. İç mekanda da, kokpitte de kaliteli işçilik

ve üst segmente uygun malzemeler kullanılmış. Kokpit ve kumanda şalter tasarımlarında Tiguan algısı güçlü. Yeni dokunmatik ve sezgisel multimedya ekranlarında 8 inçlik büyük dokunmatik panellere yer verilmiş. Bu da teknolojisi algısını güçlendiriyor. Smartlink+ isimli bağlantı sayesinde Apple CarPlay ve Android Auto uygulamalarının kullanımı da mümkün. Ayrıca telefonlar için kablosuz şarj imkanı da var. Gösterge paneli ise temiz ve sade tasarlanmış, koly okunuyor, kolay takip ediliyor, VW grubu araçlara aşina iseniz, göstergeler arasındaki bilgi ekranını kolayca kullanabilirsiniz.

Skoda’nın Simply Clever olarak adlandırdığı akılcı detaylara Kodiaq’ta da rastlıyoruz. Kapılar açıldığında, çarpmalara karşı kapı içinden çıkan koruma dilleri, ön kapı içlerindeki şemsiyeler bu detaylar arasında ilk akla gelenler. Bunlar dışında tekme hareketiyle açılan elektrikli bagaj kapağı, adaptörlü çeki demiri, kol dayamanın içerisindeki geniş saklama alanı, telefonlar için kablosuz şarj, ön koltuk kafalığının arkasında tablet tutucuları da diğer detaylar arasında.

Kodiaq Türkiye pazarına tedarik sorunlarından dolayı biraz gecikmeli geldi. Gelen az sayıdaki araç da neredeyse yok sattı. Kodiaq’ta Skoda 1.4 TSI benzinli motorun 125 ve 150 HP’lik versiyonunu kullanmış. Dizel cephesinde ise 190 HP’lik 2.0 TDI 4x4 DSG yer alacak. 125 HP giriş versiyonunda sadece manuel şanzıman yer alıyor, 150 HP’lik 1.4 TSI’ların tümünde DSG otomatik şanzımanlar var. Kodiaq modellerinde çekiş düzeneklerine göre önden çekişli veya 4x4 seçenekleri de yer alıyor. Eğer önden çekişli modeli tercih ederseniz, bu motorda ACT silindir kapatma sistemi yer alıyor, 4x4 versiyonlarda ACT yok.

Bizim test sürüşlerinde kullandığımız Kodiaq, 1.4 TSI DSG 4x4 modeli idi. 1.4 lt’lik küçük TSI motor, 1668 kg’lık dev cüsseli, 7 kişilik Kodiaq DSG 4x4 modelini hareket ettirmede herhangi bir hantallık yaşatmadı. Kodiaq bizim üzerimizde, yeterince atak ve gaz pedalı tepkilerine hızlı cevap veren bir SUV izlenimi yarattı. Ama cüsseli bir araç kullandığınızı bozuk yollardaki salınımlardan hissedebiliyorsunuz. Aracın 0-100 km/s hızlanma değeri 10.1 sn, son hızı 192 km/s. ACT’li ve ince

Kodiaq büyük boyutları ve 7 kişiye varan taşıma kapasitesiyle Skoda’nın yeni amiral gemisi oldu.

Malzeme kalitesi yüksek. Gösterge paneli geniş ve okunaklı. Orta konsoldaki büyük ekran birçok kumanda ünitesinin yerini alıyor.

Spor koltuklar hem konforlu hem de yan destekleri oldukça güçlü.

İç mekan ferah, genişlikler ilk iki koltuk sırasında oldukça bonkör.

Üçüncü koltuk sırası kullanıldığında bagaj hacmi biraz daralıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.