FORD KUGA Makyajlı Kuga taze kanla geldi

SUV sınıfına farklı bir soluk getiren Ford’un yeni modellerinden Kuga, dizel motor ve otomatik şanzımanıyla güçlü bir giriş yaptı.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Otomatik şanzıman-dizel motor kombinasyonuyla karşımıza çıkan yeni Ford Kuga, güçlü bir duruş sergileyen gövde tasarımı, ızgarası, farları, stopları ve diğer detaylarıyla da dikkat çekiyor. 18 inçlik alüminyum jantlar ve egzoz çıkışları da genel tasarımla bir bütünlük içinde. Yolda oldukça dikkat çeken bu aracı kullandığınızda, meraklı gözleri de üzerinizde hissedeceksiniz.

Artık dizel versiyonun olması da öncüsüne göre bir avantaj. Ayrıca 1.5 lt 120 HP’lik dizel makine, yakıt tasarrufu konusunda da iddialı. Dizel motorla kombine edilen ve başarılı bir uyumla çalışan otomatik şanzıman da sürüş rahatlığını artıran bir özellik.

Yaşam alanı konusunda cömert bir araç olan Kuga, böylece ferahlık da sunuyor. Bunda, panoramik cam tavanın oynadığı rol de oldukça büyük. Panoramik cam tavan, yansıtma özelliği sayesinde yolcularını güneşin zararlı ışınlarından (UV ışınlarından ) da koruyor. İç mekan detaylarına dikkat edildiğinde, tüm Ford modellerinde görmeye alıştığımız tarzda bir yapıyla karşılaşıyoruz. 2690 mm lik bir aks mesafesi sayesinde Kuga, arka koltuk sırasında da geniş bir iç mekan sunmayı başarıyor. Profilden bakınca tavanın arkaya doğru alçalması bir basıklık hissi beklemenize neden olsa da, iç mekanda böyle bir his yaşamıyorsunuz.

Sürücü odaklı iç mekanda asistan sistemlerin kontrollerine kolayca ulaşılabiliyor. Orta konsolda yer alan 8 inçlik dokunmatik ekran da sürüşü kolaylaştıran unsurlardan biri. Ekranın bilgi eğlence sistemi, AppLink, Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tüm sistemin basit ve sezgisel kullanımını beğendik.

Asistanlar arasında özellikle eller serbest park sistemini kullanmasak olmazdı tabi ki. Bulduğum her boş alanda denemekten büyük keyif aldığım bu özellik kesinlikle büyük kolaylık sağlıyor. Neticede araç gireceği alanı bulup giriyor. Yani size düşen tek görev, vitesi “P” ve “D” seçeneklerine getirmek. Hepsi bu kadar. Üstelik sistem, dikey ve yatay park imkanı da sağlıyor. Dikey park halindeyken geri geri çıkışlarda “Çapraz Trafik Uyarı Sistemi” sizin görüş alanınızın dışında kalan yerleri ve oradan gelen araçları tespit ederek size uyarı sinyali veriyor. Bu da özellikle SUV sınıfındaki büyük araçlar için kullanışlı bir özellik.

18 inç alüminyum alaşımlı jantlar, LED gündüz farları, gecikmeli sönen farlar, ön ve arka park sensörleri, ısıtmalı ön cam, karartılmış arka camlar, katlanabilir ve ısıtmalı yan aynalar, gövde rengi kapı kolları ve yan aynalar, Kuga’nın dış donanımları arasında yer alıyor.

İçerde ise; deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, manuel altı yönlü ayarlanabilir sürücü koltuğu ve ayarlanabilir bel desteği, parçalı deri döşeme, ambiyans ışıklandırması, anahtarsız giriş ve çalıştırma, yol bilgisayarı, otomatik yanan farlar, 4.2 inç renkli ekran, start-stop ve otomatik kararan iç dikiz aynası standart olarak yer alıyor.

İklimlendirme tuşları ve park asistanlarının olduğu bölüm kolay kullanıma sahip. Klasik Ford gösterge tasarımı. Güçlü duruşu ızgaralardan başlayıp arkaya doğru süzülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.