VW CARAVELLE HIGHLINE Yüksek konfor

Ailelere binek konforu sunan VW’in gözde modeli Caravelle, Highline donanımıyla test garajımıza konuk oldu.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Daha önceden Trendline ve Comfortline donanımlarıyla pazara sununlan Caravelle, şimdi ise Highline donanım paketiyle bizleri karşıladı. Dikkat çeken bu modelde öne çıkan özellikler arasında gövde rengine uygun ön ve arka tamponlar ile yan aynalar ve kapı kolları, köşe aydınlatmalı ön sis farları, elektrik kumandalı, katlanabilir, ısıtmalı yan aynalar ve karartılmış arka camlar var. Ayrıca LED ön farlar ve arka stoplar, 17 inç Timaru alüminyum alaşımlı jantlar da donanımlar arasında yer alıyor. Alman tasarımcıların son yıllarda bütün modellerine uyguladığı köşeli tasarımı bu modelde de görmek mümkün.

Caravelle Highline modelini diğer versiyonlardan farklı kılan bir başka ayrıştırıcı özellik ise iç mekanda kullanılan bej rengi koltuk kumaşı ve iç kaplamalar. Klimatronik klima, deri kaplı servotronik multifonksiyonel direksiyon, elektrikli sağ kayar kapı ve 6,33 inçlik Composition Media da konfora katkı sağlıyor. Günümüz araçlarında olmazsa olmazlar arasına giren MP3 ve WMA uyumlu CD çalar, harici SD kart/AUX-in/USB desteği ile istenilen kaynaktan müzik dinleme imkanı, Bluetooth özelliği ile

Trendline ve Comfortline paketlerine eklenen Highline ile biraz lüks arayanlara da hitap ediyor.

cep telefonu veya tabletlerde bulunan müziklere de erişim sağlayabiliryorsunuz. Caravelle Highline’da, ön ve arka park mesafe sensörü, hız sabitleyici, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, otomatik kararan iç dikiz aynası, eve geliş ve evden çıkış aydınlatma sistemi, geri görüş kamerası da standart olarak sunuluyor.

Caravelle’de 2,0 lt TDI motor 204 HP gücünde ve 450 Nm tork üretiyor. Standard olarak 7 ileri DSG şanzımanla kombine edilen Caravelle, fabrika verilerine göre 6,2 lt’lik bir yakıt tüketimi sergiliyor. Eski Caravelle modellerinde olduğu gibi yeni Caravelle’de de ‘Yorgunluk tespit sitemi’, bir çarpışma anında ikincisini önlemek için ‘İkincil çarpışma önleme asistanı’ standart olarak sunuluyor. İkincil çarpışma sisteminin çalışma prensibi ise iki bağımsız sensör tarafından kontrol ediliyor. Sensörler sayesinde çarpışma derecesi algılanıyor ve çarpışma şiddetliyse araca fren yaptırıp hızını da 10 km/s’ye kadar düşürüyor.

Sürüş izlenimi

Ülkemizde minibüs merakının hayli fazla olduğunu biliyoruz. Bir de söz konusu Caravelle olunca tabi beklentiler zirve yapıyor. Dış tasarım konusunda klasik Alman tarzını görebiliyoruz. İç mekanda ise ferah ve yüksekte yolculuk yapıyorsunuz. Bu durum, uzun sürüşlerde size daha az yorgunluk veriyor. Otomatik şanzıman ise 2.0 lt’lik TDI üniteyle uyum içerisinde görev yapıyor. Gaz tepkileri ise beklenen derecede. Viraj kabiliyeti ve sürücü odaklı tasarımı da beğenimi kazandı. Sürüş pozisyonu kolay bir şekilde bulunuyor. Gösterge takibi de kolay. Koltuk oturma pozisyonunu rahatça bulabiliyorsunuz. Dikkat çekici detaylar arasında ise konsolda bulunan saklama alanları var. Sadece ön göğüste 4 adet saklama alanı mevcut. Arka sıra koltuklar ise yolculuk yapacak diğer yolcular için konfor ön planda tutularak geliştirilmiş. Koltuk üstlerinde bulunan ışıklandırma ve klima sistemi ise kişiye özel hizmet sunuyor. Arka sıradaki koltukların söktak yapısı ise kolayca yapılıyor. Az kişi iseniz ve ferah yolculuk yapmak istiyorsanız 3 dakika içerisinde arka sıra koltukları sökebilirsiniz. Siyah renk ise bu araca çok yakışıyor. Tarzına ek olarak, rengi de siyah olunca büyük bir gizem oluşturuyor. Sanırım Caravelle modelleri siyah renkle bütünleşti!

Yenilikler ona çok yakışmış.

Karartılmış arka camlar onu daha çekici hale getirmiş.

Arka sıra koltuklarda yolculuk yapacaklar için de konfor ön planada tutulmuş.

Sade yapısı kullanım açısından avantaj sağlıyor.

Göstergeler klasik VW tasarımına sahip.

Farklı yerlerde bulunan saklama gözleri yolculukları kolaylaştırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.