FORD FIESTA Ford’un yeni yakışıklısı

Üretimi bu ay başlayan yeni Ford Fiesta’yı, üretim yeri Köln’de kullanma fırsatı bulduk.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Son güncel Ford Fiesta (2008-2017) 29 Nisan’da bantlardan çıktı. Ardından makineler, sekizinci kuşak için 293 milyon Euro’luk bir yatırımla elden geçirildi veya yenilendi. Köln’deki fabrikanın üretim müdürü Mark Zender, bizlere tesisleri gezdirdi ve gördüklerimizden oldukça etkilendik. Peki ama yeni Fiesta yolda nasıl gidiyor?

Test aracımız, 3 silindirli 1.0 lt 100 HP’lik bir motora sahipti ve Titanium paketiyle Almanya başlangıç fiyatı 18 bin 150 Euro’ydu. Bu rakama, 5 kapı (800 Euro), ses sistemi ve navigasyon (900 Euro) ve lagün mavisi adlı metalik boya (860 Euro) eklenince rakam 20 bin 700 Euro’ya çıkmıştı. Rakam yüksek görünse de donanımlar gayet kapsamlı: Klima, deri direksiyon, 16 inç alüminyum jantlar, ön spor koltuklar, dokunmatik ekran... Ergonomi de gayet başarılı. Büyük ikonlara sahip multimedya sistemi ise harika.

Eskiden eleştirdiğimiz fazla düğme savaşı ve küçük ekran gibi sorunlar da artık ortadan kalkmış: Azaltılan düğmeler ve araç kullanırken de rahatça kontrol edilebilen dokunmatik ekran sayesinde yeni Fiesta ergonomi ve kullanım rahatlığında çıta yüksekliğini belirliyor. SYNC-3 adlı sistem ise sesli komutlarınızı can kulağı ile dinliyor. “Yakıt almam lazım” ya da “park yeri arıyorum” dediğinizde navigasyon yardımınıza koşuyor.

Ne yazık ki koltuk ayar çarkını kullanmak, aradaki boşluklar çok küçük olduğundan oldukça zorlayıcı. Diğer taraftan iç mekan genişlikleri olması gerektiği gibi: 7 cm uzayan karoser (4.04 m) sayesinde arka koltuk yolcuları da rahat edebiliyor.

Üçüncü kez art arda “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünü kazanan K-QB 8663 kodlu 3 silindirli motor, Auto Bild’in 100 bin km otomobili Focus 1.0’da da görev yapıyordu ve keyifli geçmesini sağladığı test sonunda en küçük bir aşınma belirtisi bile göstermemişti.

Küçük kardeş Fiesta da, bu 100 HP’lik motorla gayet kıvrak bir otomobil. Ayrıca devirlere göre güç dağılımı gayet iyi ve 3 silindirli bir motor için oldukça sakin çalışıyor. Süspansiyonda ise Fiesta, eski geleneklere sadık kalmış: Sert ayarlı, sportif, fazla yana yatma eğilimi göster-

miyor, virajları güvenli bir şekilde alıyor, her durumda yeterli tutunma ve denge sağlıyor. Direksiyon ise öncüsünden bir tık daha direkt çalışıyor. Sonuç olarak Ford, yollardaki en dinamik otomobillerden birine sahip.

Bagaj hacimlerinde ise önemli farklılıklar yok: Yeni modelde 292-1093 lt, öncüsünde 295-979 lt. Ancak koltuklar yatırıldığında düz bir bagaj zemini oluşmuyor. Ayrıca, hacim konusunda rakipleri daha iyi.

Yeni Polo’nun 65 HP’lik baz versiyonu Almanya’da 13 bin Euro’ya satılırken, 70 HP’lik Fiesta’da fiyatlar daha az ama bu fiyata sadece 3 kapıya sahip oluyorsunuz. Fazladan 2 kapı için 800 Euro daha ödemek zorunda kalıyorsunuz. Böylece 5 kapılı baz Fiesta’nın fiyatı, Polo’yu 775 Euro aşıyor.

Köln’deki fabrikada her gün 1400 Fiesta üretilip 60 ülkeye gönderiliyor.

Yaşasın sportiflik! Mühendisler, sert bir süspansiyon ayarı tercih etmişler.

Fiesta’nın şık kokpiti ergonomide en iyi notu alıyor. Direksiyonun ardında iki yuvarlak gösterge kullanılmış. Dokunmatik ekranın kullanımı rahat.

Arka sıra uzun yola da uygun. 1.80 m civarındaysanız baş ve diz mesafeleri yeterli olacaktır.

Bagaj hacmi 292 lt-1093 lt arasında. Koltuklar yattığında düz bir zemin oluşmuyor.

1.0 lt 100 HP’lik 3 silindirli motor, bizim de tavsiyemiz olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.