HYUNDAI i30 Yeni nesil, yeni heyecan

2007’den bu yana Hyundai’nin C segmentindeki oyuncusu olan yeni i30 bu kez yeni tip ızgarası ve tamamen yeni gövde tasarımıyla mücadeleye hazır.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Hyundai i20 modelinden bu yana, yeni tasarım diliyle adından çokça söz ettirdi. Hatta ilk i20 modelini gördüğümde bu başarının devamının geleceğine inanmıştım. Şu an Avrupa pazarlarındaki satış artışının en büyük nedenlerinden biri de işte bu yeni tasarım dili. Bu başarının etkisini i30 modelinde de görmek mümkün.

Modern bir görünüme kavuşan yeni i30, kısa tampon-tekerlek mesafeleri, uzun ön kaputu ve tasarımı destekleyen silueti ile son derece sportif bir etki bırakıyor. LED stopların tasarımı ve siyah spoyler ise aynı etkiyi arka kısımda yaratıyor. Projektör tipli ön sis lambaları ön tamponun alt kısımlarındaki hava perdelerine entegre edilirken, hemen yanındaki dik konumlandırılan LED lambalar ise gündüz farı görevi yapıyor. Ön tamponlarda yer alan hava girişleri, şık görünümün yanında aerodinamik özellikleri de destekliyor: Yeni eklentiler sayesinde hava akışı artarken tekerlek yuvasında oluşan türbülanslar azaltılmış. 17 inçlik 10 kollu

Motor ve şanzıman çalışma disiplini beğenimi kazandı.

jantlar da yeni bir tasarıma sahip.

Yeni i30’in iç mekan tasarımı da karoseri kadar iddialı. Yatay bir düzene sahip kokpit artık daha ferah hissettirirken direksiyon tamamen yenilenmiş. Direksiyondaki düğmelerle birçok fonksiyonu kontrol edebiliyorsunuz. Dijital havalandırma sisteminin kontrolü ise kokpitin ortasında ve kolay ulaşılır bir şekilde konumlandırılmış.

Modern iç mekanda akıllı telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunuluyor. Apple CarPlay ve Android Auto destekli bağlantılar da günümüzün olmazsa olmazları arasında. Güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, otomatik acil fren sistemi, akıllı hız sabitleyici, sürücü dikkat uyarı sistemi, kör nokta algılama sistemi, aktif şerit takip sistemi gibi aktif güvenlik asistanlarını da bünyesinde barındırıyor. Tasarımcılar, yaşam alanından da ödün vermemişler. Yeterli genişlikler sunulurken, açılabilir panoramik cam tavan ferahlık hissini artırıyor. Yeni i30’un 395 litrelik ge- niş bagaj hacmi, koltuklar düz olarak yatırıldığında 1.301 litreye çıkarmak mümkün.

Turbo destekli yeni benzinli ve dizel motorlar

Hyundai, düşük yakıt tüketimini geliştirmek için küçük hacimli turbo motorlara yer vermiş. İki adet benzinli (1.4 MPi-1.4 T-GDI) ve bir adet de 1.6 litre turbo dizel üniteyle satışa sunulan otomobil, fabrika verilerine göre tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik veya 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabiliyor.

T-GDI adlı 1.4 litrelik yeni benzinli ünite 6000 devirde 140 beygir güç üretiyor ve tork değeri de 1500 devirden itibaren 242 Nm. Bu ünite 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman ile kombine edilebiliyor. Bu 1.4 lt hacimli motor, yüksek basınçlı bir turboya sahip. Motor geliştirilirken, performans ve verimin dışında, motorun gaz tepkilerine de dikkat edilmiş. Direkt enjeksiyon sistemi de performans ve verimi iyileştiriyor. Önceki jenerasyonda kullanılan 1.6 litre 136 beygirlik turbo dizel motor, yeni modelde de kullanılıyor ve 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman ile satın alınabiliyor. Yüksek gücü ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken bu kombinasyon, DCT şanzımanda 300 Nm maksimum tork üretiyor.

Sürüş izlenimi

İlk olarak testimize konuk olan otomobilin mavi renginin çok hoşuma gittiğini söyleyerek başlayabilirim. Kesinlikle çok yakışmış… Dış tasarım konusunda, i20’deki gibi radikal bir değişimle karşılaşıyoruz. Gövde ile uyumlu burun ve arka tasarımlar hem dinamik hem de modern bir etki bırakıyor. İç mekana geçince ferah bir atmosfer beni karşıladı ve sürüş pozisyonunu kolayca buldum. 1.6 lt dizel – 7 ileri otomatik şanzıman kombinasyonuyla beğenimi kazanan araçta, sürüşler sırasında asfalt sesinin iç mekana biraz fazla girdiğini gözlemledim. Ayrıca, bilgi-eğlence ekranı nedense son zamanlarda biraz fazla görmeye başladığım türden, yani sonradan monte edilmiş gibi bir havası var. Geri vites kamera çözünürlüğü de biraz yetersiz kalıyor. Araçta, Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç sürüş modu mevcut. Bunlardan Sport modu seçtiğinizde, gaz tepkilerinin değiştiğini hemen ayağınızın altında hissedebiliyorsunuz. Asistanları dikkatinizi dağıtmadan sezgisel dokunuşlarla yapabiliyorsunuz.

Takip kolay yapılıyor.

Ekranın konumu biraz daha düşünülebilir!

Yaşam alanı yatay bir tasarım diline sahip. Beğendim.

Bu model eski nesline göre daha sportif bir görünüm sunuyor.

Önden arkaya doğru uzanan gövde çizgisi bütünleyici bir unsur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.