MERCEDES GLA 200 Arazinin yakışıklısı

Canon’la Sürüş İzlenimleri köşemizin bu ayki konuğu, Mercedes’in bu yıl yenilenen kompakt SUV’u GLA 200 oldu.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Mercedes’in ilk kompakt SUV modeli olan GLA, 2013 yılında piyasaya çıkmıştı. Başarılı özellikleriyle adından sıkça söz ettiren GLA standart olarak sunulan ayarlı süspansiyonu sayesinde, sportif sürüşlerde alçak, off-road sürüşler içinse 30 mm daha fazla bir zeminden yükseklik sunuyor. Bu sayede arazi şartlarında araca daha rahat hareket kabiliyeti sağlanmış oluyor.

GLA’daki diğer bir standart donanım ise yüksek performanslı LED farlar. Bi-Xenon farların yerini alan bu yeni teknoloji, gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlıyor. Ayrıca Xenon farlara oranla yüzde 60, klasik halojen farlara göre ise yüzde 70 daha az enerji tüketiyor. Ayrıca ömrü de neredeyse araç ömrüyle eşit.

İleri teknolojiler yardıma hazır

Konfor ve güvenlik denilince akıllara gelen markaların ilk sıralarında yer alan Mercedes, bu modelde Aktif Fren Yardımcısı sistemini standart olarak sunuyor. Öndeki araçla mesafeyi koruyan sistem gerektiğinde fren yapıp tehlikeyi uzaklaştırıyor. ATTENTION ASSIST donanımı ise standart olarak sunulan bir diğer özellik: Sizin direksiyon hareketlerinizi takip ederek yorgunluk belirtilerini algılayıp sizi uyarıyor.

Sürüş izlenimi

Konu fotoğraf olunca her zamanki gibi otomobilin ruhuna uygun kareler çıkarmamız gerekiyor. Canon Ürün sorumlusu Mert arkadaşımla buluşunca, ikimiz de bu otomobili fotoğraflamanın gayet keyifli olacağını biliyorduk. Çünkü hem asfalt hem de

off-road ruhuna sahip. GLA 200’ün dış tasarımı konusunda Mercedes mühendisleri yine güzel bir iş çıkarmış. Artık tek tip tasarım üzerinden küçük dokunuşlarla fark yaratılıyor. İşte bunu GLA 200 modelinde de görmek mümkün. İç mekana geçince ferah bir ortamla karşılaşıyorsunuz. 421 lt’lik bagaj hacmi ise sınıfının standartlarını karşılıyor. Gösterge takibinin kolay yapıldığı çift renkli iç mekandaki düğmelerde, yenilemeye rağmen önemli bir değişiklik göremedim. Her zamanki gibi bilgi-eğlence ekranı sonradan monte edilmiş gibi orta konsolun üstünde yer alıyor. GLA, sürüş karakterini başarılı bulduğum bir model. Ancak 1.6 lt’lik benzinli motorun yakıt tüketimi konusunda biraz müsrif kaldığını söyleyebilirim. 7 ileri otomatik şanzımanla 1.6 lt 115 HP’lik motor uyum içerisinde ve sarsıntısız çalışıyor. Asistan düğmelerin kullanımı da dikkatleri dağıtmıyor. Yani önceden bir Mercedes kullanıcısıysanız, bu araca da yabancılık çekmeden hemen adapte olabilirsiniz.

İki renkli iç mekan ferah ve aydınlık.

Yüksek performanslı LED far teknolojisi gün ışığına yakın bir aydınlatma sunuyor.

Sürüş karakteri başarılı.

Profilden güçlü görüntü sergiliyor.

Ekran yerini beğenmedim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.