PEUGEOT 301 Filonun aslanı makyajlandı

Bu kez makyajlanarak karşımıza çıkan Peugeot 301, artık sadece filo müşterilerinin değil, ailelerin de gözdesi olmayı hedefliyor.

Auto Show - - ICINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

2012 yılından bu yana elde ettiği 400 bin adede yakın satış rakamıyla dikkatleri üzerine çeken Peugeot 301, ömrünün ikinci yarısı için tazelendi. B sınıfı bir sedan olan 301, bugüne kadar ülkemizdeki asıl hedef kitlesi filo müşterileri olsa da, bazı özellikleriyle aileler için de ilginç bir alternatif. Örneğin hem iç mekanı hem de bagaj hacmi oldukça geniş.

Peugeot 301, ülkemizde, yıllık 10 bin adetlik bir satış ortalamasına sahipti ve bunun yüzde 80’ini filo satışları oluşturuyordu. Ancak bizler, yapılacak bazı iyileştirmelerle ailelerin daha fazla ilgisini çekebileceğine de inanıyorduk. Bakalım yapılan makyaj bu düşüncemizi doğrulayacak mı?

Yepyeni bir ön tasarım

Makyajla birlikte gelen yenilikler, daha taze ve modern bir etki yaratıyor. Motor kaputu, radyatör ızgarası, farlar, LED gündüz farları ve ön tampon, 301’in yüzündeki bütünüyle yenilenen parçalar arasında. Stopların üç parçalı dikey ışıktan oluşan tasarımı ise artık Peugeot modellerinin yoldaki imzası haline gel- miş durumda. Ön farlardan başlayan omuz çizgisi, 2,65 metre uzunluğundaki aks mesafesi ve 16 inçlik çift renkli yeni alaşımlı jantlar daha dinamik bir görüntü sergiliyor. Peugeot 301 ülkemizde, 3 silindirli 1.2L PureTech (82 HP, 117 Nm) ve 1.6L HDi (92 HP, 230 Nm) olmak üzere iki motorla satışa sunuluyor.

Sürüş izlenimi

Genişçe açılan kapılar yaşam alanına rahat ulaşmanızı sağlarken, iç mekana geçildiğinde yolcuları ferah bir ortam karşılıyor. Sürücüyü ise sade ve rahat bir kokpit bekliyor. Direksiyonun üzerindeki kontrol üniteleri, sol elinizle hız sabitleyici ve hız sınırlandırmalarını, sağ elinizle ise müzik sistemini kontrol etmenizi sağlıyor. Sürüş pozisyonu göreceli rahat bulunabiliyor ama direksiyonda derinlik ayarı olmaması bazılarının zorluk yaşamasına sebep olabilir. Orta konsolun üstünde 7 inçlik bir dokunmatik ekrana yer verilmiş. Bu dokunmatik ekranla navigasyon ve arka görüş kamerasına ulaşabiliyorsunuz. Konuğumuz olan 301, 5 ileri manuel şanzımana ve 1.6 lt’lik dizel sahipti. Bu

kombinasyon limitler dahilinde gerekli olan ihtiyaçları karşılıyor. Test sırasında sırasında yakıt ekonomisi özellikle dikkatimizi çekti: Oldukça az tüketimle yaptığımız sürüşler, ülkemizdeki yakıt fiyatlarını göz önünde bulundurursak, bu otomobili piyasanın “cimri” alternatifleri arasına sokabilir. Aracımızın 0-100 km/s hızlanması ise fabrika verilerinde 11.2 sn olarak açıklanıyor. Filo için iyi bir alternatif olan 301, aile kullanımı için de iyi bir seçenek olabilir. Neticede çocuklu ailelerin aradığı kriterlerin başında iç mekan ve bagaj genişliğinin geldiğini biliyoruz ve 301 bu iki kriteri de rahatça karşılayabiliyor. Buna yakıt ekonomisini de eklersek, 301’in iyi bir aile otomobili olmaması için bir neden yok gibi. Direksiyonda derinlik ayarının olmaması ve elektrikli cam düğmelerinin vites kolunun kenarlarında olması ise ilginç birer tercih olmuş.

Geniş açılan kapıları büyük bir artı sağlıyor.

Stoplar üç parçalı dikey ışıktan oluşuyor. Izgara, far, omuz çizgisi, stoplar... Bunlara ek olarak 16 inçlik jantlarda dinamik görüntüsüne büyük katkı sağlıyor.

Cam düğmelerinin yeri alışkanlık gerektiriyor. SONUÇ MURAT ÇAVDAR

Gösterge takibi kolay yapılıyor.

Önden arkaya doğru uzanan gövde çizgisi dinamik görüntü sağlıyor.

7 inçlik dokunmatik ekran yeterli büyüklükte.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.