VW TIGUAN ALLSPACE 7 kişilik Tiguan

VW, 21 cm uzattığı Tiguan’a 7 koltuk yerleştirdi. Allspace adlı modelin Amerikan versiyonunu yakından inceledik.

Auto Show - - ICINDEKILER -

VW bazı şeylerde rakiplerinden geride kalıyor. Ama bu her zaman yanlış olmak zorunda değil. Örneğin Tiguan: Çok sayıda seçeneğin olduğu bir pazara oldukça geç girdi ama sürüş dinamikleri ve kalitesiyle yeni standartlar yarattı.

Şimdiyse Wolfsburglu firma, ikinci nesil Tiguan’ın uzatılmış bir versiyonunu hazırladı. 11 cm daha uzun bir aks mesafesine sahip olan bu XL versiyon, aslında ABD ve Çin pazarları için yaratıldı. Çünkü Amerikalılar hem daha fazla bagaj hacmi hem de üçüncü bir koltuk sırası istiyor. Çinliler ise çok daha geniş diz mesafeleri sağlayan iyice geriye kaydırılmış arka koltuklara bayılıyor. VW bu talepleri, Tiguan’ı 21 cm uzatıp boyunu 4.70 m’ye çıkararak karşılamış.

Allspace adlı bu büyük Tiguan, bir süre sonra Avrupa’ya da gelecek. Denver/ Colorado’daki tanıtım sırasında, aracın ABD versiyonunu yakından inceleme fırsatı bulduk. 4x4 opsiyonu da bulunan araçta, sessiz çalışan güçlü bir 2.0 TSI motor (184 HP) ve gücü ön aksa aktaran 8 ileri otomatik şanzıman görev yapıyordu. Avrupa’da ise Allspace, manuel ve çift debriyajlı otomatik şanzımanlarla satılacak. Sürücü koltuğunda oturanlar için uzun ve kısa Tiguan’ı birbirinden ayırmak hiç de kolay değil. Farklılıklar, Allspace’in biraz daha ağır olması ve 2.79 m’lik devasa aks mesafesi sayesinde yola biraz daha iyi oturmasıyla sınırlı.

İkinci sıradaki koltuklar oldukça büyük ve ileri-geri 10 cm kaydırılabiliyor. Bu sırada yolcular çok rahat oturuyor ve gayet iyi bir görüş rahatlığına sahipler. Üçüncü koltuk sırası ise aslında çocuklar için daha uygun olsa da, yine de Nissan X-Trail gibi rakiplerdekilerden daha ferah. Ne yazık ki plastik kalitesi, ikinci ve üçüncü sıra koltukların bulunduğu alanlarda, bayağı düşüyor.

Eğer 7 kişi yolculuk edecekseniz, yanınıza sadece bir diş fırçası alabilirsiniz: Bu durumda bagaja bir sırt çantası bile sığdıramadık. Tiguan Allspace, Meksika/Puebla’da üretiliyor ve ABD’de çok rekabetçi bir fiyatla satılıyor: 25 bin 350 dolar yani yaklaşık 22 bin 700 Euro! Önden çekişli bu baz versiyonda, 17 inçlik alüminyum jantlar, LED stoplar ve geri görüş kamerası bulunuyor. Avrupa’da ise Allspace keyfi, daha küçük motorlarla bile, çok daha pahalıya mal olacaktır.

Allspace Avrupa pazarlarında Eylül ayından itibaren boy göstermeye başlayacak. Tanıtım sırasındaki izlenimlerimize göre; Allspace, beklemeye değer bir araç.

Kokpit tanıdık. Navigasyon ekranı biraz fazla aşağıda konumlandırılmış.

Tiguan bayağı uzatıldı: Allspace’in uzunluğu 21 cm artarak 4.70 m olmuş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.