MAZDA CX-5 VE MX-5 RF İki yeni Japon

Yeni nesil CX-5, sadeleştirilmiş tasarımı ve iç kabini, gürültü düzeyi iyileştirilmiş gövde izolasyonuyla daha rafine bir hal almış. Turbolu ve küçük hacimli bir motor alternatifinin olmaması ise rakipleri karşısında onun elini zora sokuyor.

Auto Show - - ICINDEKILER -

Japon Mazda, yeni CX-5 modeli ile ikonik roadster MX-5’in RF versiyonunu Türkiye pazarına sundu. Kompakt SUV CX-5, ilk olarak 2012’de yollara çıkmıştı. O dönemde Skyactiv teknolojilerinin ilk olarak uygulandığı model olan CX-5’te Kodo (Japonca’da Hareketin Ruhu anlamına gelen) tasarım felsefesi ve Jinbai-Ittai teknolojisi kullanılmış. Jinbai-Ittai, sürücü ile aracın bütünleşmesi olarak özetlenebilir yani aracın sürüş dinamikleri keyifli bir kullanım için ayarlanmış.

Satışların yüzde 25’i CX-5

İlk versiyonu 2012 yılında tanıtılan CX-5, 120 ülkede toplam 1,5 milyon adet satmış. Mazda için bu model çok önemli çünkü global satışların dörtte biri CX5’ten geliyor. Türkiye’de ise 2012’den bu yana toplam 861 adet CX-5 satılmış, 2017

yılında ise 90 adet CX-5 satılması hedefleniyor. Türkiye’de satış adetlerinin bu seviyelerde gitmesinin en büyük nedeni CX-5’te 2.0 lt ve üzerindeki atmosferik emişli motorların kullanılıyor olması ve bu nedenle vergi dezavantajı yaşanması. Kompakt SUV’daki diğer rakiplerin çoğu ise turbolu ve küçük hacimli motorlara geçmiş durumda.

Mazda CX-5’in ikinci neslinde ise önemli değişiklikler yapılmış. Dış tasarımda far ve stop grubu yeniliği temsil ederken, iç tasarımda ise özellikle kokpitte gereksiz düğme kalabalığı ortadan kaldırılmış ve sade bir tasarım benimsenmiş. Gösterge paneli ve ön cama yansıtılan renkli HUD gösterge de kullanım sırasında kolaylık sağlıyor. Boyutlar aynı kalsa da sade tasarımdan dolayı iç mekan genişliğinin artmış gibi algılandığını da belirtmek gerekiyor. Araçta yapılan diğer iyileştirmeler de kabin içi sessizliğinin geliştirilmesi, burulma direncinin yüzde 15 kadar artırılması, G-Vectoring control ile viraj alma kabiliyetinin iyileştirilmesi, süspansiyon ve fren sisteminin ise daha hassas hale getirilmiş olması sayılabilir.

Yeni nesilde ultra yüksek gerilimli hafif çelik kullanımıyla gövde ağırlığında önemli miktarda tasarruf sağlanmış, ayrıca gövde rijitliği de artırılmış. Öte yandan bir önceki CX-5’te kullanıcılardan alınan en önemli yorum iç kabin ses seviyesinin yüksek olması imiş. Bu nedenle yeni neslin tasarımında ses izolasyonu geliştirilmiş ve hafif çelikle sağlanan ağırlık tasarrufundan daha fazlası ilave izolasyon için harcanmış, sonuç olarak ise yeni CX-5 bir önceki nesilden ortalamada 30 kg kadar daha ağır hale gelmiş. Ancak motor yazılımında yapılan iyileştirmeler sayesinde performans ve tüketim etkilenmemiş, hatta yakıt ekonomisinde bir miktar iyileme bile yaşanmış.

Yeni CX-5 Türkiye’ye 2.0 lt hacimli, atmosferik emişli, benzinli motorla geliyor, 160 HP gücündeki motor, AWD dörtçeker sistemi ve 6 ileri oranlı otomatik vitesle kombine ediliyor. Aracın fiyatı 183 bin 500 TL’den başlıyor. CX5’in Avrupa’daki 2.2 lt’lik dizel motor seçeneği ise yüksek vergiler nedeniyle Türkiye’ye getirilmiyor.

MX-5 artık Targa oldu

Mazda’nın ikonik roadster modeli MX-5’te artık, RF (Retractable Fastback) ismi verilen, farklı bir tavan yapısına sahip gövde versiyonu da yer alıyor. Standart tente tavanlı MX-5’ten farklı olarak, Porsche’nin 911 Targa modellerindekine benzeyen küçük sert tavan,

elektrikli mekanizmasıyla 12 sn’de katlanarak bagajdaki yerini alıyor. Bu sert tavanın ve elektrikli katlanma mekanizmasının araca getirdiği ek ağırlık ise 45 kg. Tabi Targa tarzı tavan açılıp bagaja yerleştikten sonra da sürücü ve yolcunun arkasında C sütunları duruyor ama arka cam bagaja gizlenmiş oluyor.

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, RF’in gerektiğinde Coupe, gerektiğinde ise Roadster olarak kullanılabileceğini ve MX-5’in müşteri kitlesini genişleteceğini açıkladı. MX-5 RF’in başlangıç fiyatı 138 bin TL yani tente tavanlı Roadster MX-5’in başlangıç fiyatından 20 bin TL daha pahalı. Ama eş donanım seviyesi bazında karşılaştırma yapılınca aradaki fiyat farkı 10 bin TL’ye iniyor. MX-5 RF ülkemize 1.5 lt manuel (131 HP) ve 2.0 lt (160 HP) otomatik vitesli, benzinli motorlarla ithal edilecek. MX-5 RF’in 2017 satış hedefi ise 50 adet olarak açıklanıyor.

Mazda en güvenli marka oldu mu?

Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü IIHS, yeni Mazda CX-5’in, tıpkı bir önceki nesilde olduğu gibi, Top Safety Pick+ ödülüne layık bulunduğunu açıkladı. 5 farklı teste tabi tutulan CX5’in (küçük kesişmeli önden çarpma, orta kesişmeli önden çarpma, yandan çarpma, tavan dayanıklılığı, sürücü ve yolcular için koltuk kafa koruması), bu testlerin tümünden iyi dereceler aldığı açıklandı. Mazda’nın standart ve opsiyon olarak sunulan iki farklı çarpma önleme sistemleri 20 ve 40 km/s hızlarda denendi, her iki sistem de IIHS’nin test kriterine göre çarpışmayı önleyerek puan topladı. Ayrıca otomatik uzun farlara geçiş sağlayan akıllı far sistemi geçerli not alırken, uzun far asistanı bulunmayan standart versiyon ise kritik olarak değerlendirildi.

Öte yandan Mazda’dan yapılan basın açıklamasında, IIHS tarafından 2017 yılında test edilen 5 Mazda modelinin (CX-9, CX-5, CX-3, 3 ve 6) tamamının Top Safety Pick+ ödülünü aldığını, 16 otomobil üretici arasında mevcut tüm modelleri 2017 yılında bu ödülü almış tek üreticinin Mazda olduğu vurgulandı. Ancak bu açıklamaya biraz temkinli yaklaşmak gerekiyor çünkü IIHS bu doğrultuda herhangi bir bilgi paylaşımı yapmıyor. Ayrıca IIHS’nin yıl sonunda yayınlayacağı raporu da beklemek gerekiyor, çünkü yeni geliştirilen uzun far testi nedeniyle 2017’de henüz teste girmemiş marka ve modellerin olma ihtimali de var.

Tasarım modern, malzeme ve işçilik gayet iyi. Ekran boyutu biraz küçük kalabilir.Düğme sayısı azalmış.

Medya temsilcileri Trakya yollarında, Japon otomobil üreticisinin Avrupa’da en çok satılan modeli olan, tamamen yenilenen Mazda CX-5’in ve yeni Mazda MX-5 RF’in direksiyonuna geçip ilk izlenimlerini elde etme fırsatı buldular. Farklı stop grubu, arka tasarımda ilk fark edilen değişiklik. İzolasyon ile gürültü seviyesi iyileşmiş.

Yeni CX-5 sadeleşen tasarımıyla daha yakışıklı.

Elektrikli açılır sert tavanıyla MX-5 RF, coupe ve cabrio keyfini tek otomobilde sunuyor.

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.