VW POLO Tüm özellikleriyle yeni VW Polo

Yeni Polo’nun 13 bin Euro’luk Almanya baz fiyatı, 5 kapı standart olduğundan, öncüsünden 575 Euro daha ucuz. Peki ya diğer yenilikler?

Auto Show - - ICINDEKILER -

Bara gittiniz ve barmen size 0.30 lt’lik bir bardakla bira veriyor ama 0.25 lt’lik bardakla aynı fiyata! Benzer bir durum şu anda VW için de geçerli. Nasıl mı? Yeni Polo’nun 5 kapılı versiyonunda Almanya başlangıç fiyatı 12 bin 975 Euro olarak açıklandı. Eskisinde ise bu rakam 13 bin 550 Euro’ydu. Yani müşteri 575 Euro karlı! “Biralar VW’den!”

Aslında güncel Polo’nun başlangıç fiyatı 12 bin 750 Euro’ydu ama karşılığında 60 HP güç ve sadece 3 kapı sunuyordu. Bu iki özellik sonbahardan itibaren ortadan kalkacak ve yeni Polo sadece 5 kapılı üretilecek. Çünkü 3 kapılı versiyon, Polo müşterilerinin sadece yüzde 8’i tarafından tercih ediliyordu. 60 HP’lik güç ise 5 HP artacak.

Sıra diğer özelliklerde. Yeni Polo’nun büyüdüğünü öncelikle belirtelim. Neticede güncel hali de iyice büyük bir otomobildi: 4.05 m! Karşılaştırma yapmak gerekirse: Hepsi sevilen birer aile otomobili olan ve onlarla rahatça tatil yolculuklarına çıktığımız Golf I, II ve III, güncel Polo’dan daha kısaydı. Yeni Polo’nun 351 lt’lik (öncüsünden 71 lt daha fazla) bagaj hacmi ise Golf IV’dekini 21 lt aşıyor. Bunun dışında VW, verimli bir iç mekan kullanımı da sunuyor. Tıpkı 1975 yılındaki ilk kuşak reklamındaki slogan gibi: “Dışı küçük, içi büyük!” Yeni Polo, Golf IV’ten (1997-2003) 7 cm daha kısa olmasına rağmen, 5 cm daha uzun bir dingil mesafesine sahip. Böylece hem ön hem de arka koltuklarda daha geniş iç mekan sunabiliyor. Bunu şimdiden test etme imkanı bulduk: 1.95 m’lik meslektaşımız arka koltukla başı temas etmeden ve kesinlikle rahatça oturabildi.

Peki ama hangi Polo’yu tercih etmelisiniz? Neticede güçleri 65-200 HP arasında değişen 6 benzinli ve iki dizel (80/95 HP) motor seçeneği bulunuyor. Yani sadece motor seçenekleri bile oldukça zengin ve buna donanım seçenekleri de eklenecek. Bu soruya cevap verebilmek için donanım seçeneklerini mercek altına aldık ve 5 farklı kullanıcı tipi için en iyisinin hangisi olduğunu araştırdık.

R-Line paketi ve büyük alüminyum jantlar çok şık duran opsiyonlar.

Uzun adam, küçük otomobil: Meslektaşımız Peter Fischer, 1.95’lik boyuna rağmen arkada yeterli baş mesafesine sahip. Multimedya sistemler görüş hizasında: Dokunmatik ekran büyük ikonlara sahip. Çevirmeli düğmeler ses seviyesini ayarlıyor.

Büyük kapağın ardında 351 lt hacim gizli. Arka koltuk iki parçalı. Golf IV’in bagaj hacmi sadece 330 lt’ydi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.