NISSAN QASHQAI 1.6 CRDi 4x4 Sonuna kadar başarıyla ilerledi

10 yıl önce trendin kurucusu olan Qashqai bugün güçlü rakiplerle mücadele ediyor. Ayrıca müşteri beklentileri de iyice yükseldi.

Auto Show - - EDİTÖR -

Qashqai bundan 10 yıl önce piyasaya çıktığında, kimse adının doğru okunuşunun nasıl olduğunu (keşkay) bilmiyordu ve kendisi de en az adı kadar sıra dışıydı: Yarı Golf, yarı SUV... Ancak devasa bir başarıya imza attı. Sonrasında üretim adedi 2.6 milyona ulaştı ve insanlar adını daha rahat söylemeye başladı. Bu ilginç Japon’un yarattığı trend, birçok kopyacının da piyasaya çıkmasına neden oldu. 2014 yılında tanıtılan güncel Qashqai test parkımıza dahil olduğunda, neredeyse iki düzine rakip tarafından kuşatılmış durumdaydı. 1.6 lt’lik dizel motora, Accenta donanım seviyesine ve manuel şanzımana sahip olan Qashqai’ın fiyatıysa 31 bin 437 Euro’ydu. Uzun dönem testimize, ufak bir ipucu vererek başlayalım: Geçen zamanla birlikte beklentiler de değişti.

Bugün Qashqai iyice olgunlaşarak eksiksiz bir SUV haline gelmiş durumda ve VW Tiguan’dan bile çekinmesine gerek yok: İkinci koltuk sırasında da gayet iyi olan iç mekan genişlikleri, çift zeminli değişken bir bagaj (430-1585 lt), sağlam dolgulu ve rahat koltuklar... Tüm bunlar Qashqai’ı uzun yolculukların aranan araçlarından biri haline getirdi. Gerçekten de sorunlar, klimanın arka koltukları pek etkilememesi ve yüksek rüzgar gürültüleriyle sınırlıydı. Bilindik bir problem olan rüzgar sesleri, şu sıralar iyileştirilen kapı fitilleriyle giderilmiş durumda.

“Detaylarda bazı zayıflıkları olan iyi bir konsept.” Bu izlenim 100 bin kilometre boyunca test aracımızın yakasını bırakmadı. Örneğin binişler rahat, yüksek oturma pozisyonu ve büyük ayna güven veriyor ama arka görüş o kadar kötü ki sürücü, geri görüş kamerasından yardım almak zorunda kalıyor. Büyük dokunmatik ekranın görüntü kalitesi yüksek ama kumanda alanları o kadar küçük ki ıskalayıp sık sık yanlış

Tozlu arazi fotoğrafları hoş görünse de, bu tür yumuşak-SUV’ların asıl yaşam alanları asfalt yollar.

Şık tasarım kaygısıyla rahat bir geri görüşten (özellikle küçük arka cam nedeniyle) ödün verilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.