TOYOTA YARIS HYBRID Tam şehir için..............................

Toyota’nın küçük sınıftaki temsilcisi Yaris, ikinci kez makyajlandı. Makyajlı Yaris’i ilk olarak, hibrit motorlu haliyle denedik.

Auto Show - - EDİTÖR -

Otomobil pazarında B segmentindeki küçük otomobiller arasında yoğun bir rekabet var. Bunun da çeşitli sebepleri var; hem bu segmentte birçok model yer alıyor, hem küçük otomobillerin müşterileri fiyata oldukça duyarlı bir müşteri grubu, hem de bu sınıfta Türkiye’de üretilen Renault Clio, Hyundai i20 gibi segment hakimi modeller de var.

Toyota’nın B segmentindeki küçük temsilcisi Yaris ise bu zorlu rekabet ortamında teknolojik bir fark yaratabiliyor çünkü rakiplerinde olmayan, hibrit bir versiyona sahip. Aslında Toyota ilginç bir şekilde, Yaris’i ürün döngüsü içerisinde ikinci kez makyajladı. Bu, otomotiv sektöründe pek de alışık olduğumuz bir durum değil. İlk olarak 1999 yılında, Starlet modelinin yerine pazara çıkan Yaris, üçüncü nesline ise 2011’de geçiş yapmıştı. Bu modelin hibrit versiyonu ise bir yıl sonra tanıtılmıştı. O dönem Türkiye’ye de getirilen bu küçük hibrit, yüksek fiyatı nedeniyle Türkiye’de pek de başarılı olamadı. Avrupa pazarında ise tam tersine, hibrit model o denli başarılı oldu ki, satışların neredeyse yarısı hibrit olarak gerçekleşti. 2014’te makyajlanan üçüncü nesil Yaris, 2017’de ise ikinci kez makyajlandı.

Yaris, üçüncü baharında böylece bir kez daha yenilendi, tazelendi. Bu yenilenmede, Belçika’daki ar-ge merkezinde görevli iki Türk mühendisin de emeği var. Yenilenen Yaris’in dış tasarımı Serkan Karaman, iç tasarımı ise Özgür Taştekin’in başında bulunduğu ekip tarafından gerçekleştirilmiş.

Peki ikinci makyajla gelen yenilikler nedir sorusunun cevabını arayalım; Otomobilde ön, arka ve profil görünüm oldukça değişmiş. Ön bölümdeki “Keen Look” felsefesi korunmuş ama bununla

Makyajla birlikte aracın ön, arka ve profil görünümleri oldukçe değişmiş. Girinti ve çıkıntılar sert bir etki bırakıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.