FORD EDGE Ford’un dev SUV’u yollarda

Ford’un SUV sınıfındaki temsilcisi Edge tipik Amerikan tarzıyla Türkiye’de yollara çıktı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Ford... Konu Amerikan Ford olunca büyüklük sorun değil adeta hedef oluyor ve bu durum SUV Edge için de geçerli: 4.808 mm’lik uzunluğuyla gerçek bir dev. En azından Avrupa standartları için! 2.184 mm’lik genişlik ise bu uzun otomobilin gayet oturaklı görünmesini sağlıyor. Bu bonkör genişlikler büyük ve ferah bir iç mekan yaratsa da, bir dezavantajı da beraberinde getiriyor: Manevra kabiliyeti park alanları ve sıkışık trafikte kısıtlı. 602/800 lt’lik geniş bagaj hacmiyle Edge, gerçek bir aile otomobili olduğunu kanıtlıyor.

Dışı kadar içi de göze hoş gelen bir atmosfere sahip olan Edge lüksü detaylara yansıtmayı başarmış. Bazı

detayların klasik Ford tasarımlarından alınması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak ön göğüs, klasik anlayıştan farklı bir tarza sahip. Bu da yeni Ford modellerinde de yenilikler görebileceğimiz anlamına geliyor. 8 inçlik dokunmatik ekranın konumu ve kullanımı rahat. Üç kollu direksiyon ise eskiden kalma bir alışkanlık. Sanırım ileriki modellerde o da yenilenecek! Gelelim kaptan köşküne… Direksiyona geçince her şeyin size doğru dönük olduğunu görüyorsunuz. Yani tüm kontroller sizde. Motoru çalıştırıp gaza bastığınızda, 210 HP’lik güç ve 450 Nm’lik tork, aracın büyük olduğu kadar güçlü de olduğunu hissettiriyor. Otomatik şanzıman motor ile uyum- lu çalışıyor. Gösterge takibi de kolay yapılıyor.Sürüşler sırasında meraklı gözlerin sizi izlediğini fark edeceksiniz. Sürüş konusunda bunun dışında bir sorun yok, yani her şey ferah ve rahat. Edge, direksiyonunda olmaktan mutlu olduğum bir otomobil oldu. Çünkü lüks ve konfor iyi bir şekilde yansıtılmış. Dinamik ve başarılı yol tutuş konusundaki Ford uzmanlığını burada da görüyoruz. Geniş otomobili sevenlere, ailelere ve uzun yolda ferah bir sürüş yapmak isteyenlere iyi bir alternatif diyebilirim.

Teknolojileri başarılı

Edge’e kullanılan iki teknoloji özellikle dikkatimi çekti. Bunlardan ilki aktif gürültü kontrol sistemi: Kabin içindeki rahatsız edici gürültü ve sesleri algılayan sistem, bunları sizin ayırt edemediğiniz bir ses tınısıyla süspanse ediyor. İkincisiyse sürüşe duyarlı direksiyon sistemi: Yol koşullarını ve sizin sürüş tarzınızı algılayarak, direksiyonu minimum eforla kullanmanızı sağlıyor. Bunların yanı sıra çarpışma önleme yardımcısı büyük nesneleri tespit ederek sizin müdahale etmeniz için uyarı gönderiyor. Tepki olmaması durumunda ise otomatik fren yapıyor. 180 derecelik görüş sağlayan ön kamera sistemi, örneğin bir park alanından çıkarken, görüş açınızın sıfır olduğu yerleri bilgi-eğlence ekranının bir bölümüne yansıtılarak buraları görmenizi sağlıyor. Edge’in diğer donanımları da oldukça zengin: Deri döşeme, 10 yönlü ayar sunan elektrikli hafızalı sürücü koltuğu, 10 yönlü elektrikli yolcu koltuğu, ısıtmalı-soğutmalı ön koltuklar, 8’’ dokunmatik ekran ve navigasyon, SYNC2 (Bluetooth & Sesli kontrol Sistemi), 12 hoparlörlü Sony müzik sistemi, ısıtmalı deri direksiyon, geri görüş kamerası, aktif gürültü kontrolü, trafik işareti algılama sistemi, şerit takip sistemi, otomatik park sistemi... Dış donanımlarda ise: Ford Anahtarsız Giriş/Çalıştırma sistemi, ısıtmalı ön cam, panoramik açılabilir cam tavan ve akıllı bagaj kapağı dikkat çekiyor.

Orta konsol modern bir tasarıma sahip.

İç kalite oldukça yüksek.

602/800 lt’lik bagaj hacmi de devasa.

İç mekan iki sırada da bonkör.

4.81 m’lik boyuyla Egde, tipik bir Amerikan, yani büyük.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.