SUBARU XV Tanıdık hatlar, yeni teknolojiler

Subaru XV ilk bakışta eskisiyle aynı görünüyor. Ancak karoserin altında neredeyse her şey farklı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Güncel Subaru XV de özgün bir tasarıma sahipti: Üstte akıcı çizgilere sahip bir binek otomobil, alttaysa arazi tipi siyah gövde eklentileri ve uzun stroklu, zeminden yüksek bir süspansiyon. Bu ilginç karışım müşterilerin bayağı hoşuna gitti ve XV, Forester’dan sonra en fazla satılan model oldu.

Durum böyle olunca yeni modelin de aynı konsepti kullanması şaşırtıcı değil. Buna rağmen yeni XV, tamamen farklı bir otomobil. Örneğin Subaru’nun yeni global platformu üzerine inşa ettiği ilk model unvanına sahip. Uzunluğu değiştirilebilen bu platform, gelecekteki tüm Subaru modellerinin bazını oluşturacak. Uzunluğu bir sonraki Impreza ile neredeyse aynı olan kısa platform, güncel XV’den 30 mm daha fazla aks mesafesine sahip ve bunun etkileri, özellikle de arka koltuklarda hissedilir bir ferahlık artışı olarak ortaya çıkıyor. Asıl önemli kazanç ise daha rijit olan karoser. Bu da daha fazla güvenlik sağlıyor: Japon çarpışma testlerinde yeni XV, bugüne kadar hiçbir otomobilin ulaşamadığı bir başarıya imza Motor: boxer, 4, önde uzunlamasına; Motor hacmi: 1995 cc; Maks. güç: 156 HP; Maks. tork: 196 Nm; Maks. hız: 190 km/s; 0-100 km/s: 10.5 sn; Güç aktarımı: 4x4, CVT şanzıman; Yakıt deposu: 63 lt; U/G/Y: 4456/1800/1615 mm; Boş ağırlık: 1420 kg; Tüketim: 6.4 lt/100 km; CO : 146 gr/km attı. Yeni platformun diğer bir kazancı da daha sakin (özellikle bozuk zeminlerde) sürüşler. Yeni süspansiyon ise daha az önden kayma eğilimi ve daha atak viraj kabiliyeti gibi avantajlar getiriyor. Ayrıca frenler de, direksiyon da daha direkt çalışıyor. Sonuç olarak XV, öncüsüne göre çok daha dinamik bir araç haline gelmiş.

Ne yazık ki yeni motor o kadar etkileyici değil. 2.0 lt’lik benzinli makine direkt enjeksiyon sistemine sahip. Bu da güç ve torkta hafif artışlar sağlıyor. Ancak gaz pedalı tepkileri, en azından kullandığımız ön seri modelde, biraz gecikmeliydi ve bunda, CVT şanzımanın da payı vardı. Yeni XV’nin 1.6 lt 114 HP’lik benzinli motorunda ise herhangi bir değişiklik yok.

4x4 sistemi ve 220 mm’lik zeminden yüksekliğiyle XV arazide de hala yetenekli.

Acil durum freni ve daha birçok asistan sistem tüm yeni XV’lerde standart.

Uzayan aks mesafesinin etkileri arkada hissediliyor: Koltuklar ferah, diz mesafeleri bonkör.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.