2017 YENİLİKLERİ Bunlar artık oyun değiller

Yarış oyunları bolca aksiyon ve gerçeğe yakın grafikler sunuyor. Karşınızda, 2017 yılında piyasaya çıkacak yeni oyunlar.

Auto Show - - EDİTÖR -

Pole Position, 1982 yılında dünyanın ilk 3 boyutlu grafiklere sahip yarış simülasyonuydu ve oyunda sadece 8 adet start pozisyonu vardı. Oyunda araçlar joystick veya klavye düğmeleriyle kontrol ediliyor, pist ise ekranın alt yarısında yatay olarak uzanıyordu. Grafiklerin en etkileyici unsurlarıysa piste akan yağ, patlayan yarış araçları ve yol kenarındaki reklam tabelalarıydı.

Günümüzde, yani 35 yıl sonra yarış oyunları, çok az kişinin sahip olabildiği eğlence araçları olmaktan çıkıp, kitlesel birer fenomen haline geldiler. Sizler için bu yıl piyasaya çıkacak olan ve grafik kaliteleriyle çıtanın yeni yüksekliğini belirleyen 5 yeni yarış oyununu derledik.

Codemasters’ın sunduğu “Dirt 4” gibi yeni oyunları 1982 yılının o klasik oyunuyla karşılaştırmak imkansız. Avrupa pazarlarında satışına başlanan oyun, neredeyse mutlak bir gerçeklik hissi yaşatan ralli simülasyonuyla beğeni topluyor. Çok net olan grafikler sayesinde oyuncu, gerçek bir ralli otomobilinin direksiyonunda oturuyor ve pistlerde uçarak ilerliyormuş gibi hissediyor. Güncel simülasyonların diğer bir avantajı ise fizik kurallarının oyuna uyarlanışı. 1980’lerde inandırıcı olmayan araç tepkileri günümüzde tamamen gerçekmiş gibi hissettiriyor. Hızlı sürüşler, driftler ve fren tepkileri neredeyse gerçek hayattan alınmış gibi.

Bu oyunları oynarken neredeyse hiç sıkılmıyorsunuz. Bunu sağlayansa, neredeyse sonsuz sayıda parkur ve seçeneğin olması ve online oynama seçenekleri. Birçok oyun, PlayStation 4 ve Xbox One gibi yaygın oyun konsollarında oynanabiliyor.

Dirt 4’ün grafik kalitesi muhteşem. Araçlarla yapılan inanılmaz driftler neredeyse gerçekmiş gibi hissettiriyor.

35 yıl önce yarış oyunlarının 3D grafik kalitesi çok sınırlıydı. 1982: Pole Position

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.