2.elde online fiyatlandırma

Cardata isimli 2.el otomobil fiyatlandırma uygulaması üye otomobil bayileri kanalıyla sürekli güncelleniyor. Şimdi ise Cardata, son kullanıcıya da ulaşarak 2.elde doğru fiyat tespitini otomobil kullanıcılarına ulaştıracak.

Auto Show - - RÖPORTAJ -

Yeni araç alırken, firmaların resmi web sitelerinden fiyat araştırması ve karşılaştırma yapmak oldukça kolay. Ama ikinci el bir aracın doğru fiyatını yani halk diliyle “piyasası”nı belirlemek için birçok kaynağı incelemeniz gerekir. Cardata isimli bir şirket, bayiler kanalıyla sürekli güncellediği sistemi sayesinde araç fiyatları için yaklaşık bir aralık belirleyebiliyor. İlk etapta sadece üye olan otomobil bayilerine açık olan sistem, bu ay itibariyle son kullanıcıya da açılacak. Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın’la ikinci el pazarını konuştuk.

Cardata nedir?

Cardata herhangi bir 2.el aracın model yılı, marka, model, kasa tipi, yakıt, vites, km bilgisi ve hasar/ekspertiz durumuna ve bilgilerine göre, güncel 2.el araç değerini veren, bir yılı aşkın süredir hizmet veren online fiyatlandırma uygulamasıdır.

Sistem nasıl çalışıyor?

Cardata web tabanlı bir platformdur, online çalışır. Aynı zamanda hem IOS’da, hem de Android sistemlerde çalışan mobil aplikasyonları da var.

Sistem kimlere açık? Şu an Cardata’yı kimler kullanabiliyor?

Cardata şu an sadece bayilere, filo şirketlerine, banka ve finans kurumlarına, sigorta şirketlerine açık. Bunlar kurumsal firmalar. Şu an için tüketiciye açık değil. Eylül’den itibaren Cardata’nın tüketici versiyonu da olacak ancak 2.el fiyatlandırma tarafı daha sınırlı bir versiyon olacak.

Cardata’ki fiyatlar hangi sıklıkla güncelleniyor?

Her 15 günde bir güncelleniyor. Daha sık yapmaya gerek yok. Kullanılmış otomobil her gün değişen bir pazar değil sonuçta.

Fiyatlar nasıl oluşuyor? Verileri nereden alıyorsunuz?

Öncelikli olarak sahadan data topluyoruz. Tüm Türkiye çapında bir saha ekibimiz var. Bunlar ellerinde tabletleri ile sürekli 2.elin yoğun olduğu illerdeki otomobil bayilerini ziyaret edip, bayilerdeki 2.el araç fiyatlarını topluyorlar.

Hedef kitleniz kimler?

2.el işi yapan kurumsal bayiler, kurumsal galeriler, filo şirketleri, bankalar ve tüketici finansman şirketleri, sigorta şirketleri, 2.el işi yapan bağımsız kuruluşlar, markaların 2.el platformları.

Son kullanıcı bu sistemden nasıl yararlanacak?

Cardata’yı Eylül ayında tüketiciye açıyoruz. Tüketici tarafında Türkiye’de bir ilki de yapacağız; Cardata’nın içine (2.el fiyatlamanın yanı sıra) hem yeni araç fiyatlarını, hem 2.el/0km karşılaştırmasını ekleyeceğiz.

Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.