TERCIH REHBERI PIYASADA

Auto Show - - EDİTÖR - Yayın Yönetmeni HIRANT KASAPOĞLU

Tatilin bitip eve dönüşün yaşandığı, okulların açılıp rutin koşuşturmacanın ritmine kapıldığımız Eylül ayını bitirdik. Her yıl olduğu gibi yine hızlı bir dönem bizi bekliyor. Ekim ayından itibaren şirketler gibi bireylerin de satın alımları hızlanacak, tabi ki bütçelerindeki dengeyi kurabilenler için… Auto SHOW Tercih Rehberi 2017’yi hazırlayarak piyasaya verdik. Auto SHOW Tercih Rehberi’nde, pazardaki tüm otomobilleri, başlangıç fiyatlarıyla ve özellikleriyle bulmak mümkün olacak.

Geçen yılki Tercih Rehberi’nde 200 model bulunurken, bu yılki rehberde 250 modele yer verdik. Her markanın yeni girdiği segmentler ve artırdığı model sayısıyla sektörün genelinde çeşitlilik artışı yaşanmış. Bu artıştaki en büyük payı da SUV modelleri alıyor. Öte yandan artan sadece model çeşitliliği değil, otomobillerdeki fiyat seviyesi de son bir yılda normalin üzerinde bir artış göstermiş.

Geçen yıldan bu yıla bakıldığında otomobil fiyatlarında ortalamada yüzde 20 hatta kimi modellerde yüzde 25’lik bir artış olduğu görülüyor. Oysa kullanıcıların gelirlerinde bu denli bir artış olmadı. Otomobil fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biri kur seviyesinde gelinen nokta ise diğer bir neden de ÖTV oranlarında yapılan zam. Ama tüm bunlara rağmen pazar dinamikleri yine de kötü görünmüyor. İlk sekiz aylık binek otomobil satışları geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, sadece yüzde 3’lük bir kayıp olduğu görülüyor. Hatta Ağustos satışları geçen yıla göre yüzde 2 kadar artmış. Toplam binek otomobil satışlarının yüzde 20 kadarının da filo pazarına yapıldığını belirtmeliyiz.

Geçtiğimiz ayın en heyecan verici otomobil olaylarından biri de Frankfurt Otomobil Fuarı oldu. Fuara katılan hemen tüm markalar 2021’den itibaren elektriklenmeye doğru gideceklerini açıklarken, keyif meraklıları için hızlı ve güçlü modelleri sergilemeyi de unutmamışlardı. Öte yandan otoriteler dizel yasağının dedikodularını yayarken, Mercedes-Benz dizel motorları daha da geliştirmek için 3 milyar Euro’luk ilave Ar-Ge yatırımı yapacağını açıkladı, Audi, Opel, Volkswagen gibi Alman markaları tanıttıkları yeni modelleri için dizel motor alternatiflerini de sunmaya devam etti. Yani dizelden kaçış lafta söylense de hemen bugünden yarına olabilecek bir dönüşüm değil, özellikle de müşteri bunu talep etmeye devam ettiği sürece.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.