Skoda elektriklendi

Vızıldama sırası artık Skoda’da: Vision E ile Çek marka, ilk elektrikli otomobilini tanıttı. Henüz bir konsept olan bu otomobili kullanma fırsatı bulduk.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Vızıldama sırası artık Skoda’da: Vision E ile Çek marka, ilk elektrikli otomobilini tanıttı. Henüz bir konsept olan bu otomobili kullanma fırsatı bulduk.

Zamanı gelmişti! Skoda 112 yıldır otomobil üretiyor ve geçen yılın üretimi 1 milyonu geçti. Vision E ise markanın ilk elektrikli otomobili olacak. Aslında bu tam olarak doğru değil, çünkü bir zamanlar birkaç adet elektrikli Octavia E Line modeli vardı. Ancak bunlar sadece test amaçlı üretilmişken, Vision E tamamen farklı bir role sahip: Markanın geleceği olmak.

Gelecekle ilgili unsurlara seri üretime hazırmış gibi duran dizayn da dahil. Tabi ki aynı şeyi Bohemya kristalinden hazırlanmış dekorasyon için söyleyemeyiz. Vision E, 4.67 m uzunluğa, 1.92 m genişliğe ve 1.59 m yüksekliğe sahip. Bu da bir Kodiaq Coupe’ye uygun orantılar veriyor. Güncek Skoda modellerine göre daha az köşeli olan dizayn için tasarımcı Marko Jevtic, şu yorumları yapıyor: “Modellemesi daha güçlü ve daha kaslı.” Bolca ışık alan iç mekan oldukça geniş ve 4 adet döndürülebilir koltuğa sahip. Burada her şey “cool” ve ultra modern hissettiriyor.

Gelecek modern teknolojileri de barındırıyor. Aracın kalbini, 306 HP sistem gücü sunan ve 180 km/s hız yapmasını sağlayan iki adet elektromotor oluşturuyor. Lityum-iyon aküleri 500 km menzil sunan Vision E, otonom sürüş yeteneğine ve tabi ki eksiksiz bağlantı özelliklerine sahip.

Ancak bu iki özellik şu anda bizleri ilgilendirmiyor. Çünkü bir konseptten beklenmeyecek bir şekilde Vision E, yola çıkabilen bir araç. Yani direksiyona geçip kullanma zamanı. Vitesi orta konsoldaki küçük bir düğme ile seçip gaz (elektrik) pedalına basıyoruz ve araç şaşırtıcı bir güçle harekete geçiyor. Bu sırada sessiz vızıltılar duyuluyor ve en küçük bir sarsıntı hissetmiyoruz. Hoooop! Bir anda karşımızda bir duvar beliriyor. Bunun nedeni ise sürüş testlerinin kapalı bir hangarda yapılıyor olması. Yan koltuktaki mühendisin rengi bir anda atıyor. Neyse ki iyi niyetliyim ve tam zamanında fren yapıyorum. Direksiyon hareketlerine direkt tepkiler veren araçta her şey çok iyi çalışıyor.

İlk seri üretim versiyonu 2020 yılında yani Skoda’nın 115’inci kuruluş yıldönümünde piyasaya çıkacak. Ne demiştik? Zamanı gelmişti!

D. Branke

Meslektaşımız Dirk Branke, Skoda Vision E’nin direksiyonunda. Cool tasarımlı kulüp atmosferi: Sürücü ve ön yolcu için 3 adet monitör bulunuyor. Dört adet döndürülebilir koltuğun seri üretim şansı yok. Kapılarda cep telefonlarınızı kablosuz şarj edebileceğiniz kutular (Phoneboxes) bulunuyor.

Vision E pratik de olabiliyor: Büyük bagajın zemini kaliteli bir ahşap ile kaplı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.