OPERASYONEL FİLO KİRALAMA Satışların beşte biri filoya gidiyor

Otomobil pazarı, araçların yükselen fiyat seviyesine rağmen, 2017’de de dinamizm ve hızından pek birşey kaybetmedi. Bu yapı içerisinde operasyonel filo kiralama sektörünün yaptığı satın alımlar ise toplam pazarın % 20'sine ulaşıyor.

Auto Show - - IÇINDEKILER - Hırant KASAPOĞLU

46

Otomobil pazarında fiyat seviyesinin geçen yıldan bu yana ortalama % 25 oranında artmasına rağmen, pazarın dinamik yapısı olanca hızıyla devam ediyor. ODD’nin Ağustos ayı satış raporuna göre ilk 8 aylık binek otomobil satışları geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında sadece % 3’lik bir düşüş var. Ağustos ayına bakıldığında ise satışlarda % 2’lik bir artış gerçekleşmiş. Operasyonel filo kiralama pazarı ise tıpkı geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da toplam binek otomobil satışlarının % 20’sini oluşturuyor, öte yandan sektörün elindeki araç parkı ise sürekli büyüyor.

Operasyonel kirlama sektörünün çatı derneği TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) 2017’in ilk yarıyıl raporunu açıkladı. Sektörün % 82’sini temsil eden bir üye yapısına sahip olan ve Avrupa çapında faaliyet gösteren Leaseeurope’ın da üyesi olan TOKKDER’in raporuna göre operasyonel filo kiralama sektöründeki araç parkı büyüklüğü 2017 yılının ikinci çeyreğinde 337 bin 500 adede yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise sektör araç parkı 294 bin araç seviyesindeydi. TOKKDER’in raporuna göre operasyonel filo kiralama araç parkı son bir yılda % 15 kadar büyümüş.

Sektör büyüklüğü 400 bin araca ulaşacak

Sektör oyuncusu kiralama şirketlerinin ilk yarıyılda satın aldıkları araç sayısı 63 bin, ikinci el pazarına sattıkları araç sayısı ise 56 bin. Bu aradaki farkı değerlendirince, sektör araç parkının sürekli olarak büyüdüğü ve geçen yıllardaki trend devam ederse, sene sonunda 400 bin adede yaklaşacağı öngörülüyor.

Sektörde kiralama yapılan araçların özelliklerini de inceleyecek olursak,

kiralama alanında en fazla tercih edilen markanın Renault olduğunu görüyoruz. Kiralama sektöründe toplam araç parkının % 30’u Renault. Lider Renault’nun ardından ikinci sırada Volkswagen markası geliyor. Kiralanan araçların % 15’i bu Alman markaya ait. VW’ni ise Ford % 10, Fiat ise % 9 ile takip ediyor. Audi, Citroen, Opel ve Skoda ise operasyonel kiralama sektörünün tercih ettiği ve toplamdan ortalama % 4’er pay alan diğer markalar.

Kompakt araçlar tercih ediliyor

Filo pazarında kullanılan araçların özellikleri de bu sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak belirleniyor. Örneğin araç parkının yarısını C Segmentindeki kompakt araçlar oluşturuyor. Parkın % 30’u ise daha küçük ve ekonomik modellerin yer aldığı B Segmenti. Geriye kalan % 20’lik pay ise D, E, F, sınıfları arasında paylaştırılıyor. Bu sınıfta SUV’lar ve % 3’lük oranda da hafif ticari araçlar bulunuyor.

Kullanım maliyetlerinin en önemli kriterler arasında yer aldığı filo kiralama pazarında kiralama yapılan araçların % 95’ini, yakıt ekonomisi anlamında daha avantajlı olan dizel motorlu modeller oluşturuyor. Burada kiralama pazarı Türkiye binek otomobil pazarından ayrışıyor çünkü Türkiye pazarındaki satışların % 60’ı dizel motorlu otomobillerden oluşuyor. Dünyada yaşanan dizelden kaçışın Türkiye’de

filo kiralama pazarını yakın dönemde etkilemesi de beklenmiyor. Yani gelecek yılki raporda da yine, filo pazarının tamamına yakınının dizel modellerden oluştuğunu görebiliriz.

Manuel vitesin payı % 60

Kiralama yapılan araçları şanzıman tipine göre ayrıştırdığımızda, bu araçların % 60’ının manuel, % 40’ının otomatik vitesli olduğunu görüyoruz. Türkiye binek otomobil pazarında ise tersi bir durum var, otomatik şanzıman oranı % 60’a yükseliyor.

Araç kiralama yoluna giden müşterilerin daha çok 3 yıllık sözleşme yapmayı tercih ettikleri görülüyor. Sözleşme vade yapısına bakacak olursak, yapılan sözleşmelerin % 60’ının 30 ila 42 ay arasında bir vadeye sahip olduğunu görüyoruz. Yani araç kiralayan müşteri, kiralama şirketinin verdiği hizmetten memnun kalıyorsa, işbirliğini uzun vadeli olarak sürdürmeyi tercih ediyor. Kiralama sözleşmelerinin % 80’i ise Euro bazında yapılıyor. Böylece kiraya veren firmalar da, müşteriler de kur farkından doğacak kayıpları minimize edebiliyor. Hatta operasyonel filo kiralama şirketleri, dövizin aniden arttığı ama araç fiyatlarının hemen artmadığı dönemlerde alımlarını hızlandırarak kar maksimizasyonu yapabiliyor, çünkü araç satın alımlarını TL ile, kiralamaları ise döviz bazında yapıyorlar. Kiralama sözleşmelerinin % 20’lik bir oranının ise TL bazında yapıldığı görülüyor.

Müşteri sayısı 60 bine ulaştı

Kiralama yapmayı tercih eden müşteri sayısının da son 7 yılda sürekli arttığı görülüyor. Bu da filosu olan büyük ticari şirket ve KOBİ’lerin artık özmal olarak filoyu satın alıp yatırıma girmek yerine, operasyonel kiralamanın avantajlarından yararlanarak kiralamayı tercih ettiklerini gösteriyor. Bir yanda araç parkı büyürken, müşteri sayısı ondan daha hızlı büyümüş. 2010 yılında sektörde 10 bin kiralama müşterisi varken, müşteri sayısı her yıl düzenli olarak artarak 2017’de 60 bin müşteriye ulaşılmış. Müşteri sayısının artması ise müşteri başına düşen araç sayısının azalmasına neden olmuş. 2010’da müşteri başına 11 kiralık araç düşerken, 2017’de müşteri başına düşen araç sayısı 5’e gerilemiş. Bu da son yıllarda büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ yapısında küçük işletmelerin de araç kiralama yöntemini benimsedik-

lerini gösteriyor.

Marka imajına etkisi

Diğer yandan, filo kiralama sektöründe bir markanın fazlaca tercih edilmesinin, perakende müşterisi gözünde o markanın imajına olumsuz etki yapıp yapmadığı da uzun yıllardır akıllarda oluşan soru işaretlerinden. Ama en çok tercih edilen markalar sıralamasındaki Renault ve VW’in, marka imajı konusunda kötü bir noktada olmadıkları da biliniyor.

Karlılık penceresinden bakıldığında ise filo satışlarının, düşük marjlar nedeniyle distribütör firmalara ve yetkili satıcılara satış karlılığı sağlamadığı da bir gerçek. Ama yine de distribütörler filo satışlarından vazgeçemiyor çünkü yeni ürünün yollarda görünürlüğünün artması, pazar payı kaygısı ve filoya satılan araçların çok yol yapıp satış sonrasında iş hacmi yaratması, bu sektöre yapılan satışların cazibesini korumasını sağlıyor.

Müşteriye avantajları çok

Kiralama yapan müşterisi sayısı son 7 yılda 6 kat artmış. Müşteriler operasyonel kiralamanın faydalarına inanmış görünüyor. Peki ama nedir bu faydalar? Filo kiralama, kiracı şirketlere hem finansal hem de operasyonel anlamda faydalar sağlıyor. İlk olarak büyük bir filo satın alma yatırımı yüküne girilmeyip, yatırımlar işletmenin ana iş koluna yönlendirilebiliyor, ayrıca filonun yönetimi ile ilgili riskler de kiralayan şirketlere devrediliyor. Otomobil filosunun bakım ve diğer sorunları kiralayan şirket tarafından üstlenildiği için müşteri esas faaliyet alanına konsantre olabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.