OPEL GRANDLAND X Opel’in SUV atağı

Sonunda Opel de artık bir kompakt SUV’a sahip. 4.48 m’lik boyuyla Grandland X, doğrudan VW Tiguan’ı hedefliyor. Yeni SUV’u şimdiden inceleme fırsatı bulduk.

Auto Show - - IÇINDEKILER - Andreas May

Bu yeni Opel’in bir askısı var! Grandland X’i yakından tanımaya başlamadan önce torpido gözüne bir göz atıyoruz. Kapağı kaldır, parmağını sola doğru ilerlet. İşte sorun bu! Çöp poşetini askıya tak, kapağı kapat! “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz. Cevabı tasarımcı Sven Weinfurtner veriyor: “Test sürüşlerinde ıvır zıvır çöpler ayak bölmesinde savrulup duruyordu. Biz de bu sorunu nasıl çözeriz diye düşündük.” İşte Grandland X’i bu kadar “büyük” yapan şey de bu tür küçük detaylar. Opel’in yeni SUV’uyla Rüsselsheim’da randevulaştık. Hemen yanında ise, kendisi de yeni bir model olan küçük kardeşi Crossland X park etmiş durumdaydı ve bu araç da ağabeyi gibi PSA (Peugeot, Citroen) birlikte geliştirilmişti.

Şu sıralar Opel büyük bir SUV atağı başlatmış durumda. Örneğin Crossland... 4.21 m uzunluğa sahip bu araç birçok akılcı özelliğiyle dikkat çekiyor. İleri-geri kaydırılabilen arka koltuk sırası, 410-1255 lt arasında bagaj hacmi ve 17 bin Euro’nun biraz altında bir fiyat. Genç ailelere hitap eden bu aracın bagajına bir bebek arabası rahatlıkla sığarken, iki “ufaklık” biraz sıkışmanıza neden olabilir. Grandland ise 4.48 m ile ailelerin tüm taleplerini karşılayabilecek kompakt bir SUV. 5141652 lt arasında bagaj hacmi, dümdüz bir bagaj zemini... Ancak 23 bin 700 Euro’luk başlangıç fiyatıyla ikiz kardeşi Peugeot 3008’den 450 Euro daha pahalı.

Sıra Grandland’i yakından tanımakta. Bu sırada tasarım ekibinden Sven de bizlere eşlik ediyor. En sevdiği kısımlar nereleri? Sven: “Şöyle önden başlayalım. Görevimiz alçak ve geniş yapılı bir tasarım yaratmaktı. Opel logosunun altındaki kanat formlu çıtalar yanlara doğ- ru iyice uzanıyor ve bu çizgi çiftli LED gündüz şeritlerine doğru geçiş yapıyor. Kaput ve çamurlukları alüminyumdan, bagaj kapağını ise plastikten ürettik. Bu sayede ağırlığı sadece 1350 kg’da tutabildik.” Tanışma gezimize devam ediyoruz: “Şimdi sıra B sütununda. Baz versiyonda bile parlak piyano boyasıyla boyanmış olacak. Böylece akıcı çizgiler mat yüzeylerle kesilmiyor.” Bir adım daha attığımızda tipik bir Opel özelliği görüyoruz: C sütununun öne doğru yaptığı açı kırılmış gibi bir görsel etki bırakıyor. Bu tasarım dinamizmin altını çizerken Grandland’in farklı bir mesaj vermesini sağlıyor: “Bakın, ben bir SUV değil, yüksek koltuklu bir hız tutkunuyum!” Mühendisin dile getirmeyi unuttuğu bir ayrıntıyı, köpek sahibi gözüyle bakan meslektaşımız fark ediyor: Bagaj eşiğindeki parlak boya, orta kısımda yerini dayanıklı bir plastik yüzeye bırakıyor. Kuyruklu dostunuz bagaja atlarken eşiğin çizilmesinden kaygı duymanıza gerek yok. Hoş bir ayrıntı daha!

İlk olarak arka koltuklara oturuyoruz ve bu sırada ön koltuk, 1.80 m’lik bir sürücüye göre ayarlanmış durumda: Bacak bacak üstüne atmanız bile mümkün. 2.68 m’lik aks mesafesi Tiguan’ın seviyesinde değil ama iç genişlikler konusunda Opel rahatlıkla rekabet edebiliyor. Beş yetişkin rahat bir şekilde yolculuk edebilirken, AGR ön koltuklar kesinlikle çok rahat. İkiz kardeşi Peugeot’da göstergelerin direksiyonun üzerinden takip edildiği “i-Cockpit” yer alırken, Grandland’in kokpiti tipik bir Opel’de olması gerektiği gibi. Ön panel sağlam görünüyor ve yumuşak dolgusuyla beğeni topluyor. Orta konsol

deri kaplı ve iç mekanda bolca piyano boyalı yüzeye yer verilmiş. Ergonomi ise birinci sınıf: Büyük dokunmatik ekran tam görüş alanında, klima kontrolleri ise ekranın hemen altında. Bunların bir kademe altında ise şasi kontrol merkezi bulunuyor. Her şey anlaşılır ve yerli yerinde. Yani önce kullanım kitapçığında derin araştırmalar yapmak yerine bu araca binip hemen yola çıkabilirsiniz.

Peki ya sürüş özellikleri? Henüz değil! Frankfurt Fuarı’nda sergilenen araç Avrupa pazarına Ekim ayı sonunda çıkacak. Şu anda sipariş vermek isteyenlerin 3 konuyu dikkate almaları gerekiyor. İlk olarak başlangıçta sadece bir benzinli ve 1.6 lt 120 HP’lik bir dizel motora (SCR katalizörü, AdBlue) sahip olacak. İkinci konu: Ekstralar için çok fazla bedel ödemeniz gerekmeyecek. Çünkü Opel, standart versiyonlarda bile, birçok markada opsiyonel olan birçok donanımı sunacak: LED gündüz farları, LED ön sinyaller, LED stoplar, şerit takip asistanı, trafik tabelası algılama sistemi... Son konu: Dynamic paketinden itibaren tavanı ve aynaları piyano siyahına (450 Euro) boyatmak mümkün olacak. Bu ikili gerçekten de çok şık görünüyor. 490 Euro karşılığında ise 19 inçlik jant seçeneğini satın alabileceksiniz. Torpido gözündeki çöp poşeti için 20 Cent ödemek de sorun olmayacaktır herhalde.

Küçük kardeş Crossland X: Boyu 4.21 m, fiyatı 16 bin 850 Euro.

Bagaj eşiğinin tamamı boyalı değil. Bu da köpek sahipleri için iyi bir haber: Çizilme derdi olmayacak.

Arka koltuktaki genişlikler bir yetişkinin bacak bacak üstüne atabileceği kadar bonkör.

Tipik Opel: Bolca kenar ve köşeyle LED stoplar Grandland X’e çok yakışıyor.

Mühendislerden geniş ve alçak bir tasarım yaratmaları istenmiş. Bunun etkilerini geniş ızgara ve ince yapılı farlarda görmek mümkün.

Meslektaşımız Andreas May, ikisi de PSA işbirliğiyle yaratılan Crossland ve Grandland’in yanında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.