VOLVO XC60 Güvenlik ve sadelik buluştu

Güvenlik ve sadelik XC60’da buluştu İsveç’in Premium otomobil markası Volvo, orta segmentteki başarılı SUV’u XC60’ı yeniledi. Üst segmentteki ağabeyi XC90’daki birçok güvenlik ekipmanına ve tasarım lisanına sahip olan XC60, Türkiye pazarına ilk etapta 2.0

Auto Show - - IÇINDEKILER -

İsveçli Volvo için XC60 oldukça önemli bir model: premium SUV segmentinde bugüne kadar dünya çapında 1 milyon adet satışa ulaşmış ve Av- rupa’nın en çok satan orta boy premium SUV’u unvanını kazanmış. Aynı zamanda Volvo satışlarının 3’te biri de bu segmentten geliyor. Bu nedenle Volvo, XC90 ve S90’daki teknolojileri yenilenen XC60’a entegre etmiş. XC90 ve S90 gibi yeni nesil SPA platformu üzerine inşa edilen yeni XC60, üst segmentteki ağabeylerinden daha derli toplu yapısıyla kolay kullanım ve dinamik güvenlik özellikleri sunuyor.

Tasarım öğeleri konusunda da 90 serisinden izler taşıyan araçta ilk göze çarpanlar, Thor’un asası formundaki farlar ve kromlu radyatör ızgarası oluyor. Profil ve arka görünüm XC90 ve bir önceki XC60’dan izler taşısa da daha modern görünüyor.

İç mekanda ise 90 Serisi’nden alışık olduğumuz büyük dikey ekrana ahşap, krom ve deri malzemeler eşlik ediyor. Yaşam alanı tasarımında sadelik ve modernlik ustaca harmanlanmış, böylece İskandinav minimalizminin bu alanda kendisini gösterdiğini söyleyebiliriz.

City Safety de yenilendi

Otomobiller, yayalar, büyük hayvanlarla olan çarpışmaları engellemeye yardımcı olan City Safety sistemine eklenen 3 yeni özellik var ve bunlardan ilki; direksiyon yardımı (Steer Assist). Sürücünün olası bir çarpışmadan kaçabilmesi için, ihtiyaç anında otomatik olarak direksiyon yardımı sağlıyor. Sistem, 50-100 km/s hızlar arasında aktif hale geliyor.

City Safety’ye Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi adlı karşı şeritten gelen araçlarla çarpışmayı önlemede sürücüye yardımcı olan bir sistem daha eklenmiş. Sistem, farkında olmadan şeridinden çıkan sürücüyü uyarıyor ve otomatik direksiyon yardımı sağlıyor. Sürücü böylelikle karşıdan gelen aracın önünden çekiliyor ve tekrar şeridine giriyor. İlk kez yeni XC60’da kullanılan bu sistem, 60-140 km/s hız aralığında aktif olarak çalışıyor.

Opsiyonel olarak sunulan Kör Nokta Bilgi Sistemi de, direksiyon yardım fonksiyonunun eklenmesiyle birlikte, güncellenen güvenlik sistemleri arasında yer alıyor. Sistem, kör noktada bir araç olduğu zaman direksiyon yardımıyla otomobili tekrar şeridine geri döndürüyor ve tehlikeden uzaklaştırarak çarpışmayı engelliyor. Büyük Hayvan Algılama, Yoldan Çıkma Engelleme ve yarı otonom sürüş desteği yeni XC60’daki diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Pilot Assist sistemi de yeni XC60’da opsiyonel olarak sunuluyor.

Sürüş izlenimi

Yeni XC60 ülkemize ilk etapta, 2.0 lt 190 HP’lik D4 dizel ve 4x4 sistemiyle geliyor. 2018 yılında ise 4 yeni motor daha seriye eklenecek. Bu motorlar 320 HP güç ve 400 Nm çekiş üreten T6 AWD otomatik, 254 HP güç üreten T5 AWD otomatik, 235 HP güç üreten D5 AWD otomatik ve 407 HP ile en güçlü motor versiyonu olan T8 Twin Engine olacak. 407 HP’lik güç üreten T8 Twin Engine AWD otomatik bir plug-in hibrid. Dalaman-Marmaris arasındaki virajlı yollarda deneme fırsatı bulduğumuz 190 HP’lik D4 dizel motorlu XC60, dinamizm, yol tutuş ve performans konusunda oldukça iyiydi. Ayrıca boyutları XC90’dan daha kompakt v daha kullnışlı bir iç hacim sunuyor. Seriye daha sonra eklenecek olan motorların, daha güçlü versiyonlar olacağını düşününce, XC60’ın performans konularında herhangi bir eksiklik hissettirmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

3 aylık satış hedefi 400 adet

Yeni XC60 için Türkiye’de 2017 yılı sonuna kadar mevcut kotalar dahilinde 400 satış ve çok sayıda ön sipariş beklediklerini söyleyen Volvo Cars Genel Müdürü Sabri Sözen, “XC60 Türkiye’de ilk defa 2008 yılında satışa sunuldu. İlk satışa çıktığı günden bu yana 4400 adet satış gerçekleştirildi. Bu sene rakamın yaklaşık 5000’e yaklaşmış olacağı ön görüyoruz. Yeni XC60’ın Türkiye’deki ön satışları Temmuz 2017’de başladı, ilk teslimatlar ise Ekim 2017’de gerçekleşecek” dedi.

İlk etapta 190 HP gücündeki D4 AWD motor seçenekleriyle satışa sunulan yeni XC60’ın fiyatları ise donanımlara göre şöyle; XC60 D4 AWD Momentum 350.000 TL, XC60 D4 AWD Inscription 386.930 TL, XC60 D4 AWD R-Design 383.460 TL.

Volvo, en önemli modelini yenilerken güvenliğe büyük önem vermiş.

Yeni XC60’ı, Dalaman-Marmaris arasındaki bol virajlı bir rotada kullandık ve özelliklerini beğendik.

Büyük krom ızgara ve özellikle de Thor’un çekici olarak adlandırılan far tasarımıyla oldukça yakışıklı görünüyor.

Özellikle profilden çok heybetli görünmesine ve XC90’ı hatırlatmasına rağmen aslında çok daha kompakt bir SUV.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.