VW POLO Ne Golf, ne Polo: O bir Golo!

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Geçmişten anılar: VW 1975 yılında ilk Polo’yu piyasaya çıkardığında boyu sadece 3.51 m, ağırlığı sadece 685 kg, motor gücüyse sadece 50 HP’ydi. En ilginç özelliğiyse, radyonun sadece ön koltuk yolcusu tarafından kullanılacak şekilde sağ tarafta yer almasıydı. Peki ya bugün? Artık iyice büyüdü ve neredeyse tamamen dijitalize oldu. Yeni Polo ile kısa bir sürüşe çıkma imkanı bulduk. Bu kez boyu 4.05 m’ye ulaşan otomobilin aks mesafesi ise öncüsüne göre neredeyse 10 cm artmış. Artık sadece 4 kapılı olarak üretilecek olan yeni Polo’nun bagaj hacmi ise 280 lt’den 351 lt’ye çıkmış. Yani “yaşasın, Golo olmuş!” diyebiliriz. Peki ama insanlar artık Golf almaya neden devam etsinler ki?

Bu sorunun cevabını bulmak için bazı kontroller yapmamız gerekiyor. Test aracımız Beats adlı donanıma, yani 300 Watt gücünde 6 adet hoparlöre ve çift katlı bagaj zeminine gizlenmiş bir subwoofer’a sahip. Subwoofer’ın büyük olması nedeniyle bagaj rulosunu zeminde gizleyemediğimizden, koltukları yatırdığımızda iç mekanda bir yerlere sıkıştırmak zorunda kaldık. Ancak niyetimiz şikayet edip durmak değil. Çünkü bu Polo artık bir ufaklık değil, gayet “Büyük” bir otomobil.

İlk kontrol: Arka koltuklar. Burada uzun boylu iki kişi bile rahatça oturabiliyor. Bunu sağlayan ise uzayan aks mesafesi. Kardeşi Seat Ibiza gibi yeni Polo’da da VW Grubu’nun MQB-A0 platformu kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.