HYUNDAI i10 1.0 OTM. Uyumsuz ikili

Hyundai, A segmentindeki modeli i10’u geçtiğimiz yılın sonunda makyajlayarak pazara sundu. Sınıfına göre ilerici teknolojilerle donatılan i10, 1.0 lt motorla birlikte otomatik şanzıman da sunuyor ancak bu kombinasyon uyum konusunda çok da başarılı değil.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Asegmenti Türkiye pazarı için önemli ya da öncelikli bir sınıf değil. Türkiye’de bu sınıfta model sunan önemli markalar zaman içerisinde bu alandan birer birer çekildiler, tıpkı Renault Twingo, VW Lupo örneklerinde olduğu gibi. Ancak Hyundai için durum biraz daha farklı çünkü Güney Koreli marka, A segmentindeki i10 modelini Kocaeli’ndeki fabrikasında üretiyor ve buradan Avrupa’ya yapılan ihracatın yanı sıra iç pazara da önemli miktarda i10 sunuyor. Öyle ki i10, dar seyreden A segmentinde, üretime geçtiğinden beri sürekli Türkiye pazar lideri.

Ürün ömrünü yarılayan i10 ise, geç- tiğimiz yılın sonunda makyajlanarak tazelendi. İlk baştan itibaren, kendi segmenti için zengin donanım sunarak fark yaratan i10, makyajla birlikte sunduğu ayırdedici donanımlarıyla da fark yarattı.

Dış görünüşte önde yeni LED gündüz farları, arkada yeni yuvarlak sis far grubu, makyajlı i10’un tasarım yenilikleri arasında. Yeni modelle birlikte viraj dönüş farları ve sun-roof opsiyonu da sunuluyor. İç mekanda 7 inç genişliğinde, yüksek çözünürlüklü bir multimedya ekranı kullanılmış. Gerçek zamanlı trafik datasına göre güncellenebilen harita, Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonlarının getirilmesi ise bu segment için güzel bir ayrıcalık. Ayrıca üst donanım paketlerinde şerit takip uyarısı, önden çarpma uyarısı gibi yenilikler de gelmiş.

Hyundai i10’da daha önceki testimizde, 1.2 lt benzinli motor ve otomatik şanzımandan oluşan kombinasyonu denemiştik ve bu model beğenimizi fazlasıyla kazanmıştı. Şimdi ise 1.0 lt, 3 silindirli motorlu i10’u otomatik şanzımanla test ediyoruz. A Segmenti bir şehir otomobilinde otomatik vitesin sunulması olumlu, zaten pazarın beklentisi de bu yönde ama 4 ileri oranlı konvansiyonel otomatik şanzıman, 1.0 lt motorla iyi bir birliktelik sunamıyor. Motor gücü ve torku, tork konvertörlü otomatik şanzıman için düşük kalıyor. Bunun sonucunda da vites oranları dengesiz, vites değişimleri sarsıntılı ve hızlanma performansı yetersiz kalıyor. Ayrıca 100 km’de 7 lt’ye yaklaşan tüketim de bir şehir içi otomobili için anlamsız hale geliyor. Bizim size önerimiz, 1.0 lt motoru tercih ediyorsanız manuel şanzımanlı olanı seçin, eğer otomatik istiyorsanız 1.2 lt motorlu versiyona yönelin.

Her iki motoru karşılaştırdığımızda, 1,2 lt motorlu versiyonun 0-100 km/s hızlanma performansında 3 sn daha başarılı olduğu ve son süratin de 13 km/s daha yüksek olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra 1.0 lt’lik motorun

tüketimi fabrika verilerine 1.2 lt motordan 100 km’de 0,4 lt daha düşük.

Hyundai i10 1.0 otomatik modelin Jump versiyonunun fiyat seviyesi 55.800 TL’den başlıyor. Fiyat karşılaştırmasına bakarsak, 1.0 lt’nin Style donanımı ile 1.2 lt’nin daha yüksek donanımlı Elite versiyonu arasında sadece 3.500 TL’lik bir fark bulunuyor. Eğer zengin donanımlı araç seven kullanıcı tipiyseniz, bu fiyat farkı bile 1.2 lt otomatik modeli daha mantıklı hale getiriyor.

İç tasarımda önemli bir değişim yok.

Siluette önemli bir değişim yok.

Klasik göstergeler okunaklı.

Makyajlı i10’u yeni LED gündüz farlarından tanımak mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.