Yarın şimdiden hazır

Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı geçtiğimiz ay kapılarını ziyarete açtı. Fuarın ana teması “Future Now” yani “Gelecek Şimdi”. Fuara 50 otomotiv markasının yanı sıra Google, Facebook gibi teknoloji şirketleri de katıldı.

Auto Show - - GÜNCEL - Hırant KASAPOĞLU

67’nci Frankfurt Otomobil Fuarı, 12 Eylül’de kapılarını basın mensupları için açtı. Bir milyona yakın otomobil meraklısı ise 14- 24 Eylül tarihleri arasında fuarı ziyaret etti. Bu yılki fuarın ana teması olan Future Now, otomotiv sektöründe yaşanan dijitalleşmeye vurgu yaptı. Fuara 50 oto- motiv markası katılırken, bazı markalar fuarda yer almadılar. Öte yandan WEY ve Chery gibi Çinli üreticiler ise fuara ilk kez katılım gösterdiler. McLaren

ise yıllar sonra Frankfurt’a dönüş yaptı.

Teknoloji firmaları Frankfurt’ta

Fuarın ana temasına uygun olarak bu yıl ayrıca “New Mobility World” isimli bir forum da 10 gün boyunca düzenlendi. Forumda Google, Facebook, SAP, Qualcomm, IBM, Kaspersky, Siemens, Sony gibi teknoloji devleri başta olmak üzere, toplam 250 teknoloji firması, otomobilin geleceğinde dijitalleşmeyi tartıştılar. Forumda ayrıca en yaratıcı uluslararası startup fikirleri, “NMW Lab17” ödülünü almak için yarıştı. Tıpkı otomobil firmalarının son yıllarda, Las Vegas’taki teknoloji ve tüketici elektroniği fuarı CES’e olan ilgileri gibi, teknoloji firmaları da artık otomobil fuarlarında boy göstermeye başlıyor. Bu aslında iki ayrı endüstrinin gelecekte, daha fazla işbirliği halinde çalışacaklarının da bir göstergesi. Geleceğin otomobilleri daha fazla dijitalleşecek, bağlantılılık, otonom sürüş, elektrikli araçlar ve şehir için temiz ulaşım çözümleri günlük hayatımıza daha fazla girecek.

1000 beygirlik hiper oto

Mercedes-Benz gelecek için vizyonunu sıfır emisyonlu çevreci araçlar için kurarken, sürüş keyfini de ihmal etmedi ve 1.000 beygir gücündeki, Mercedes-AMG Project One ismini verdiği hiper otomobilini tanıttı. Mercedes’in Formula 1’de 2015 yılında şampiyon olduğu yarış aracındaki motorun temelini kullanan Project One’da 1.6 lt’lik V6 Turbo motora 2 adet elektromotor ve bir de elektroturbo şarj ünitesi yer alıyor. Toplamda 275 adet sınırlı sayıda üretilecek olan Project One’dan Türkiye’ye de bir tane gelecek. Project One benzinli ve elektrik motorlarından oluşan hibrid sistem kullanıyor ve toplam gücü böylece 1.000 beygire ulaşıyor. Fren anında geri kazanılan elektrik daha sonra hızlanma performansı için kullanılıyor. 0-200 km/s hızlanmayı 6 sn’de kateden hiper otomobil 350 km/s hıza ulaşabiliyor.

Geleceğin akıllı dolmuşu

Otomobilin geleceğini, elektriklendirmede gören Mercedes, 2022 yılına kadar bütün serilerde en az birer elektriklendirilmiş model sunacak, bu tarihte toplam elektriklendirilmiş model sayısı 50’ye ulaşacak. Ayrıca smart modelleri 2020’den itibaren yüzde 100 elektrikli olacak yani içten yanmalı bir smart modeli artık kalmayacak. Fuarda sergilenen, geleceğin şehir ulaşım çözümü olan Smart Vision EQ fortwo ise paylaşımlı bir elektrikli otomobil ama bu aracın ilginç olan özelliği sürücüye ihtiyaç duymaması, yani direksiyon ve pedallar yok ve Level 5 otonom sürüş özelliğine sahip. Cep telefonu uygulaması üzerinden aracı ayağınıza çağırabileceksiniz, dilerseniz de aynı yöne giden başka biriyle hem aracı, hem de kullanım maliyetini paylaşabileceksiniz, yani smart Vision EQ fortwo bir tür geleceğin elektrikli dolmuşu olacak. Mercedes ayrıca gelecek sene üretime geçecek EQA ve GLC F-Cell Plug-in konseptlerini de sergiledi. Ayrıca üst segmentte S Serisi’nin Plug-in Hybrid versiyonu bulunuyor ve bugüne kadar üretilmiş en sessiz S Serisi olarak tanıtılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.