Toyota C-HR

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Diskoya mı geldik? Macera etkisi yaratması istenen mavi renkli şerit Style paketinde yer alıyor. Ancak arka iç mekan küçük camlar nedeniyle basık ve karanlık. 18 inçlik lastikler (şart değil!) Kia’dan biraz daha konforlu. rıyorlar mı yoksa tamamen gereksiz teknolojilere mi sahipler?

Tasarruf sahnesinin tanıtım yüzü Toyota Prius... 20 yıl önce piyasaya çıkan bu öncü, dördüncü kuşakta iyice olgunlaşırken, teknolojik farklılığını köşeli ve özgün tasarımıyla dışa vuruyor. Tamam, rüzgar tünelinde optimize edilen tasarımı artık kesinlikle şık görünüyor ama görüş rahatlığı onun için yabancı bir terim: Burun kısmı bir dağın zirvesi gibi yükselirken, arka cam da kalın bir spoylerle ikiye bölünmüş. İyice bozuk olan arka görüşe yardımcı olan tek şey ise geri görüş kamerası.

Toyota’nın iç mekanı gayet ferah. Özellikle de arka kısım taksi olarak kullanılabilecek kadar geniş: Uzun boylular bile bacak bacak üstüne atabiliyor ve bagaj (501-1633 lt) da tatile çıkan bir ailenin eşyalarını taşıyabiliyor. Kokpit, her şeyi rahatça kullanabilmek için biraz alışkanlık süresi gerektiriyor. Orta konsoldaki küçücük vites kolu burada eşya gözleri olmasını engellerken, hız ise ortada konumlandırılmış kokpitte büyük bir dijital sayı olarak görülüyor. Bu son nesille birlikte Toyota, Prius’ta ilk kez yumuşak plastik, yüksek çözünürlüklü ekranlar ve piyano boyalı yüzeylere yer vermiş. Buradaki mesaj gayet açık: Tasarruf için her şeyden vazgeçmeye gerek yok.

Aynı hibrid teknolojisini Japon marka, bir SUV-coupe’de, yani fütüristik bir ay aracı gibi görünen C-HR’da da kullanıyor: Bir tarafta Kont Drakula’nın kalkık yakalarını hatırlatan tavan spoyleri, diğer tarafta kokpitteki mavi ışıklı şeritler. Oturma pozisyonunun Prius’tan 9 cm daha yüksek, kokpitin ise çok daha geleneksel (klasik yuvarlak göstergeler ve büyük bir vites kolu) olması, görsellikten çok daha önemli olan farklılıklar. Ne yazık ki arka camlar çok küçük, arka iç mekan daha kısıtlı ve 79 cm’lik yükleme eşiği eşyaları bagaja koymayı ağırlık kaldırma antrenmanına dönüştürüyor. Pratik mi? Kesinlikle hayır!

KIA NIRO: HİBRİT ALEMİNİN PRATİK SEÇENEĞİ

Acaba Niro, C-HR’ın yanında sıkıcı mı görünüyor? Ya da sıradan? Kia Niro’ya baktığınızda klasik bir kompakt otomobil görüyorsunuz. Üçüncü yan camın sağladığı başarılı görüşten karşılaştırmanın en iyi oturma pozisyonuna kadar bu hibrit kompaktın tek amacı fonksiyonel olmak. 1.54 m’lik yüksekliği ile SUV görünümü de sunmayan aracın

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.